Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Maróz 2019. Rozpoczęło się XVIII Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich

Tegoroczne wydarzenie zorganizowano pod hasłem Akademia Skutecznego Działania. To propozycja dla wszystkich, którzy pracują na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, którzy szanują własne dziedzictwo i poczuwają się do odpowiedzialności za przyszłość.

 

Tegoroczną edycję „Maróza” otworzyli Piotr Szczepański, prezes Fundacji Wspomagania Wsi, Krzysztof Margol, prezes Fundacji NIDA oraz Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Była to szczególna inauguracja, bo odśpiewana na moniuszkowską nutę dla uczczenia roku tego wybitnego artysty.

Spotkanie to okazja do wymiany pomysłów, podzielenia się z innymi tym, co jego uczestnicy uważają za swój sukces, ale też podpatrzenia, co można zrobić inaczej albo lepiej. W programie znajdą się warsztaty, na których przećwiczyć będzie można praktyczne umiejętności przydatne na co dzień (prowadzenie zebrań, radzenie sobie z emocjami i wypaleniem, aktywne i twórcze podejście do problemów, konkretne formy pracy z elementami dziedzictwa takimi jak historia, narracja), a także dobre praktyki, sesja „Nasze działania, nasze sukcesy” oraz jarmark idei – zajęcia, których celem jest wymiana doświadczeń i inspiracji. Tu każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od swoich własnych pasji i zainteresowań – od pracy z młodzieżą i dziećmi, poprzez kulturę i historię, ochronę środowiska, spółdzielnie socjalne, tworzenie konsorcjów małych organizacji, pracę Wikipedysty itp.

- Działając społecznie tu i teraz nie możemy tracić z oczu szerszej perspektywy – pokażemy, jak niektóre problemy globalne, takie jak klimat, przyroda, demografia, prawa człowieka, konflikty społeczne przekładają się na życie naszej wsi i okolicy. Podpowiemy co zrobić, aby nie czuć się bezradnym wobec wielkich wyzwań, na które, jak się wydaje, nie mamy wpływu. Będzie o tym mowa na wykładach oraz na jarmarku idei. Szczególnie zapraszamy do udziału w dyskusjach podczas tego ostatniego – na stronie Fundacji Wspomagania Wsi przygotowaliśmy materiały, które w rzeczowy i przystępny sposób streszczają fakty na temat demografii, fakenewsów, przemysłowej hodowli zwierząt i ocieplenia klimatu, natomiast na zajęciach porozmawiamy o pomysłach, co można zrobić, aby zmniejszyć ich niektóre skutki – zapowiada Justyna Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi.

Wykład inauguracyjny wygłosił Piotr Szczepański, szef FWW. Wypowiedział się na temat niezwykłych 30 lat wolności Polski. Nawiązując do obrazu Petera Breugela „Upadek Ikara” powiedział, że czasami w natłoku codziennych spraw nie zauważamy bardzo istotnych rzeczy, które dzieją się tu i teraz. - Wszyscy tu jesteśmy ze wspólnot lokalnych, ale tą najważniejszą wspólnotą jest Rzeczpospolita Polska. Dlaczego jest ona taka ważna? Ponieważ jeśli jest dobrze zarządzana to daje nam parasol ochronny i możliwości działania w naszych społecznościach. Wybory to taki moment, kiedy dla niej działamy. Te do Parlamentu Europejskiego także tego dotyczą. Jesteśmy częścią Unii Europejskiej i członkiem NATO, organizacji stojącej na straży naszego bezpieczeństwa. Lecz sytuacja na świecie dynamicznie się zmienia, Chiny stają się potęgą gospodarczą i militarną Odbywa się to często na niejasnych zasadach, bez poszanowania praw, które my respektujemy. Tworzą nowy, handlowy jedwabny szlak. Wyzwanie jest takie, żebyśmy nie skończyli tylko na tym, że będziemy w porcie lotniczym przeładowywać towary innych. Jeśli chodzi o wybory europejskie, to musimy wybrać ludzi mądrych, którzy będą umieli podjąć decyzję, którzy będą potrafili współpracować z innymi, tak abyśmy naszej najważniejszej wspólnocie – Rzeczpospolitej zapewnili to, co wypracowaliśmy przez te najpiękniejsze 30 lat naszej historii. Ale żebyśmy się także rozwijali dla naszych dzieci i wnuków.

W sesji otwierającej marózowe spotkanie wystąpiła także Barbara Imiołczyk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, mówiąc o wykluczeniu komunikacyjnym mieszkańców wsi, które jest ograniczeniem ich swobód obywatelskich. - Wiąże się to z koniecznośącią wyboru tylko takich szkół, które znajdują się w najbliższym otoczeniu oraz ograniczonym dostępem do wydarzeń kulturalnych, bo te odbywają się w odległych ośrodkach miejskich. Brak lokalnego transportu nie jest zależny tylko od zasobności samorządu - mówiła prelegentka, wskazując przykład powiatu chojnickiego, gdzie poradzono sobie z tym problemem dzięki kreatywności i zaangażowaniu starosty.

To dopiero początek spotkania w Marózie. Relacje z wybranych zajęć niebawem na naszych stronach.

Przemysław Chrzanowski

Wykład inauguracyjny - relacja filmowa  

***

Najnowsze