Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ale nam się wydarzyło! Mirosław Lech wspomina 30 lat samorządu w Polsce

Mirosław Lech, wójt gminy Korycin od 1991 roku, w rozmowie z Piotrem Szczepańskim wspomina 30 lat istnienia samorządu terytorialnego w Polsce. – Ten czas 89-90 jest trudny teraz nawet do opowiedzenia słowami. To się po prostu przeżywało, wciąż przeżywa, to była niezwykła euforia – mówi o czasie przełomu w Polsce.

W 2020 roku obchodzimy 30 lat istnienia samorządu terytorialnego w Polsce. W maju 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze wybory samorządowe do rad gmin. Mirosław Lech został wówczas wybrany na radnego i pełnił funkcję członka zarządu w gminie Korycin. Od 1991 roku do dziś nieprzerwanie piastuje urząd wójta tej gminy.

– Ten czas 89-90 jest trudny teraz nawet do opowiedzenia słowami. To się po prostu przeżywało, wciąż przeżywa, to była niezwykła euforia. Przecież w końcu pogoniliśmy komunistów, odzyskaliśmy wolność, mamy to w swoich rękach. Było oczywiste, że głosujemy na tych, a nie na innych ludzi – wspomina Mirosław Lech czasy przełomu w Polsce.

Od działacza do radnego

Gość Piotr Szczepańskiego, zanim został w swojej gminie wybrany na radnego, a następnie wójta, dał się poznać lokalnej społeczności podczas wcześniejszej działalności.

– Ja uczestniczyłem w życiu społecznym, szczególnie sportowym, bo ono nie wymagało jakichkolwiek politycznych zależności. Otworzyłem klub sportowy dla mieszkańców wsi. Jeździliśmy, udzielaliśmy się, graliśmy we wszytko, w co się dało – opowiada.

Mirosław Lech: Od razu miałem mocne wejście w samorządową rzeczywistość

Jak rozmówca Piotra Szczepańskiego trafił do samorządu?

– Spotkaliśmy się z mieszkańcami swojej wsi i rozmowa była, kogo asygnujemy do tych pierwszych, wolnych, niezależnych wyborów i padło na mnie. No co, nie mogę się wymigiwać. W ten sposób zostałem radnym i jednocześnie członkiem zarządu gminy. (…) Stąd też od razu mocne wejście w nową, zupełnie dotąd nieznaną, samorządową polską rzeczywistość – mówi Mirosław Lech.

W rozmowie z Piotrem Szczepańskim opisuje również historię i rozwój Korycina w III RP, wspomina swoje studia w Instytucie Historycznym UW, a także wskazuje wyzwania dla samorządu na najbliższy czas.

Zobacz  też: Ale nam się wydarzyło! Krzysztof Iwaniuk wspomina 30 lat samorządu w Polsce

Źródło: https://wszechnica.org.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx