Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fundusze europejskie dla osób z niepełnosprawnościami


Autorka: Iwona Raszeja-Ossowska

W Polsce żyje ponad 5 mln osób niepełnosprawnych. Stanowią one ponad 12 proc. społeczeństwa. Osoby te, mimo szeregu działań różnych podmiotów publicznych i prywatnych oraz aktywności własnej, ciągle są zagrożone wykluczeniem w różnych obszarach życia społecznego i zawodowego. Bywają też dyskryminowane. Kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu wykluczeniu oraz dyskryminacji osób niepełnosprawnych mają trzy elementy: poprawienie dostępu do rynku pracy, likwidacja barier architektonicznych i poprawienie dostępności usług.

Dzięki Funduszom Europejskim wspierane są różne projekty, których celem jest szeroko rozumiana aktywizacja społeczno – zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Wspierane są też pośrednio i bezpośrednio inicjatywy poprawiające dostępność architektoniczną czy cyfrową, a tym samym dostępność usług.

O unijne środki mogą się ubiegać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub osoby prawne (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia). Uzyskane środki przeznaczają na realizację projektów dla osób z niepełnosprawnościami. Zatem osoba z niepełnosprawnością, w praktyce, ubiega się o wsparcie u tego podmiotu, który otrzymał dotację. Nie ubiega się co do zasady o środki na realizację projektu.

Należy jednak pamiętać, że osoby niepełnosprawne korzystają ze środków unijnych na równi z osobami sprawnymi. Oznacza to, że mogą brać udział nie tylko w przedsięwzięciach/ projektach dedykowanych wyłącznie osobom niepełnosprawnym, ale także korzystać ze wsparcia identycznego, jak w wypadku osób sprawnych.

POBIERZ PORADNIK W PLIKU PDF

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx