Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jakie normy prawne musi spełniać kuchnia w świetlicy wiejskiej?

PYTANIE:

Dzień dobry,

przeszukałem - co nieco - Państwa portal w poszukiwaniu odpowiedzi na pewne pytanie, lecz nie znalazłem, więc postanowiłem napisać z nadzieją na odpowiedź lub nakierowanie na nią. 

Jakie normy prawne musi spełniać kuchnia na świetlicy wiejskiej? Czy do odgrzewania jedzenia przygotowanego wcześniej przez osoby, które tam uczęszczają musi ona spełniać takie wymagania jak np. oddzielne pomieszczenie do mycia naczyń? Czy są może okrojone przepisy w tym zakresie z użyciem zwykłego aneksu kuchennego w jednym pomieszczeniu? 

Pozdrawiam serdecznie

[…]

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie!

Na początku zaznaczę, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest jedynie informacją.

Sądzę, że w przypadku żywienia zbiorowego obowiązują podobne wymogi dla wszystkich placówek, w tym świetlic, gdyż chodzi o bezpieczeństwo zdrowotne osób, które mają być żywione. Jeśli w świetlicy będą przygotowywane posiłki to należy zorganizować oddzielne pomieszczenie do podawania, oddzielne do przygotowywania posiłków i oddzielne do zmywania naczyń oraz spełnić inne wymogi związane z bezpieczeństwem żywności, m.in. przestrzeganie zasad HACCAP – opracowana przez placówkę instrukcja przestrzegania zasad bezpieczeństwa w procesie przygotowywania i wydawania żywności.

Przesyłam Panu link do artykułu Iwony Raszeji-Ossowskiej, który wyjaśnia te kwestie: http://witrynawiejska.org.pl/component/k2/item/20473-przepisy-sanitarne-w-swietlicach-wiejskich

w imieniu redakcji Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx