Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs literacki dla uczniów i uczennic szkół podstawowych!

10 grudnia 2020 przypada rocznica wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk. W przededniu tego wydarzenia Fundacja Olgi Tokarczuk we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Miastem Wrocławiem przygotowuje program edukacyjny dla szkół, zatytułowany „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”, który prócz podkreślenia odświętnego charakteru rocznicy, ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa Noblistki; ma także na celu promocję literatury i czytania.

Na program składają się dwa konkursy – odrębne dla liceów i szkół podstawowych – a także lekcje poświęcone Nagrodzie Nobla i samej Noblistce.

Przyświecają nam słowa Olgi Tokarczuk z mowy noblowskiej: „To, jak myślimy o świecie i – co chyba ważniejsze – jak o nim opowiadamy, ma olbrzymie znaczenie. Coś, co się wydarza, a nie zostaje opowiedziane, przestaje istnieć i umiera”

KONKURS DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Uczniów i uczennice szkół podstawowych zapraszamy do próby sił w roli pisarek i pisarzy i stworzenia krótkiej bajki, opowiadania albo początku opowieści inspirowanych pierwszą powieścią, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat – o wielodzietnej rodzinie czarodziejów, która przeprowadza się z miejsca na miejsce i nigdzie nie może zapuścić korzeni. Co ciągle pcha ich do przodu? Czy współcześni czarodzieje to podróżnicy, uchodźcy, emigranci?

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do dwóch grup wiekowych: 4-5 klasa oraz 6-8 klasa.

Do konkursu można zgłaszać teksty literackie, które nie przekraczają 6 tysięcy znaków (ze spacjami). Prace należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując w tytule: Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół podstawowych. Szkoła może zgłosić maksymalnie 5 prac w każdej z kategorii. Każde zgłoszenie musi zawierać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w konkursie oraz dane kontaktowe nauczyciela.

Prace oceniać będzie jury w składzie: Dorota Hartwich, Marta Kisiel, Katarzyna Radziwiłł, Agnieszka Urbańska i Magdalena Zarębska.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 listopada 2020 r. Wyniki zostaną ogłoszone w rocznicę otrzymania przez Olgę Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla, 10 grudnia 2020 r. na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl Na laureatów czekają książki z autografem Noblistki i czytniki e-booków.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT KONKURSU

Źródło: https://literatura.wroclaw.pl

 

Najnowsze