Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fundacja Batorego zaprasza na debatę "Samorząd – dlaczego jest źle, skoro jest tak dobrze?"

Spotkanie odbędzie się  11 czerwca br. (poniedziałek), w godz. 15.00-17.30 w siedzibie Fundacji (ul. Sapieżyńska 10a w Warszawie).

Do panelu wprowadzającego zaprosiliśmy:

Marka Materka - Prezydenta Starachowic od 2014 roku.

Joannę Scheuring-Wielgus – działaczkę społeczną i samorządową, posłankę, zastępczyni przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Jakuba Stefaniaka – polityka, rzecznika prasowego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kandydata na Prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2018 roku.

Na spotkaniu przedstawimy także raport Adama Gendźwiłła i Marty Żerkowskiej-Balas Polacy o samorządach. Opinia publiczna u progu samorządowej kampanii wyborczej, podsumowujący wyniki badań opinii publicznej na temat samorządu terytorialnego i decentralizacji władzy. (Wykorzystujący niepublikowane do tej pory badania opinii  przeprowadzone przez CBOS dla Fundacji Batorego).

Debata organizowana jest we współpracy z portalem Newsweek.pl oraz Wolters Kluwer, wydawcą portalu www.samorzad.lex.pl

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału do 10 czerwca br. wysyłają e-mail na adres: (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

***

Listę sukcesów Polski ostatniego ćwierćwiecza zaczynamy zazwyczaj od wymienienia reformy samorządowej z 1990 roku. To sztandarowy przykład udanej transformacji. Nie jest to wyłącznie zdanie ekspertów i samorządowców. Jak pokazuje wiele badań również opinia publiczna pozytywnie ocenia funkcjonowanie samorządu terytorialnego. 60% ankietowanych deklaruje, że ma wpływ na sprawy gminy, a dla 32% wybory samorządowe są ważniejsze niż parlamentarne. Polacy na początku 2018 roku byli bardziej skłonni uczestniczyć w wyborach lokalnych niż ogólnopolskich.

Skąd zatem – od wielu lat - tak wiele głosów krytycznych? Ruchy miejskie wytykają lokalnym włodarzom arogancję i niechęć do włączania mieszkańców w procesy decyzyjne, lekceważenie ich opinii i organizowanie fasadowych konsultacji, brak transparentności i niezbędnej rotacji lokalnych elit władzy.

Z drugiej strony, Prawo i Sprawiedliwość podważa przekonanie o skuteczności działania władz samorządowych i umiejętność sprawnego rozwiązywania problemów Polek i Polaków. Nie ukrywa też swojej preferencji dla recentralizacji władzy.

Pytanie „dlaczego jest źle, skoro jest tak dobrze?” jest szczególnie ważne w obecnym roku: czekają nas bowiem kolejne wybory samorządowe. Chcemy się zastanowić nad przyczynami krytyki samorządu, które wykraczają poza bieżącą walkę polityczną. Chcemy także zapytać o zmiany które trzeba wprowadzić, by samorząd terytorialny lepiej odpowiadał na wyzwania – nie tylko obecne, ale również przyszłe – związane m.in. ze zmianami społecznymi, demograficznymi i gospodarczymi.

Źródło: Informacja prasowa Fundacji Batorego

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx