Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

KSOW zaprasza do udziału w konkursie na projekty współpracy międzyterytorialnej i międzynarodowej w ramach LEADER

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich zaprasza do udziału w konkursie na projekty współpracy międzyterytorialnej i międzynarodowej w ramach LEADER. Konkurs ma na celu wyróżnienie przykładów inicjatyw służących rozwojowi lokalnej społeczności i ich regionów, finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w okresie programowania 2014-2020.

Cele konkursu

 • Podkreślenie znaczenia projektów współpracy międzyterytorialnej i międzynarodowej dla rozwoju obszarów wiejskich;
 • Zaznajomienie Lokalnych Grup Działania z aktualną działalnością na polu współpracy, upowszechnianie wiedzy na temat zastosowanych rozwiązań i metod do wykorzystania przez innych oraz zainspirowanie LGD do kontynuowania współpracy w nowym okresie programowania 2021-2027;
 • Wspieranie współpracy w obszarze LEADER.

Kryteria tematyczne:

 1.  kapitał społeczny, dziedzictwo lokalne – projekty dotyczące wzmocnienia kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych, lub projekty dotyczące zachowania dziedzictwa lokalnego, w tym wyposażenie mające na celu szerzenie lokalnej kultury i dziedzictwa lokalnego;
 2. rozwój lokalny – projekty wykorzystujące podejście LEADER do rozwoju lokalnego np. poprzez stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości, promowanie obszaru,w tym produktów lub usług lokalnych oraz lokalnej przedsiębiorczości;
 3. turystyka – projekty wspierające rozwijanie turystyki, promowanie turystyki na obszarach wiejskich np. poprzez rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, rozwój rynków zbytu produktów i usług lokalnych.

Warunki udziału:

 1.  Wszystkie zgłaszane projekty muszą być finansowane z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w okresie programowania 2014-2020, poddziałanie 19.3 Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
 2. Zgłaszany do konkursu projekt powinien być zakończony. Istnieje również możliwość zgłoszenia projektu trwającego, jednak powinien być on na bardzo zaawansowanym etapie wdrażania tzn. mieć zrealizowany zakres merytoryczny (decyzję o przyjęciu niezakończonego projektu do konkursu podejmuje Komisja konkursowa, przy czym podstawowym warunkiem jest zrealizowanie wszystkich zadań przewidzianych w projekcie).
 3. Projekty współpracy mogą dotyczyć partnerstw w Polsce (współpraca międzyterytorialna), lub partnerstw w Polsce i w innym państwie członkowskim, jak również na obszarach wiejskich poza granicami UE (współpraca międzynarodowa).
 4. Projekty są zgłaszane jako projekty współpracy międzyterytorialnej lub międzynarodowej w jednej z 3 kategorii tematycznych.
 5. Projekt może być zgłoszony przez LGD wiodące, które jest umocowane do działania w imieniu pozostałych LGD uczestniczących w realizacji projektu. W przypadku współpracy międzynarodowej projekt jest zgłaszany przez LGD z Polski, niezależnie czy pełni rolę wiodącą czy partnerską. W przypadku kilku LGD z Polski, niepełniących roli wiodącej w projekcie współpracy międzynarodowej, zgłoszenie może być złożone przez jednego partnera w porozumieniu z pozostałymi partnerami z Polski.
 6. Projekty należy zgłaszać na formularzu zgłoszeniowym do dnia 9 października 2020r. na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W wiadomości proszę wskazać osobę do kontaktu oraz dane teleadresowe. Formularz należy przesłać w wersji elektronicznej edytowalnej oraz jako skan z niezbędnymi podpisami.
 7. Do wypełnionego formularza należy załączyć co najmniej 5 zdjęć przedstawiających działanie projektu / inwestycji / inicjatywy wraz z ich opisem.

Zgłoszone projekty zostaną ocenione według kryteriów oceny przez Komisję Konkursową. Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane i nagrodzone (nagrody pieniężne określone w Regulaminie konkursu) podczas uroczystej gali. Spośród zgłoszonych projektów najlepsze przykłady zostaną udostępnione na stronie internetowej KSOW www.ksow.pl oraz w broszurze prezentującej projekty współpracy międzyterytorialnej
i międzynarodowej.

W razie pytań prosimy o kontakt z Agatą Markuszewską, tel. 22 623 2838, lub Agnieszką Sagan, tel. 22 623 2837, lub pod adresem poczty elektronicznej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zapraszamy LGD realizujące projekty współpracy do udziału w konkursie.

Regulamin Konkursu - pobierz

Formularz zgłoszeniowy - pobierz

Kryteria oceny - pobierz

Źródło: http://ksow.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx