Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rolnictwo w obliczu suszy a bezpieczeństwo żywnościowe – raport Koalicji Klimatycznej

Rolnictwo w obliczu suszy a bezpieczeństwo żywnościowe. Susze oraz ich wpływ na funkcjonowanie gospodarstw rolnych w Polsce, a także ocena WPR 2014-2020 i po 2020 pod kątem lepszej adaptacji krajowych gospodarstw rolnych do skutków zmian klimatu, w tym do susz.

Susze są w Polsce zjawiskiem coraz częstszym. W latach 1951-1981 występowały bowiem średnio w co piątym roku, podczas gdy w okresie 1982-2012 średnio w trzech latach w poszczególnych pięcioleciach tego okresu. Co więcej, w latach 2013-2018 susze wy-stąpiły już w każdym roku, choć charakteryzowały się różnym czasem trwania oraz zasięgiem występowa-nia14. Obecnie naszym kraju trwale zagrożonych suszą jest 35% gruntów ornych. Dodatkowo, blisko 70% po-wierzchni użytków zielonych znajduje się na obszarach z deficytem wody.

Polskie rolnictwo w coraz większym stopniu odczuwa postępujące skutki zmiany klimatu, szczególnie nasilających się susz. Stąd też potrzebne są pilne działania adaptacyjne. Do ich przeprowadzania warto wykorzystywać przede wszystkim I i II filar WPR po 2020 oraz dodatkowo krajowe, regionalne i lokalne programy pomocy, w ramach których gospodarstwa powinny mieć możliwość uzyskania wsparcia finansowego i doradczego.

WIĘCEJ INFORMACJI W RAPORCIE KOALICJI KLIMATYCZNEJ

Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem 24 organizacji pozarządowych. Jej misją jest wspólne działanie w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu dla dobra ludzi i środowiska. Więcej informacji o Koalicji na stronie www.koalicjaklimatyczna.org Fundacja Aeris Futuro, CIWF Polska, Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Efektywnego Wykorzystania Energii, Fundacja Ekologiczna Arka, Fundacja Ekologiczna Ziemi Legnickiej Zielona Akcja, Fundacja EkoRozwoju FER, Fundacja GAP Polska, Fundacja Greenpeace Polska, Fundacja Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Klub Gaja, Liga Ochrony Przyrody, Dolnośląski Klub Ekologiczny, Polski Klub Ekologiczny Koło Tychy, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki, Polski Klub Ekologiczny Okręg Wschodnio-Pomorski, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Wspólna Ziemia”, Społeczny Instytut Ekologiczny, WWF Polska, Zielone Mazowsze, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki powstał w 1981 roku jako oddział regionalny ogólnopolskiej organizacji pozarządowej. Zajmuje się zrównoważonym rozwojem, ochroną powietrza i klimatu, polityką energetyczną i rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz niskoemisyjnym transportem i zagospodarowaniem przestrzennym, a także ochroną krajobrazu naturalnego, dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Adresuje swoje działania do polityków, pracowników urzędów i samorządów, dziennikarzy, obywateli. Główne pola aktywności PKEOM to: monitoring, działania rzecznicze, informowanie, doradztwo, edukacja. Więcej informacji na stronie www.pkeom.pl.

Źródło: http://www.koalicjaklimatyczna.org

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx