Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

#GodnoscNieUmiera - akcja Rzecznika Praw Obywatelskich i Inicjatywy "(Nie)zapomniane Cmentarze"

W tym roku, w czasie pandemii koronawirusa łuna nad naszymi cmentarzami będzie prawdopodobnie mniejsza niż zwykle. Miejmy nadzieję, że większość osób kierując się rozsądkiem i troską o zdrowie własne i innych, rozłoży wizyty na grobach najbliższych na okres najbliższych dni a nawet tygodni.

Tegoroczne Święto Zmarłych będzie jednak szczególnie także z powodu bezprecedensowego wydarzenia jakim jest wspólny Apel Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce o pamięć i szacunek dla zmarłych i cmentarzy wszystkich.

Apel Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce:
Nie pozwólmy, by pamięć o naszych bliźnich zaginęła

Zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich jak i Inicjatywa "(Nie)zapomniane Cmentarze" zrzeszająca  przedstawicieli Kościołów, związków wyznaniowych, naukowców i społeczników z całej Polski gorąco ten Apel popiera. Wspólnie wzywamy do poszanowania wszystkich cmentarzy, aby mogły swoim trwaniem „opowiadać” często zapomnianą historię naszych przodków, a także naszych miast, miasteczek, wsi. Wspierając Apel przygotowaliśmy akcję "Godność nie umiera".

 Publikacja "Godność nie umiera. Jak zachowywać się na cmentarzach różnych wyznań i tradycji"

 

Film „Godność nie umiera”

Inne nagrania związane z akcją

Cmentarze mogą wyglądać różnie, ale łączy je to, że są wyrazem pamięci i czci dla Zmarłych – choć  wyrażanych na różne sposoby. Mamy nadzieję, że nasza akcja zainteresuje kolejne osoby lokalną historią i dziedzictwem, a na zapomnianych od dawna mogiłach ktoś położy gałązkę i zmówi modlitwę lub w ciszy okaże szacunek. Bo godność nie umiera! To jak traktujemy cmentarze świadczy o naszym człowieczeństwie.

Źródło: Informacja prasowa Inicjatywy "(Nie)zapomniane Cmentarze"

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx