Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nauczyciele w wiejskich szkołach niepublicznych nie dostaną podwyżek

Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało pieniądze na podwyżki wynagrodzeń jedynie dla nauczycieli pracujących w szkołach publicznych. Rozporządzenie z dnia 29 lipca 2019 roku zmieniające rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 grudnia 2018 roku (Dz. U. z 2018 r. poz. 2446) w sprawie podziału subwencji oświatowej na rok 2019 pominęło szkoły niepubliczne.

Szkoły niepubliczne (społeczne i prywatne) w miastach pobierają czesne, więc już podwyższyły opłaty od rodziców, aby móc podwyższyć wynagrodzenia nauczycieli. Wiejskie szkoły niepubliczne nie pobierają czesnego, są bezpłatne. Utrzymują się z subwencji przekazywanej z budżetu państwa do samorządów i następnie wypłacanej przez samorządy w postaci dotacji organom prowadzącym. Dotacje wypłacane szkołom niepublicznym nie zostały zwiększone w w/w rozporządzeniu MEN, więc wynagrodzenia nauczycieli nie będą miały być z czego podwyższone.  

Federacja Inicjatyw Oświatowych wyraża swoje głębokie zaniepokojenie pominięciem wiejskich szkół niepublicznych przy rozdziale dodatkowych środków przez MEN. Szkoły te były tworzone na wsiach przez rodziców i nauczycieli w miejsce likwidowanych w wyniku reformy oświaty z 1999 roku szkół samorządowych. Ich organami prowadzącymi są zazwyczaj stowarzyszenia zakładane przez rodziców uczniów i innych mieszkańców wsi.

Do tej pory każdy wzrost subwencji oświatowej skutkował odpowiednim wzrostem dotacji dla szkół niepublicznych. Przestrzeganie tej zasady zapewniało równe traktowanie wszystkich uczniów, niezależnie od organu prowadzącego szkołę, do której uczęszczali. Nie widzimy podstaw dla pominięcia szkół niepublicznych w tym przypadku, tym bardziej, że MEN nie podał przyczyny takiego postępowania.

Federacja Inicjatyw Oświatowych żywi nadzieję, że konstrukcja algorytmu podziału subwencji oświatowej na rok 2020 nie będzie dyskryminująca dla szkół niepublicznych. Pojawiają się wprawdzie obawy, że nie uwzględnienie tych szkół przy rozdzielaniu środków na wrześniowe podwyżki nie jest przypadkiem i może świadczyć o długofalowych planach, zakładających nawet całkowitą likwidację placówek niepublicznych. Ufamy jednak, że tam, gdzie chodzi o dobro naszych dzieci, nie ma miejsca na kalkulacje oszczędności i rozgrywki polityczne.

Federacja Inicjatyw Oświatowych apeluje zarówno do rządzących, jak i do opozycji o zadeklarowanie, że szkoły niepubliczne, a szczególnie małe wiejskie szkoły społeczne uratowane przez rodziców będą traktowane sprawiedliwie. Apelujemy do partii politycznych o deklaracje, że tworzone po wyborach prawo nie będzie krzywdziło małych wiejskich szkół prowadzonych przez inne organy niż samorządy.

W imieniu Zarządu,
Małgorzata Lewandowska, Prezes
Alina Kozińska-Bałdyga, Wiceprezes      

Źródło: Informacja prasowa

1 komentarz

  • Regina

    Nie tylko te szkoły nie dostały podwyżek. Szkoły publiczne nie prowadzone przez samorząd w Krakowie również ich nie dostały, a one nie mają z czego podnieść pensji bo nie pobierają czesnego.

    Regina niedziela, 17, listopad 2019 07:22 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx