Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Atlas inicjatyw

Augustowska leśna pszczoła o ratunek woła

Podtytuł
Powiązany z organizacją Klub Emerytowanych Pszczelarzy
Data rozpoczęcia 2008-08-15
Data zakończenia 2009-10-30
Osoba odpowiedzialna Lech Żmuda
Zasięg Jedna wieś lub miejscowość
Która/które Balinka, Czarnucha, Kryłatka, Długie, Komaszówka, Lebiedzin, Jasionowo, Krasnybór, Ostrowie, Siokła, Hruskie, Jastrzębna I i II. Wszystkie wsie ze strefy izolacyjnej hodowli zachowawczej pszczoły augustowskiej.
Cel Postawiliśmy sobie dwa równoległe cele: 1. Ochrona pszczoły augustowskiej przed zniknięciem z terenu wsi poprzez stopniowe zwiększanie jej populacji. 2. Integracja społeczność wiejskiej i poszukiwanie rozwiązań problemu ochrony ginącego gatunku pszczoły oraz zwrócenie uwagi na fakt, że ten gatunek pszczoły jest lokalnym skarbem mającym ogromne znaczenie dla rozwoju rolnictwa i zachowania wielu gatunków roślin.
Odbiorcy Projekt obejmował mieszkańców 13 wsi oraz dzieci i młodzież z 2 szkół.
Realizacja
Harmonogram realizacji Realizacja projektu przebiegała zgodnie z harmonogramem działań. Przeprowadzono pogadanki o pszczołach w 3 szkołach samorządowych oraz 13 szkoleń w różnych miejscowościach naszego rejonu dla mieszkańców wsi. Zorganizowano konkurs dla młodzieży na napisanie krótkiego utworu literackiego o "Pszczole augustowskiej". Opracowaliśmy dwie ulotki o pszczołach „Pszczoła Augustowska nasz lokalny skarb” oraz „Miód – natury cud”, które wydano w nakładzie 2000 egz. przy dużym zaangażowaniu pracowników Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Beneficjenci bezpośredni brali udział w szkoleniach o tematyce pszczelarskiej organizowanej przez Powiatowe Koło Pszczelarzy w Augustowie. Braliśmy udział w kilku wystawach i targach na których prezentowaliśmy produkty pszczelarskie. Założono nowe pasieki.
Koszty Całkowity koszt projektu 20385,00 zł w tym dofinansowanie FWW 9660,00 zł.
Źródła finansowania Fundacja Wspomagania Wsi w Warszawie Starostwo Powiatowe w Augustowie Bank Spółdzielczy w Augustowie Fabryka British American Tabaco w Augustowie Powiatowe Koło Pszczelarzy w Augustowie Środki własne pszczelarzy
Zdobyte doświadczenie Ta niewielka ilość założonych pasiek przyczyniła się do ochrony ginącej pszczoły, odnowy tradycji pszczelarskich, zwiększenia spożycia produktów pszczelich, a w konsekwencji ochrony środowiska i człowieka przed skutkami współczesnej cywilizacji. Miód będzie dla rodziny, sąsiadów, znajomych i trochę na sprzedaż, więcej zdrowia w rodzinach wiejskich. Będzie ochroniona pszczoła augustowska i zachowana bioróżnorodność w naszym środowisku.

Dołącz do nas

      YTxyXYx