Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Gminny Bon Inwestycyjny

Zaistniała sytuacja epidemiczna wymusiła na organach rządowych wprowadzenie instrumentów prawnych, określając zadania także jednostkom samorządu terytorialnego. Jednakże zapisy ustawowe nie wprowadziły w sposób skuteczny instrumentów pomocowych dla samorządów. Związek Gmin Wiejskich pragnie podkreślić, że bez pomocy rządu RP polegającej na uruchomieniu pomocowych programów finansowych, w sposób szczególny wspierających małe gminy wiejskie realizacja programów osi zrównoważonego rozwoju zostanie zablokowana.

Spowoduje to również wydłużenie drogi wyjścia z kryzysu gospodarczego, który właśnie zaczyna realnie zagrażać samorządom gminnym. Dlatego też Zarząd Związku Gmin Wiejskich przygotował oraz zaproponował do wdrożenia projekt „Gminnego Bonu Inwestycyjnego”.

Bon inwestycyjny daje bardzo szerokie możliwości wykorzystania. Samorządy Gminne byłyby w posiadaniu instrumentu finansowego, który można wykorzystać nie tylko na inwestycje i remonty, ale także na wkład własny, a przy większych projektach, będzie on doskonałym katalizatorem, który pobudzi rozwój gospodarki.

Jego fenomen i skuteczność polega na prostym mechanizmie dystrybucji, który nie wymaga dodatkowych kosztów administracyjnych, ponieważ jest przeznaczony dla każdej gminy z obszarami wiejskimi. Otrzymana w ten sposób dotacja byłaby rozliczana do końca roku kalendarzowego przez każdy samorząd.

Stanowisko Zarządu Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie wprowadzenia realnych mechanizmów pomocowych dla JST „SAMORZĄDOWEJ TARCZY OCHRONNEJ”

Mariusz Marszał ZGW RP

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx