Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uniwersytety zaangażowane społecznie. Do 30 września trwa rekrutacja do 7. edycji projektu „UTW dla społeczności”

Do 30 września trwa rekrutacja do 7. edycji projektu „UTW dla społeczności”. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do współpracy uniwersytety trzeciego wieku z całej Polski zainteresowane rozwijaniem wolontariatu osób starszych i działaniami na rzecz społeczności lokalnej. To także szansa na pozyskanie mikrograntów.


Fot. Anna Liminowicz.

W ramach projektu „UTW dla społeczności” uniwersytety trzeciego wieku otrzymują roczne wsparcie w budowaniu grup wolontariuszy, którzy chcą działać nie tylko na rzecz otoczenia
i społeczności lokalnych, ale również na rzecz rozwoju swojego UTW. Projekt jest częścią programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „UTW – Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

Wsparcie doświadczonych animatorów

W procesie rekrutacji organizatorzy wyłonią 10 UTW. Wsparcie grup wolontariuszy będzie obejmować m.in.: spotkania warsztatowe z doświadczonymi animatorami i trenerami, mikrogrant na pierwsze działania, wymianę doświadczeń z uczestnikami poprzednich edycji oraz zestaw materiałów informacyjno-metodycznych poświęconych wolontariatowi (dostosowanych do specyfiki UTW). Realizacja tegorocznej edycji jest zaplanowana w okresie od października 2019 roku do października 2020 roku, a termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 września 2019 roku.

Wolontariat krok po kroku

W ramach projektu przeszkolono już 180 osób z 60 UTW z całej Polski. Mieliśmy wystarczająco dużo okazji, by przetestować różne rozwiązania krok po kroku. Nasza najnowsza publikacja „UTW dla społeczności. Jak zbudować grupę wolontariacką i działać społecznie” podsumowuje sześć edycji projektu i pokazuje sprawdzony model działania. Zachęcamy do zapoznania się z tym wypracowanym modelem i realizacji własnych projektów wolontariackich. Służymy wsparciem – mówi Marta Białek-Graczyk, prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Siła w seniorach

Projekt „UTW dla społeczności” finansowany jest ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która współpracuje ze środowiskiem UTW już od 15 lat. Od samego początku widzieliśmy w słuchaczach UTW liderów ruchu aktywizacji rosnącej grupy osób starszych. Aktywizacji, która pozytywnie wpływa nie tylko na samych zainteresowanych, ale też służy wspólnemu dobru i prowadzi do obywatelskiego zaangażowania. Nasze wieloletnie doświadczenia we współpracy z osobami 60+ pokazują, że wolontariat pozwala swoje zainteresowania i bziki przekuć w coś, co pozytywnie zmienia rzeczywistość, otoczenie
i zwyczajnie pomaga innym ludziom – mówi Katarzyna Świątkiewicz, kierownik programowy w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Quiz przed rekrutacją (dla tych, którzy mają wątpliwości, czy ten projekt jest odpowiedni dla ich UTW): http://utw.seniorzywakcji.pl/Quiz_przed_rekrutacja.pdf  

Formularz zgłoszeniowy (wersja elektroniczna) i więcej informacji o projekcie www.utw.seniorzywakcji.pl

E-publikacja „UTW dla społeczności. Jak zbudować grupę wolontariacką i działać społecznie”: www.utw.seniorzywakcji.pl

Szczegółowych informacji na temat projektu udziela:

Koordynatorka projektu:

Anna Jurkiewicz

T: (22) 396 55 16 lub 19

E: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx