Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"W poszukiwaniu źródeł teraźniejszości" - prof. Maria Halamska opowiada o swojej ostatniej książce

Prof. Maria Halamska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN w rozmowie z Justyną Duriasz-Bułhak opowiada o  swojej ostatniej książce "Wieś polska 1918-2018. W poszukiwaniu źródeł teraźniejszości" podsumowującej cykl Ciągłość i zmiana.

Książka „W poszukiwaniu źródeł teraźniejszości” jest próbą dowartościowania środowiska wiejskiego i jego wpływu na to jakim krajem jest Polska i czym my sami jesteśmy. Jeszcze sto lat temu środowisko wiejskie stanowiło ponad 70% wszystkich mieszkańców Polski. Mimo późniejszych zmian kulturowych i społecznych w dalszym ciągu jesteśmy kształtowani przez wieś.

Przez ponad sto lat od odzyskania niepodległości wieś przeszła drogę od wsi rolniczej, związanej z ziemią, do wsi zurbanizowanej, którą zasiedlają nowi mieszkańcy. Jest to droga pełna konfliktów, przemian ustrojowych i gospodarczych. Proces ten nie zatrzymuje się ani na chwilę. Możemy więc mówić, że: Wieś staje się.

Prof. dr hab. Maria Halamska, socjolog wsi, jak sama mówi przez 50 lat związana z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Autorka wielu ważnych publikacji dotyczących zmian w środowisku wiejskim w ostatnich kilkudziesięciu latach.

Źródło: https://wszechnica.org.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx