Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Co robić podczas koronaferii- wszechnica.org.pl - wykłady online i podcasty

Wszechnica.org.pl to serwis Fundacji Wspomagania Wsi, gdzie znajdziecie wykłady online i podcasty popularnonaukowe. Wśród wielu materiałów z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, historii czy ekonomii na pewno znajdziecie coś interesującego dla siebie i ciekawie spędzicie czas, nie naruszając domowej kwarantanny.

Stan zagrożenia epidemicznego ogłoszony w związku pandemią koronawirusa (COVID-19) to dla wielu z nas okres przymusowych wakacji. Nasze zakłady pracy są bardzo często zamknięte. Jeśli nie mamy możliwości pracy zdalnej, musimy sobie jakoś radzić z nieprzewidzianym nadmiarem czasu. Możemy odsypiać zarwane noce, przeprowadzać dawno odkładane porządki, czytać kryminały czy nadrabiać zaległości w oglądaniu seriali. A gdyby wykorzystać ten czas na zdobywanie wiedzy? Biblioteki są zamknięte, więc nie możemy przydźwigać do domu tomów potrzebnej literatury. W sukurs przychodzą jednak wykłady wideo i podcasty naukowe.

Wiedza w internecie

Wykłady internetowe i podcasty, czyli inaczej zapisy prelekcji czy audycji, to obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się trendów w sieci. Dzięki nim możemy bez ściągania plików na telefon czy komputer oglądać i słuchać interesujących nas materiałów. Swoje serwisy z wykładami w takiej formie rozwija obecnie wiele wyższych uczelni, i właśnie tam w pierwszej kolejności powinno się szukać rzetelnej wiedzy i odpowiedzi na frapujące nas pytania. Wykładowcy starają się dbać o to, żeby informacje przekazywać w przystępnej formie. Dzięki temu prelekcje są zrozumiałem również dla osób, które nie mają doświadczenia akademickiego. Internet jest jednak coraz częściej wykorzystywany przez wyższe uczelnie do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Można dzięki temu zdobyć wyższe wykształcenie czy skończyć dodatkowy kurs niemalże bez wychodzenia z domu.

Wykłady online i podcasty Wszechnica.org.pl

Wszystkie zalety wspomnianych serwisów posiada rozwijany od 2009 przez Fundację Wspomagania Wsi portal Wszechnica.org.pl. Na stronie serwisu oraz kanale YouTube/WszechnicaFWW można znaleźć już ponad tysiąc nagrań wideo i audio wykładów, wywiadów i dyskusji o tematyce popularnonaukowej i polityczno-społecznej. Materiały posegregowane są na kategorie: historia, kultura, społeczeństwo, polityka, nauka, edukacja i przyroda i ekonomia. Na wymienionych stronach można również znaleźć materiały ułożone w tematyczne playlisty, dzięki czemu każdy bez trudu znajdzie interesujące go nagrania. Rzetelność materiałów gwarantują partnerzy serwisu, do których od lat należą m.in. Festiwal Nauki czy Muzeum Narodowe w Warszawie. Portal otrzymał również w 2014 roku wyróżnienie w konkursie „Popularyzator Nauki”, który co roku organizuje portal Nauka w Polsce prowadzony przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nauka na Wszechnica.org.pl

Jakie nagrania wideo i podcasty znajdziemy na Wszechnicy? Nasz przegląd zaczniemy od kategorii Nauka. Ze względu na bieżącą sytuację warto posłuchać wykładu o wielkich epidemiach, które miały miejsce na Ziemi dawniej i dziś. Także w tej kategorii znajdziemy odpowiedź na pytanie, czy należy bać się modyfikacji genetycznych. Dowiemy się również o konsekwencjach, jakie czekają ludzkość w związku z nadciągająca katastrofą klimatyczną. Jeśli jednak nie chcemy być przytłoczeni nadmiarem negatywnych informacji, warto posłuchać fantastycznych prelekcji dr. Daniela Tyborowskiego z Muzeum Ziemi w Warszawie, który odkryje przed nami tajemnice zwierząt kopalnych.

Historia na Wszechnica.org.pl

Wszechnica to również gratka dla miłośników historii. Zainteresować może np. ostatni wywiad Piotra Szczepańskiego z dr. Maciejem Kozłowskim, historykiem zajmującymi się tematem Holokaustu i byłym ambasadorem RP w Izraelu. Podczas przekrojowej rozmowy dr Kozłowski mówi o ideach, które legły u źródeł ludobójstwa na Żydach. Opowiada również o przebiegu zbrodni, a także m.in. odnosi się do oskarżeń, jakie ostatnio ze strony Rosji padły pod adresem naszego kraju. Częściowo poszerza te wątki również rozmowa z dr Piotrem M. Majewskim, który mówi o polskiej dyplomacji w przededniu i pierwszych dniach drugiej wojny światowej. W dziale historia warto też zwrócić uwagę na cykle poświęcone początkom państwa polskiego czy bohaterom polskiej niepodległości.

Społeczeństwo na Wszechnica.org.pl

Jakie wykłady online i podcasty to tematyce społecznej publikuje Wszechnica.org? Warto polecić prelekcję dr Alicji Długołęckiej, gdzie pedagożka i edukatorka seksualna mówi o kobiecej seksualności. Dopełnieniem tego zagadnienia jest wystąpienie prof. Dominik Maison, która podsumowuje wyniki badań socjologicznych współczesnych Polek. Jakie są ich zachowania, potrzeby i aspiracje? Odpowiedź możemy znaleźć tutaj. Ciekawe i warte obejrzenia lub wysłuchania są również materiały poświęcone ratowaniu ginących języków, kulturze islamu czy odpowiedzialnej turystyce. Odpowiedzialnej, czyli jakiej? Dowiecie się tutaj.

Polityka na Wszechnica.org.pl

Portal nie ucieka również od tematów politycznych. Stawia jednak na materiały, które analizują zagadnienia polityczne z naukowej strony. Zwracają uwagę zwłaszcza interesujące publikacje poświęcone Stanom Zjednoczonym. Nadal aktualna jest w tym kontekście prelekcja Jakuba Dymka, który analizuje ruch Alt-Right i źródła popularności prezydenta Donalda Trumpa. Istotnej wiedzy o funkcjonowaniu największego mocarstwa świata dostarcza również wywiad Jędrzeja Godlewskiego z Janem Smoleńskim, który opowiada o różnych obliczach lobbingu w Stanach Zjednoczonych. Dział Polityka zawiera również materiały na tematy „rosyjskie”, np. rozmowę Piotra Szczepańskiego z gen. Stanisławem Koziejem. Ekspert ds. bezpieczeństwa mówi o współczesnej wojnie, ze szczególnym uwzględnieniem doktryny wojennej Kremla.

Edukacja na Wszechnica.org.pl

W tym dziale można znaleźć przede wszystkim nagrania wykładów poświęcone edukacji dzieci i młodzieży. W jednym z ostatnich amerykański prof. Barry Zuckerman mówi, jak i dlaczego należy czytać dzieciom. Tutaj również można dowiedzieć się, skąd bierze się zjawisko przemocy w szkole. Bardzo wartościowymi materiałami w tym dziale są również głosy w dyskusji o tym, jaka powinna wyglądać współczesna szkoła i edukacja. Swoimi opiniami na ten temat dzielą się Maria Mach z Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Krystyna Starczewska – twórczyni i dyrektorka słynnej „Bednarskie”j, dr hab. Jan Rutkowski – pedagog oraz Jan Wróbel – nauczyciel i dziennikarz. Tu znajdziecie również inspirujące materiały o tym, co każdy może zrobić w zakresie edukacji swojego dziecka – m.in. rozmowę o grupach zabawowych na wsi, którą Magdalena Kowalczyk przeprowadziła z Dominikiem Kmitą z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.

Przyroda na Wszechnica.org.pl

Dział przyroda to przede wszystkim warte polecenia materiały o dzikich zwierzętach, które można spotkać w polskich lasach i nie tylko. Warto poświęcić czas, żeby obejrzeć wykłady dr Roberta Mysłajka, laureata konkursu Popularyzator Nauki, który opowiada o mieszkających w naszych lasach wilkach i rysiach. Niezwykle interesująco o grzybach mówi z kolei dr hab. Marta Wrzosek. Znajdziecie tu również materiały poświęcone zwierzętom gospodarskim i domowym. W rozmowach z Piotrem Szczepańskim o ich dobrostanie opowiadają m.in. lekarz weterynarii Jolanta Łapińska czy psycholog prof. Wojciech Pisula.

Ekonomia na Wszechnica.org.pl

Tutaj królują praca i pieniądz! Sinolog dr Marcin Jacoby wyjaśnia, gdzie leżą źródła sukcesu chińskiej gospodarki. Można również dowiedzieć się, czym jest bitcoin oraz poznać podstawowe wskaźniki ekonomiczne. Znajdziemy też informację, czy w najbliższej perspektywie roboty zabiorą nam pracę. Czy jeśli do tego dojdzie, przeżycie zapewni nam bezwarunkowy dochód podstawowy? Odpowiedzi na to pytanie udziela w swoim wykładzie prof. Ryszard Szarfenberg.

To oczywiście tylko propozycje. Zajrzyjcie na Wszechnica.org.pl, gdzie wśród wielu innych nagrań wideo i audio wykładów z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Od niedawna coraz więcej materiałów portalu znajdziecie również w popularnych serwisach z podcastami: https://anchor.fm/wszechnica-fww-nauka Dla korzystających z RSS: https://anchor.fm/s/1359afc0/podcast/rss .

Piotr Włodarczyk – redaktor portalu Wszechnica.org.pl

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx