Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Niedziela św. Franciszka – zazieleń z nami swoją parafię na Niedzielę św. Franciszka

W 2020 roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Polski papież, w swojej mądrości i wrażliwości, dostrzegał ekologiczne wyzwania przyszłości, dlatego uczynił św. Franciszka patronem ekologów.

Zazieleniamy parafie

Niedziela św. Franciszka to coroczne ogólnopolskie święto chrześcijańskiej ekologii! Pokażemy Ci jak troszczyć się o świat, który stworzył Bóg i ZAZIELENIĆ NASZE PARAFIE. W tym roku tematem przewodnim będzie źródło życia – woda.

Chcesz się zaangażować i zorganizować obchody niedzieli św. Franciszka w swojej parafii? To nic trudnego! Wystarczy, że zgłosisz się poprzez formularz, a my wrócimy do Ciebie ze szczegółami i odpowiemy na wszystkie pytania.

Z przyjemnością zaprosimy Cię do współtworzenia ambitnej, międzynarodowej, zintegrowanej społeczności, której wspólnym celem jest dbanie o nasze otoczenie.

Co – razem z nami – możesz zrobić dla swojej parafii?

 • Zorganizuj w parafii modlitwę o powstrzymanie suszy i powodzi (lub w innej intencji związanej z ochroną Bożego stworzenia),
 • Ustaw po Mszy punkt z naszymi materiałami edukacyjnymi, które pokażą parafianom jak lepiej zadbać o wodę,
 • Podejmij konkretne działania zazieleniające parafię:
 • Zawieś w parafii informacje przypominające o konieczności oszczędzania wody
 • Zainstaluj w parafii urządzenie monitorujące jakość powietrza, które pomożemy Ci zdobyć*
 • Zainstaluj w parafii zbiornik na deszczówkę.

Zacznij działać już teraz i pokaż, że zmiana jest możliwa – a w Niedzielę św. Franciszka zaprezentuj ją całej parafii.

Dołącz do nas!

Żyjemy w czasach, kiedy Polska doświadcza ogromnych problemów z wodą. Susze niszczą plony rolników i podnoszą ceny żywności. Powodzie błyskawiczne przyczyniają się do niszczenia naszych miast. Polskie zapasy wody pitnej są niemal tak niskie, jak w Egipcie. WODA, która powinna być ŹRÓDŁEM ŻYCIA – w wyniku KRYZYSU KLIMATYCZNEGO – jest zagrożona.

Nie chcemy być wobec tego problemu obojętni. Pragniemy świętować 100. rocznicę urodzin polskiego papieża-ekologa i wspólnie, poprzez konkretne działania w parafiach, przeciwdziałać problemom klimatycznym. Czas przed Niedzielą św. Franciszka (4 października) chcemy wykorzystać na wprowadzenie konkretnych zmian w funkcjonowaniu naszych parafii.

Finałem naszych działań będzie prezentacja eko-zmian w w niedzielę św. Franciszka. Wszystko po to, by:

 • pokazać, że zmiana jest możliwa,
 • dać dobry przykład,
 • zachęcić innych parafian do zadbania o wodę i całe ich otoczenie!

Osobom, które włączą się do akcji zapewniamy:

 • List poparcia naszej inicjatywy prosto z WATYKANU, który możesz pokazać Twojemu proboszczowi,
 • List do parafii wraz z informacjami o Niedzieli św. Franciszka
 • Materiały edukacyjne pokazujące innym parafianom w jaki sposób łatwo zadbać o wodę w swoich własnych domach
 • Pomoc w promocji Niedzieli św. Franciszka w Twojej parafii w mediach ogólnopolskich i lokalnych
 • Rozmowy, wsparcie i dobrą zabawę przy współorganizacji jednej z najciekawszych eko-akcji w Polsce 

Tegoroczna Niedziela św. Franciszka 4 października jest kulminacją obchodów Czasu dla Stworzenia [Season of Creation], zamykając trwający od 1 września, specjalny okres w życiu Kościoła.

Czas dla Stworzenia jest ogłoszonym oficjalnie przez papieża Franciszka okresem, gdy Kościół na całym świecie poświęca się szczególnie modlitwie i praktycznej trosce o ochronę Bożego Stworzenia.

Świętuj go razem z nami zazieleniając swoją parafię i organizując w niej Niedzielę św. Franciszka.

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE WYDARZENIA NA FACEBOOKU

Inicjatywa…

Program Zielone parafie jest inicjatywą Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska – polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Global Catholic Climate Movement, zrzeszającej ponad 900 organizacji katolickich na całym świecie w celu realizacji wezwania do troski o stworzenie w obliczu kryzysu klimatycznego.

Ruch powstał w czerwcu 2015 roku w odpowiedzi na przesłanie encykliki Laudato si’, która jest naszym dokumentem założycielskim. 

Jak działamy…

Działamy w duchu chrześcijańskiej ekologii integralnej, opierając się na wrażliwości św. Franciszka z Asyżu oraz nauczaniu papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Pragniemy odpowiedzieć na apel Ojca Świętego, by zadbać o nasz wspólny dom, w szczególności o zamieszkujących go najbardziej potrzebujących i ubogich, a także o przyszłe pokolenia. Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska ściśle współpracuje z watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Źródło: http://zieloneparafie.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx