Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ogólnopolska akcja - Narada Obywatelska o EdukacjiZbliża się najpoważniejszy od lat w Polsce strajk nauczycieli i pracowników oświaty. Rozpocznie się najprawdopodobniej 8 kwietnia. Jego postulatem jest podwyżka płac, bo taka jest natura strajków prowadzonych przez związki zawodowe zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Mamy jednak świadomość, że problemy, które doprowadziły do protestu są znacznie szersze niż niskie zarobki w oświacie. To samo można powiedzieć o rozwiązaniach – one także muszą znacznie wykraczać poza postulowane podwyżki wynagrodzeń. Warto wykorzystać moment, w którym kwestie edukacji w wielu domach, szkołach, społecznościach znajdą się w centrum uwagi, aby poważniej i co najważniejsze - wspólnie pochylić się nad nimi. Namysł w tej sprawie (podobnie jak w wielu innych publicznych kwestiach) nie może ograniczać się do urzędników, polityków i ekspertów. Kształt edukacji jest formą umowy społecznej, która angażuje wiele środowisk i powinna być wypracowywana razem z nimi. Dlatego właśnie uruchamiamy ogólnopolską akcję Narada Obywatelska o Edukacji, czyli NOoE.

Kto za tym stoi?

Zaczęło się od nauczycieli i nauczycielek. To oni - choć oczywiście nie wyłącznie oni - są żywotnie zainteresowani kwestiami edukacji. W tym przypadku inicjatywa wyszła od nauczycieli i nauczycielek skupionych w grupie JaNauczyciel.

Co to za grupa?

Obecnie to ponad 32 tysiące nauczycieli i nauczycielek z różnych części Polski – z dużych miast i małych miejscowości. Są wśród nich zarówno członkowie związków zawodowych jak i osoby w nich nie zrzeszone. To, co ich łączy to troska o jakość edukacji w Polsce i to, że od kilku miesięcy regularnie wymieniają się informacjami i opiniami na ten temat na jednym z portali społecznościowych.

To członkowie tej grupy są inicjatorami i głównym motorem Narad Obywatelskich o Edukacji NOoE. W przygotowaniach wspomagali ich przedstawiciele kilku organizacji i instytucji zajmujących się edukacją, a także konsultacjami społecznymi, w tym Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.

Czym jest NOoE?

Narada Obywatelska o Edukacji to lokalne, międzyśrodowiskowe spotkania odbywające się w możliwie podobnym czasie i w możliwie wielu miejscach w Polsce dotyczące:

  • aktualnej sytuacji w oświacie
  • wspólnego namysłu nad kondycją szkoły i potrzebnymi kierunkami zmian
  • wstępnej listy kluczowych postulatów wykraczających poza kwestie płacowe.

Narada Obywatelska to bezpośrednia - prowadzona twarzą w twarz - rozmowa:

  • odbywająca w przestrzeni publicznej, ale możliwie blisko miejsca zamieszkania uczestników;

  • dotycząca spraw publicznych;

  • ustrukturyzowana;

  • prowadzona pomimo różnic opinii i w poszukiwaniu tego co łączy;

  • toczona z szacunkiem dla siebie nawzajem;

  • umożliwiająca udział każdemu i każdej, dla kogo temat jest ważny i bez względu na jego/jej formalną pozycję;
  • odbywająca się w podobnym czasie w wielu miejscach w Polsce.

Zasady Narad Obywatelskich to skromność i prostota środków, oddolny charakter, ponadpartyjność, wolontarystyczne zaangażowanie, transparentność procesu, czytelność reguł, przewidywalność, jednorodność formatu, decentralizacja, troska o rzetelność, konkluzywność, skuteczność.

Włącz się!

Zorganizuj naradę

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT

Źródło: https://www.naradaobywatelska.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx