Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Druga edycja Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego

Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego była bez wątpienia sukcesem. W Konkursie wzięło udział ponad 150 osób, co – zważywszy na to, że to absolutny początek imprezy – jest wynikiem dobrym. Jeszcze lepsza była medialna recepcja naszej inicjatywy. Temat retoryki po raz pierwszy przebił się z medialnego marginesu do centrum zainteresowania opinii publicznej, czego zwieńczeniem była relacja w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP, materiały w Trójce czy wywiady w tygodnikach Do Rzeczy i Gość Niedzielny.

Wobec tak zachęcających rezultatów zaczynamy drugą edycję. Dzięki naszym partnerom – PKO Bankowi Polskiemu i PKN Orlen – gwarantujemy wysoką nagrodę dla zwycięzcy. Podobnie jak ostatnio wyniesie ona 10 tysięcy złotych. Ale finalistom Konkursu zapewniamy nie tylko spore nagrody, lecz również fantastyczną przygodę. W kwietniu 2018 roku spotkali się w Warszawie wyjątkowi młodzi ludzie z całej Polski.

Uczestniczyli w ciekawych warsztatach retorycznych, walczyli w finale Konkursu. To było dla nich – ale także dla nas, ludzi z Fundacji Akademia Retoryki – świetne przeżycie. Czas je powtórzyć. Zatem zapraszamy serdecznie do udziału w Konkursie! Każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej może przesłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. własny 2 minutowy film ze swoim wystąpieniem na dowolny temat. Najlepiej w linku, a nie w załączniku do maila. W załącznikach mogą być za to wypełnione oświadczenia i formularz zgłoszeniowy. Film nie może być montowany – wypowiedź musi być ciągła. Prosimy, aby jego tytuł był jednocześnie nazwiskiem uczestnika. Na filmy czekamy do 10 grudnia. Powodzenia!!!

Idea Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego

W ostatnich latach obserwujemy zanik umiejętności ładnego mówienia u młodzieży. Ma to kilka przyczyn. Pierwszą jest inwazja elektronicznych gadżetów i popularność mediów społecznościowych, na których komunikacja często obywa się już w ogóle bez słów, a jedynie za pomocą filmików animowanych, kolorowych grafik i emotikonów. Drugą jest ogólny regres słowa mówionego. Młodzież nie ma skąd czerpać wzorów. W sferze publicznej (programy publicystyczne, polemiki dziennikarzy, debaty sejmowe) dyskusja coraz częściej oznacza poniżenie lub ośmieszenie konkurenta. „Zaoranie” go, jak to się obecnie mówi. Dobrze przygotowane przemówienie, efektowne, z jasną, przejrzystą argumentacją nastawiona na przekonanie audytorium do swoich racji jest rzadkością.

I wreszcie po trzecie – młodzież nie ma gdzie się uczyć sztuki mówienia. Retoryka była fundamentem edukacji od czasów antycznych aż po okres międzywojenny. Nowoczesna edukacja, nastawiona na testy nie widzi potrzeby nauczania przemawiania. A przecież jest to czynność rodem nie ze starożytnego lamusa, lecz niezmiernie praktyczna. Zarówno w szkole, jak i karierze zawodowej często musimy występować publicznie lub przekonać do swych racji nauczyciela, przełożonego, czy rodzica.

Pobierz

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT

Źródło: https://akademiaretoryki.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx