Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Badania Stowarzyszenia Klon/Jawor w 2019 roku

Stowarzyszenie Klon/Jawor od lat diagnozuje sytuację polskich organizacji społecznych. Naszym najbardziej rozpoznawalnym przedsięwzięciem są cykliczne badania „Kondycja organizacji pozarządowych” (więcej: fakty.ngo.pl).

W 2019 roku przyglądaliśmy się poszczególnym aspektom kondycji organizacji społecznych. Zastanawialiśmy się między innymi:

- Dlaczego Polacy coraz częściej zakładają fundacje, a spada popularność stowarzyszeń?

W 2018 roku powstało niemal 6,5 tys. nowych organizacji społecznych – w tym ponad 4 tys. stowarzyszeń i ponad 2 tys. fundacji. Oznacza to, że obecnie proporcja nowopowstających stowarzyszeń do nowopowstających fundacji jest jak 2:1. Jeszcze w 2011 roku powstawało trzy razy więcej stowarzyszeń niż fundacji, a w 2007 różnica była siedmiokrotna. Czy wolimy zarządzać zamiast się dogadywać?

- Dlaczego trudno w Polsce rozwijać przedsiębiorczość społeczną?

W ostatnich latach obserwujemy rozwój działalności odpłatnej i stagnację w zakresie rozwoju działalności gospodarczej. Zgodnie z najnowszymi danymi 11% stowarzyszeń i fundacji prowadzi działalność gospodarczą, a 36% działalność odpłatną. Najwięcej, bo 59% podmiotów społecznych, nie prowadzi żadnego typu działalności ekonomicznej. Jak wspierać działalność ekonomiczną organizacji?

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami prasowymi, które podsumowują wnioski z przygotowanych wraz z ekspertami i ekspertkami opracowań.

- Forma ma znaczenie. Wolimy zarządzać niż się dogadywać

- Zysk nie tylko społeczny. Jak wspierać ekonomiczną działalność organizacji społecznych?

- Animacja. Bądź pogromcą mitów na temat organizacji społecznych.

Trzecia informacja prasowa poświęcona jest krótkiej animacji rozprawiającej się z popularnymi mitami na temat działalności organizacji społecznych. Jeśli chcą się Państwo upewnić, czy nie powielają rozpowszechnionych uogólnień na temat stowarzyszeń i fundacji, zachęcamy do poświęcenia 3 minut na obejrzenie filmu.

Źródło: Informacja prasowa Stowarzyszenia Klon/Jawor

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx