Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Obserwujemy wybory - ogólnopolska akcja obywatelska

Obserwujemy wybory jest ogólnopolską akcją obywatelską o ogromnym znaczeniu dla polskiej demokracji. Polegać będzie na bezstronnym, rzetelnym i obiektywnym obserwowaniu przebiegu głosowania, liczenia głosów i ustalania wyniku wyborów samorządowych, 21 października 2018 r., przez obwodowe komisje wyborcze.

Obserwujemy Wybory

W akcję zaangażowane będą setki obserwatorów społecznych, delegowanych przez organizacje pozarządowe, w 300 losowo wybranych obwodowych komisjach wyborczych. Obserwacja wyborów na tak dużą skalę prowadzona będzie po raz pierwszy od 1989 roku. I tak jak wtedy, będzie to akcja obywatelska, w pełni niezależna od komitetów wyborczych.

Zebrane przez obserwatorów dane posłużą do opracowania raportu z przebiegu wyborów, który pozwoli stwierdzić, czy wybory samorządowe w 2018 roku były przeprowadzone w sposób uczciwy, rzetelny i zgodny z prawem. Od rzetelności, odpowiedzialności o bezstronności społecznych obserwatorów zależy wiarygodność sformułowanych w raporcie ocen.

Osoby rejestrujące się do akcji powinny być świadome odpowiedzialności jaka na nich spoczywa, a także zdawać sobie sprawę, że czeka je spory wysiłek. Wszyscy obserwatorzy muszą wziąć udział w szkoleniu, zapoznać się z materiałami dla obserwatorów, nawiązać kontakt z innymi osobami, z którymi - na zmianę - będą prowadzić obserwację. W dniu głosowania obserwatorzy muszą być przygotowani na kilkugodzinny dyżur w lokalu wyborczym, a w przypadku osoby obserwującej liczenie głosów - nawet na kilkunastogodzinny.

Wszystkich, dla których uczciwość wyborów jest na tyle ważna, że gotowi są poświęcić swój czas i podjąć trud wielogodzinnej żmudnej obserwacji, zapraszamy najpierw do kontaktu mailowego z jednym z organizatorów akcji #obserwujemywybory, a następnie do zarejestrowania się poniżej.

Rejestracja Obserwatorów

Źródło: http://obserwujemywybory.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx