Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Bezpłatne badania dla mieszkańców Łęgnowa i Otorowa

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaprasza mieszkańców bydgoskiego osiedla Łęgnowo Wieś oraz wsi Otorowo na bezpłatne badania profilaktyczne, które odbędą się w sobotę i niedzielę (16-17 czerwca) przy Zespole Szkół nr 18. Zapisy prowadzone są przez Urząd Marszałkowski pod numerem telefonu 56 621 25 37.

Organizatorami akcji są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego we współpracy z Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz Miastem Bydgoszcz.

W ramach pilotażowych badań profilaktycznych mających na celu wstępną ocenę narażenia na zanieczyszczenie środowiska wywołane działaniem zakładów chemicznych Zachem, specjaliści z Centrum Onkologii w Bydgoszczy wykonają bezpłatnie:

  • morfologię krwi z rozmazem,
  • oznaczenie poziomu glukozy we krwi,
  • oznaczenie poziomu kreatyniny,
  • próby wątrobowe,
  • badania moczu
  • oraz dodatkowo mammografię (dla kobiet między 50 a 69 rokiem życia raz na 2 lata),

Warto skorzystać z tej możliwości. Proponowany przez specjalistów zestaw badań umożliwia wykrycie w organizmie efektów odziaływania czynników szkodliwych, w tym toksycznych substancji. Wiele z nich oddziałuje na szpik kostny – w celu sprawdzenia jego stanu zrealizowana będzie diagnostyka – morfologia z rozmazem. Kolejnym organem, którego stan pokazuje, czy organizm był wystawiony na czynniki szkodliwe, jest wątroba. Trucizny są metabolizowane w zwiększonych ilościach i wówczas wskaźniki wątrobowe mogą być podwyższone. Innego typu zagrożenia wpływają także na nerki - tutaj zastosowany został wskaźnik kreatyniny i badanie ogólne moczu.  Badania obejmują też kwas hipurowy, który występuje w moczu jako produkt metabolizmu związków aromatycznych np. toluenu, benzoesanów lub benzaldehydu. Badać będziemy także poziom fenolu w moczu.

Próbki pobrane podczas badań zostaną przesłane do specjalistycznych laboratoriów, a wyniki trafią do mieszkańców pocztą (listem poleconym). Czas oczekiwania na komplet badań będzie wynosił około 3 tygodni. Pacjenci powinni zgłosić się z wynikami do lekarza pierwszego kontaktu.

Badania laboratoryjne skierowane są do osób pełnoletnich, zamieszkujących od minimum 15 lat teren Łęgnowo Wieś oraz wieś Otorowo. Odbędą się 16 i 17 czerwca (w godzinach 8-11) w mammobusie, który stanie przy Zespole Szkół nr 18 przy ulicy Hutniczej 89. Zapisy pod numerem telefonu 56 621 25 37 (w godzinach 8-14). 

Dodatkowo zapraszamy panie w wieku 50-69 lat, które w ostatnich dwóch latach nie robiły mammografii, na badanie piersi.

Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Źródło: http://www.kujawsko-pomorskie.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx