Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Strategia UE na rzecz praw dziecka. Komisja Europejska zaprasza do udziału w konsultacjach

Grupa docelowa

Niniejsze konsultacje publiczne skierowane są do wszystkich zainteresowanych stron, a mianowicie do właściwych agencji UE i organizacji międzynarodowych, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i środowisk akademickich, organów krajowych (np. organów administracyjnych, organów ochrony dzieci, organów wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania) oraz władz regionalnych i lokalnych, a także ogółu społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży.

Cel konsultacji

Prawa dziecka to prawa człowieka przysługujące wszystkim osobom poniżej 18 roku życia. Zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka każde dziecko na świecie ma prawo do tego samego zbioru praw obywatelskich, politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych – bez względu na swoje pochodzenie etniczne, płeć, religię, język, zdolności, status migracyjny, orientację seksualną lub jakąkolwiek inną cechę. Ochrona praw dziecka jest celem Unii Europejskiej i stanowi wiodącą zasadę działania instytucji i organów UE oraz państw członkowskich UE. Komisja Europejska przygotowuje obecnie nową strategię na rzecz praw dziecka. Niniejsze konsultacje stanowią kluczowy etap jej opracowywania.

Strategia wyznaczy ramy polityczne działań UE w zakresie praw dziecka. Zostaną w niej przedstawione działania (ustawodawcze, polityczne, finansowe itp.) na szczeblu UE – zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym – które przyczyniają się do ochrony praw dziecka. Strategia będzie odpowiedzią na dawne i nowe wyzwania w zakresie praw dziecka, w tym w kontekście obecnej pandemii COVID-19, oraz zapewni synergię z odpowiednimi działaniami politycznymi, zarówno zakończonymi, jak i będącymi w trakcie realizacji.

Strategia ta będzie zawierać wykaz działań, które Komisja powinna podjąć w trakcie swojej obecnej kadencji. Będzie ona również zawierać zalecenia dotyczące działań innych instytucji i organów UE, państw członkowskich i zainteresowanych stron. W tym kontekście i z poszanowaniem zasad lepszego stanowienia prawa Komisja postanowiła rozpocząć konsultacje publiczne w celu zebrania opinii zainteresowanych stron na temat przyszłej strategii. Celem niniejszych konsultacji jest: • zapewnienie wszystkim obywatelom i organizacjom możliwości wpływania na kształtowanie polityki • zebranie opinii na temat wariantów strategicznych i ich możliwych skutków • określenie możliwości i wyzwań związanych z działaniami UE na rzecz praw dziecka

Jak wziąć udział w konsultacjach

Aby wziąć udział w tych konsultacjach publicznych, należy wypełnić kwestionariusz online. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu nie są Państwo w stanie skorzystać z kwestionariusza, prosimy o kontakt na podany poniżej adres e-mail.

WYPEŁNIJ KWESTIONARIUSZ

Kwestionariusze są dostępne w kilku lub we wszystkich językach urzędowych UE. Odpowiedzi można udzielać w dowolnym języku urzędowym UE.

W trosce o zapewnienie przejrzystości organizacje i przedsiębiorstwa biorące udział w konsultacjach publicznych proszone są o zarejestrowanie się w unijnym rejestrze służącym przejrzystości.

Ochrona danych osobowych i prywatności

Unia Europejska jest zobowiązana do ochrony danych osobowych i do poszanowania prywatności. Prowadząc konsultacje publiczne, przestrzegamy zasad „ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje wspólnotowe” określonych w rozporządzeniu (UE) 2018/1725 w sprawie przetwarzania danych osobowych przez instytucje UE.

Więcej informacji o ochronie danych osobowych

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx