Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Oblicza lokalności. NGO na wsi 2020 - najnowsza publikacja Stowarzyszenia Klon/Jawor

Co czwarta organizacja pozarządowa w Polsce ma siedzibę na wsi. Oznacza to, że na terenach wiejskich jest aktywnych około 25 tys. stowarzyszeń i fundacji.

Wiejskie organizacje zazwyczaj działają wyłącznie lokalnie – na rzecz najbliższego sąsiedztwa, w skali gminy czy powiatu. Działają one na rzecz dobra wspólnego członków społeczności, odpowiadają na ich potrzeby, diagnozują i reagują na pojawiające się problemy.

Tak jak nie ma jednego modelu polskiej wsi, tak też nie ma jednego schematu angażowania społeczności wiejskiej. Niemniej, ze względu na funkcjonowanie w określonym kontekście, na który składa się m.in. działanie w małej skali, dla małej społeczności o bliskich i bezpośrednich relacjach, wiejskie organizacje pozarządowe mają swoją specyfikę. Przyglądamy się jej bliżej.

O czym przeczytasz w opracowaniu?

W opracowaniu zestawiamy:

  • dane dotyczące aktywności organizacji na wsi na podstawie wyników badań „Kondycja organizacji pozarządowych 2018”, prowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor,
  • komentarze ekspertów i ekspertek zajmujących się tematyką wiejską oraz
  • opinie działaczy i działaczek społeczności wiejskich.

W pierwszej części opracowania przyglądamy się “wnętrzu” organizacji wiejskich, czyli ich liderom i liderkom oraz bazie członkowskiej organizacji.

Następnie skupimy się na ich otoczeniu zewnętrznym – w tym zakresie zwrócimy uwagę na rolę samorządu lokalnego, sołtysów, a także na takie specyficzne organizacje, jak koła gospodyń wiejskich oraz ochotnicze straże pożarne.

W ostatniej części opracowania uporządkujemy najważniejsze wątki wynikające z danych oraz opinii naszych komentatorów i komentatorek w kontekście wyzwań i przyszłości różnych aspektów działania organizacji wiejskich.

Artykuł powstał w ramach projektu „Kurs na użyteczność: nowa strategia badań Stowarzyszenia Klon/Jawor”, sfinansowanego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

 

Oblicza lokalności. Organizacje pozarządowe na wsi (pdf)

 

Źródło: https://fakty.ngo.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx