Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Maróz 2018 w obiektywie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

maroz fot22

AKADEMIA SKUTECZNEGO DZIAŁANIA – pod takim hasłem odbyło się XVII Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie. Organizatorzy (Fundacja Wspomagania Wsi, Nidzicka Fundacja Rozwoju „NIDA” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności) zaprosili do udziału w przedsięwzięciu przedstawicieli organizacji wiejskich oraz sołectw.

maroz fot16

maroz fot17

maroz fot18

Do Maróza przybyło ponad 300 osób z całej Polski. Przygotowano dla nich wiele warsztatów i sesji wykładowych, które nazwano Akademią Skutecznego Działania. Skutecznego, czyli prowadzącego do osiągania założonych celów i pozwalającego unikać niepowodzeń. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że aby tak się stało, trzeba dobrze określić, do czego dążymy, pozyskać aprobatę i wsparcie lokalnej społeczności, zjednać sobie sojuszników oraz przekonać do siebie przeciwników.

maroz fot19

maroz fot20

maroz fot23

W trakcie spotkania rozmawiano o tym, jak wpływać na lokalną politykę społeczną, jak budować wizerunek organizacji, jak wzmacniać tożsamość społeczności w oparciu o historię, jak podejmować decyzje w sytuacji konfliktu interesów. Sporo miejsca poświęcono także zbliżającym się wyborom do samorządu. W tym kontekście rozmawiano o roli radnych, wójtów i burmistrzów. Zastanawiano się o co warto pytać kandydatów i czego można wymagać od tych, którzy zostaną wybrani. Poruszano kwestie organizacyjne i prawne związane z wyborami

maroz fot13

Otwarcia spotkania dokonali Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi, Krzysztof Margol z Nidzickiej Fundacji Rozwoju „NIDA” oraz Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

maroz fot15

W swoim wystąpieniu inauguracyjnym Piotr Szczepański podkreślił wagę podstawowych aspektów naszego życia, m.in. edukacji.

– Bez niej bylibyśmy jedynie grupą etniczną. Gdyby nie było w XVIII Komisji Edukacji Narodowej, gdyby nie było Stanisława Konarskiergo, Uniwersytetu Wileńskiego w Królestwie Kongresowym, gdyby nie było Mickiewicza, Kościuszki – gdzie byśmy dzisiaj byli? – retorycznie pytał szef Fundacji Wspomagania Wsi.

maroz fot21

„Działaj skutecznie z myślą o ojczyźnie. Historyczne konteksty życia wsi zorganizowanej” – to temat inauguracyjnego wykładu dr Eweliny Marii Kostrzewskiej, historyczki z zawodu i zamiłowania. W swoich badaniach skupia się ona nad historią Polski XIX wieku. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Historii XIX wieku w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Szczególne miejsce w jej zainteresowaniach naukowych zajmuje historia kobiet, ziemiaństwa i wsi, kultury i obyczaju, a ostatnio także Kościoła.  

maroz fot24

„Przekroczyć granice, przekroczyć siebie” – to inauguracyjny wywód młodego dziennikarza i publicysty Ignacego Dutkiewicza. Z wykształcenia filozof, zajmuje się na co dzień kwestiami aktywności społecznej, wykluczenia społecznego oraz bezdomności.

maroz fot25

maroz fot29

O formach i możliwościach obywatelskiego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności mówił dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO po raz trzeci z rzędu gościł w Marózie, za każdym razem po oficjalnej prelekcji dr Adam Bodnar odpowiada na pytania uczestników wydarzenia.

maroz fot32

maroz fot31

„Rób coś, kochaj coś, nie bądź gałganem” pod takim hasłem w sali kinowej swój wykład wygłosił Krzysztof Margol, prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA. Tuż po nim wystąpił Paweł Łukasik, prezes Stowarzyszenia Akademii Rozwoju i Filantropii w Polsce.

maroz fot36

„Obywatele a samorząd” - tym tematem zajęły się m.in. Róża Rzeplińska i Anna Ścisłowska ze Stowarzyszenia 61 i serwisu MamPrawoWiedzieć.pl. W tej sesji uczestniczyli ponadto dr Grzegorz Makowski, doc. dr hab. Bartłomiej Michalak, Marek Klara, wójt gminy Miejsce Piastowe oraz Wiesława Kwiatkowska, burmistrz Milanówka.

maroz fot33

maroz fot34

maroz fot35

Tradycją marózowych spotkań są koncerty. Tym razem wieczorową porą na scenie zaprezentował się zespół Tęgie Chłopy. Kapela kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez słynną kapelę braci Witkowskich. W podnoszeniu sufitu wydatnie pomaga obecność mocnej sekcji dętej – trąbki, klarnetu i tuby.

maroz fot37

maroz fot38

maroz fot39

Razem czy osobno – gra symulacyjna Archipelag – za tym marózowym przedsięwzięciem stoi zespół Games Development.

maroz fot6

maroz fot7

Szczególna sesja odbyła się w stołówce marózowego ośrodka - „Nasze działania, nasze sukcesy – opowieści uczestników”. Było to spotkanie nakierowane na intensywną wymianę myśli i doświadczeń, uczenia się nawzajem w małych grupach. Gospodarzami i autorami byli przede wszystkim uczestnicy, którzy chcieli podzielić się konkretnymi doświadczeniami. Równolegle toczyło się piętnaście rozmów o tym, co i dlaczego robią społecznicy.

maroz fot26

maroz fot27

maroz fot30

Przerwa kawowa pod Relaxem. To zwykle tutaj mamy czas na kuluarowe rozmowy.

maroz fot28

Podczas marózowych spotkań można natknąć się na wielce utalentowanych ludzi. Tym razem udało się nam porozmawiać z przedstawicielami kabaretu „Babsztyle” z Chróściny. Materiał filmowy z tego wydarzenia już niebawem na łamach Witryny Wiejskiej.

maroz fot1

maroz fot2

Wspólna fotografia – to wieloletnia tradycja marózowych spotkań. Kiedyś wykonywaliśmy je na schodach i tarasie sali Relaks, od kilku edycji fotografujemy się na skarpie przy jeziorze. Tym razem poprosiliśmy uczestników spotkania, by „wpisali się” w obrys liter tworzących nazwę miejscowości Maróz.

maroz fot3

maroz fot4

maroz fot5

Aby w Marózie weselej spędzić czas i sprawniej zjeść obiad, organizatorzy zaproponowali uczestnikom zabawę integracyjną. Wszystkich podzielono na grupy zabawowe: Kujawiaki, Mazurki, Oberki, Gonie, Hajduki, Polonezy, Kaczoki, Polki, Trojaki, Zbójnickie, Krzesane, Krakowiaki, Chodzone, Lasowiaki. Jak Łatwo się domyślić, nazwy zespołów sugerowały styl taneczny, którym należy podążać, każdą prezentację należało ponadto wzbogacić wokalnie.

maroz fot9

maroz fot10

Tekst i fot. Przemysław Chrzanowski

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 maj 2018 10:59

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx