Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Eksperyment Wymiana. Program wspierania projektów o tematyce STEM w międzynarodowej wymianie młodzieży

STEM - Science, Technology, Engineering, Mathematics (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, matematyka)

Co może ułatwić młodym ludziom poruszanie się w stale zmieniającym się świecie pełnym nowych technologii? Wiedza z zakresu STEM i międzynarodowe doświadczenia. Swobodne poruszanie się w cyfrowej rzeczywistości i nauka poprzez dociekanie i odkrywanie pozwalają młodzieży lepiej zrozumieć współczesny świat i kształtować świat przyszłości. Program Eksperyment Wymiana zachęca młodych ludzi, aby wspólnie, podczas międzynarodowych spotkań, pochylili się nad tematami z zakresu nauk ścisłych, inżynierii czy techniki.

Zajmują się Państwo STEM? Może tym razem w zespole międzynarodowym?

Eksperyment odbywa się wtedy, gdy młodzi ludzie konstruują latającego robota i wysyłają go na ważną misję, badają jakość wody w pobliskiej rzece i jej wpływ na jakość życia mieszkańców, czy też przeprowadzają obserwacje astronomiczne, zmieniając noc w dzień. Jeśli realizują Państwo podobne projekty z młodzieżą, zachęcamy do podjęcia współpracy międzynarodowej. Podczas Eksperymentu Wymiana młodzi ludzie z Polski i Niemiec, a czasami także z rówieśnikami z trzeciego kraju, wspólnie odkrywają zjawiska otaczającego świata. Aby ułatwić Państwu nawiązanie współpracy międzynarodowej, oferujemy pomoc w znalezieniu instytucji partnerskiej w Niemczech.

Organizują Państwo wymianę? Może czas na temat STEM?

Jeśli posiadają Państwo doświadczenie w organizowaniu polsko-niemieckich spotkań młodzieży i poszukują nowych tematów w wymianie, zachęcamy do podjęcia wyzwania!  Może warto poszukać partnerów-specjalistów, którzy włączą się w realizację międzynarodowego projektu „STEM-owego”? Z pewnością znajdą ich Państwo w swojej szkole wśród koleżanek i kolegów uczących przedmiotów ścisłych lub przyrodniczych, albo w innej placówce, na przykład w pobliskiej stacji meteorologicznej, instytucie badawczym, specjalistycznym laboratorium czy zakładzie pracy.

Od projektu oczekujemy, by…:

 • był spotkaniem młodzieży z Polski, Niemiec i ewentualnego kraju trzeciego,
 • wspólnie realizowany program trwał od 4 do 14 dni,
 • temat był wybrany wspólnie z grupą partnerską i odnosił się do tematyki STEM,
 • nawiązywał do środowiska otaczającego młodzież i poruszał interesujące ją zagadnienia,
 • minimum 50% programu stanowiła praca nad projektem STEM, podczas której młodzież będzie aktywnie i samodzielnie eksperymentować, odkrywać i prowadzić dokumentację podjętych działań,
 • dał uczestnikom możliwość poznania się oraz czas na odkrywanie kraju partnera,
 • został podsumowany dokumentacją, powstałą przy kreatywnym udziale młodzieży!

Oferujemy:

 • dofinansowanie w wysokości maksymalnych stawek ryczałtowych PNWM
  do kosztów pobytu, programu, tłumaczenia, kosztów podróży oraz ewentualnego spotkania przygotowawczego i podsumowującego
  ,
 • dofinansowanie dokumentacji w ramach dotacji „4 x 3 – prosta sprawa!”, jeśli jej stworzenie wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów,
 • upowszechnienie wybranych projektów jako przykładów dobrych praktyk STEM.

Projekty nieodpowiadające kryteriom programu „Eksperyment Wymiana”, ale spełniające ogólne warunki wspierania PNWM, mogą zostać dofinansowane w ramach ogólnie obowiązujących zasad.

Zgłoszenia

Wnioski o dotację należy składać bezpośrednio do PNWM. Można to zrobić online przez portal OASE lub na formularzu PNWM. W tytule projektu koniecznie należy dopisać „Eksperyment Wymiana”. Wnioski mogą składać szkoły, organizacje i inne instytucje pracujące z młodzieżą.

Aby zgłosić projekt do programu „Ekperyment Wymiana”, należy ponadto wypełnić formularz uzupełniający: 

Termin składania wniosków mija 30 września 2019 roku.

O Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży

Organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców. Dotuje i merytorycznie wspiera projekty polsko-niemieckie. Od ponad 25 lat buduje pokojowe sąsiedzkie relacje. Dofinansowała już ponad 75 tysięcy projektów, w których wzięło udział przeszło 2,9 miliona młodych ludzi.

źródło: https://www.pnwm.org/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx