Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Relacja z uroczystości wręczenia nagród w X edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”

Uroczystość wręczenia nagród w X edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” organizowanego przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) obyła się 6 czerwca br. w Warszawie w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W X edycji konkursu ,,Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” zgłoszono 17 prac (9 w pierwszej kategorii i 8 w kategorii drugiej). Autorami nadesłanych opracowań konkursowych byli nie tylko przedstawiciele świata nauki, ale także studenci badający zjawiska społeczne, regionaliści i pasjonaci historii, którzy z zamiłowaniem opisują tradycje polskiej wsi z różnych regionów kraju. Pośród opracowań znalazły się prace magisterskie i doktoraty, monografie wsi, cenne wspomnienia, osobiste refleksje i powieści. Najwięcej prac nadesłano z  województwa wielkopolskiego.

W tym roku w kategorii pierwszej, obejmującej prace naukowe, popularno-naukowe i inne prezentujące szczególnie inspirujące i innowacyjne spojrzenie na problematykę rozwoju wsi nagrodę główną przyznano pani Elwirze Wilczyńskiej za pracę pt. „Diabli z czubami” – Niemcy oczami polskich chłopów w XIX i na początku XX wieku.

FDPA19zaja
Wręczenie nagród laureatom konkursu.

Pani prof. dr hab. Izabella Bukraba-Rylska, w swojej recenzji nagrodzonej pracy powiedziała, że dzięki konkursowi miała okazję przeczytać bardzo dobrą książkę, może nawet wybitną.

- Jest to praca bardzo dobra, wybitna pod wieloma względami. Chodzi o stronę merytoryczną o to, jak autorka potraktowała ten temat, ale również o warstwę językową.

Najważniejszych walorów pracy pani dr Wilczyńskiej recenzentka upatruje w odkrywczym sposobie przedstawienia wielokrotnie omawianych już zagadnień.

- Autorka pokazuje, że przy poruszaniu znanej problematyki, można znaleźć inny, szczególny punkt widzenia na dany problem. Połączyć ze sobą różne rodzaje materiałów, które dotychczas analizowane były osobno w ramach poszczególnych dyscyplin.

WILCZYNSKAzaja2
Laureatka nagrody głównej - pani Elwira Wilczyńska.

W kategorii pierwszej wyróżnienie otrzymała praca pani Pauli Mikołajczyk pt. „Sytuacja finansowa gospodarstw ogrodniczych w Polsce”.

W kategorii drugiej, w której złożono prace prezentujące dorobek kulturowy kraju i regionu, opisujące inicjatywy lokalne, dziedzictwo historyczne wsi (monografie wsi, archiwalne zbiory zdjęć stanowiące element dokumentacji, pamiętniki) nie przyznano nagrody głównej. Wyróżniono natomiast pracę pani Haliny Niziołek pt. „A nam się śniło latanie!”.

Po uroczystym wręczeniu nagród laureatom konkursu odbyło się konwersatorium „POLSKA WIEŚ W XXI WIEKU” – „STEREOTYPY i OBAWY WOBEC OBCYCH”, podczas którego dr Agnieszka Łada, Dyrektor Programu Europejskiego w Instytucie Spraw Publicznych wygłosiła referat na temat wzajemnego postrzegania się Polaków i Niemców na przestrzeni lat, opartego na wynikach badań Barometru Polska-Niemcy.

„Barometr Polska–Niemcy” jest projektem, który cyklicznie gromadzi i publikuje opinie Polaków i Niemców o stanie stosunków polsko-niemieckich i bieżących wyzwaniach. Instytut Spraw Publicznych prowadzi te badania od 2000 roku w ramach wspólnego projektu z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce. W 2013 i 2016 roku badanie przeprowadzono także we współpracy z Fundacją Bertelsmanna. W 2018 roku partnerem tego projektu była Fundacja Körbera.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia filmowej relacji z uroczystego wręczenia nagród w X edycji konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość” oraz konwersatorium „POLSKA WIEŚ W XXI WIEKU” – „STEREOTYPY i OBAWY WOBEC OBCYCH”.

Obecnie trwa 11. Edycja konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość”. Termin nadsyłania prac mija 31 lipca 2019 r.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT

Opracowanie: P.S.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx