Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Koronawirus: na najczęściej zadawane pytania odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta przygotował kolejne zestawienie odpowiedzi na pytania, które budzą wasze największe wątpliwości związane z epidemią koronawirusa.

Pytacie nas za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta o używanie maseczek, o dostęp do dokumentacji medycznej w czasie epidemii oraz dostęp do świadczeń zdrowotnych np. pominięcie pierwszej wizyty u specjalisty ze względu na obecną sytuację czy też zdjęcie szwów po operacji. Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w linku poniżej:

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi cz. III

Zapoznaj się również z poprzednimi pytaniami dotyczącymi m.in. praw pacjenta, teleporad, wizyt domowych, wystawiania recept oraz zwolnień lekarskich:

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

oraz medycyny pracy, terminów składania wniosków, nieuczciwych praktyk gospodarczych związanych z koronawirusem czy zakresu pomocy osobom starszym oraz odpowiadamy na pytanie czy możesz odmówić wykonania testu na obecność koronawirusa:

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi cz. II

Pamiętaj! W każdej sytuacji, gdy potrzebujesz porady dotyczącej praw pacjenta oraz związanej z Twoimi prawami w obecnej sytuacji, związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa  - możesz skontaktować się z Rzecznikiem Praw Pacjenta.

Wystarczy zadzwonić na numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590 i wybrać prefiks nr 2.

Źródło: https://www.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx