Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

”Solidarni z bohaterami czasu epidemii” – rusza pilotażowe przedsięwzięcie programu „Działaj Lokalnie”

Program Działaj Lokalnie” startuje z pilotażowym przedsięwzięciem Solidarni z bohaterami czasu epidemii. Celem przedsięwzięcia jest wspieranie społeczności lokalnych, które w zaistniałej sytuacji epidemicznej, inicjują działania zapobiegające jej skutkom. Partnerem strategicznym projektu została firma Nationale-Nederlanden.

 

Solidarni z bohaterami czasu epidemii” to nowe przedsięwzięcie programu Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Partnerem akcji została firma Nationale-Nederlanden. W pierwszym pilotażowym etapie organizatorzy wybiorą cztery Ośrodki Działaj Lokalnie, które otrzymają pieniądze na wsparcie lokalnych projektów. Natomiast w następnym kroku ośrodki te ogłoszą konkurs, w ramach którego zostaną wyłonione inicjatywy najbardziej odpowiadające na potrzeby związane z obecną sytuacją (granty w wysokości od 2.000 do 5.000 zł). 

W ostatnich latach żyliśmy w poczuciu względnego bezpieczeństwa. Odkąd sięgamy pamięcią właściwie nie ma globalnych zagrożeń, nie toczą się wojny o zasięgu światowym, dzięki postępom wmedycynie nie obawialiśmy się także pandemii. Za sprawą koronowirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19, stajemy w obliczu nowego, wielkiego wyzwania, mając znikome pojęcie idoświadczenie w radzeniu sobie w tego rodzaju sytuacjach. Naszym obowiązkiem jest więc podejmowanie wszelkich możliwych działań, które pomogą zwalczać skutki epidemii – mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. 

Inicjatorom przedsięwzięcia zależy na wspieraniu łańcuchów współpracy skierowanych nie tylko nainterwencje tu i teraz, ale także na przygotowaniu i zorganizowaniu wsparcia potrzebującym wnajbliższych tygodniach. Projekt obejmuje zarówno pomoc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii, jak również pomoc w walce z negatywnymi społecznie skutkami pandemii i wychodzeniu znich. 

-  Czas próby wyzwala różne postawy i emocje: naturalnie budzi strach, ale także wyzwala odwagę do działania i solidaryzm społeczny. Zagrożenie epidemiczne dotyka wszystkich, bez wyjątku. O tym, jaksobie z tym zagrożeniem radzić decydują władze poszczególnych państw. Ale prawdziwa walka zkoronawirusem i jego społecznymi skutkami toczy się w społecznościach lokalnych. Te społeczności same inicjują działania, które pomagają przetrwać trudną sytuację, mają bowiem najlepszą wiedzę natemat potrzeb swoich członków – mówi Paweł Zań z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. 

Sytuacja zagrożenia sprawia, że uwaga i energia lokalnych liderów kieruje się tam, gdzie takie potrzeby się pojawiają, do tzw. grup podwyższonego ryzyka, do osób szczególnie samotnych, któremuszą poddać się kwarantannie. Dzięki wysiłkom liderów, animatorów społecznych, powstają lokalne projekty wsparcia, często o charakterze nieformalnych inicjatyw: kurierzy rowerowi dowożą bezpłatnie zakupy i posiłki dla seniorów i pracowników szpitali, wolontariusze szyją maseczki ochronne i prowadzą programy edukacyjne dla dzieci on-line. Pomysłowość pełnych energii lokalnych bohaterów czasu epidemii nie zna granic. Tworzą się lokalne łańcuchy współpracy i pomocy. 

- W Nationale-Nederlanden dostrzegamy, jak w bardzo krótkim czasie zmieniła się otaczająca nas rzeczywistość.W tym trudnym momencie chcemy wspierać się przede wszystkim jako społeczność. Zaangażowanie się w ten projekt jest więc naturalnym działaniem. Mamy nadziejęże do tego projektu już wkrótce dołączą kolejni partnerzy niosąc pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji w Nationale-Nederlanden. 

Więcej informacji na stronie http://dzialajlokalnie.pl/ 

Działaj Lokalnie” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z Siecią Ośrodków Działaj Lokalnie. Dziękisieci Ośrodków Działaj Lokalnie przez 20 lat udało nam się wspólnie wesprzeć ponad 11,5 tys. lokalnych projektów i zbudować środowisko aktywnych obywateli, inicjatyw i organizacji. Liderzy,animatorzy lokalni i wolontariusze są gotowi stanąć naprzeciw największych wyzwań.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx