Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zakończenie projektu „Nasza gmina- wspólna sprawa”

Dobiegł końca projekt „Nasza gmina- wspólna sprawa”, zrealizowany przez Fundację Wsparcia Rolnika POLSKA ZIEMIA. Przedsięwzięcie było skierowane do młodych mieszkańców obszarów wiejskich i trwało od maja do grudnia 2017 roku.

1zaja343

Głównym celem projektu była aktywizacja młodzieży do działań na rzecz społeczności lokalnej gminy Stromiec. Pomysł na realizacje projektu narodził się z potrzeby wprowadzenia w edukacji nastolatków kształcenia praktycznego, dotyczącego samodzielnego podejmowania inicjatyw społecznych i obywatelskich.

01zaja343

Młodzież, która uczestniczyła w projekcie, utworzyła grupę wolontariuszy, by wspólnie poruszyć ważne sprawy społeczności lokalnej, takie jak niepełnosprawność, starość, bieda, czy bezrobocie. Uczestnicy nauczyli się podejmowania decyzji, kreatywności, rozwiązywania problemów oraz działania w zespole, dowiedzieli się jak mądrze i racjonalnie gospodarować wolnym czasem, a przede wszystkim podnieśli kompetencje obywatelskie.

07zaja343

Młodzież biorąca udział w projekcie przeszła szkolenie w zakresie:

- poznaję wolontariat, na którym uczestnicy projektu poznali prawa i obowiązki wolontariusza, obowiązujące przepisy prawne dotyczące wolontariatu oraz specyfikę pracy wolontarystycznej.

- opieka nad osobami niepełnosprawnymi- zajęcia te odbyły się w formie warsztatowej, dzięki czemu uczestnicy mogli lepiej zrozumieć specyfikę pracy z osobą niepełnosprawną.

- udzielanie pierwszej pomocy, poprowadzone przez   doświadczonego ratownika medycznego Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. 

- zdrowy styl życia, które dostarczyły uczestnikom wiele fachowej wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz wpływu środków uzależniających na organizm człowieka.

- zajęcia rękodzielnicze, które miały na celu pobudzanie inicjatywy twórczej wolontariuszy, rozwój ich wyobraźni, pomysłowości, zachęcanie do podejmowania nowych zadań.

- gry i zabawy z najmłodszymi, które przygotowały młodzież do zajęć, zrealizowanych z dziećmi podczas półkolonii „Zielone wakacje”.

09zaja343

W ramach projektu „Nasza gmina- wspólna sprawa”, odbyły się:

- piknik rodzinny dla mieszkańców gminy Stromiec „Zdrowo i aktywnie”, na którym zostało  przygotowane stanowisko ze zdrową żywnością, animacje sportowe oraz malowanie twarzy w fantazyjne wzory dla najmłodszych.

- półkolonia „Zielone wakacje” dla najmłodszych mieszkańców wsi- w ramach której odbyła się m.in. wycieczka do Magicznych Ogrodów oraz do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

- Bożonarodzeniowy kiermasz świąteczny, zorganizowany w Publicznej Szkole Podstawowej w Stromcu, na którym można było kupić stroiki na świąteczny stół, ozdoby choinkowe oraz kartki z życzeniami wykonane przez wolontariuszy projektu.

- spotkania „Pomocna dłoń” z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej w Niedabylu, na których nie brakowało gier i zabaw pobudzających myślenie, zajęć rękodzielniczych, kulinarnych, a dla mniej sprawnych mieszkańców odbywały się zajęcia czytelnicze, pobudzające wyobraźnię

010zaja343

Dzięki powyższym działaniom, młodzież włączyła się w partycypację w sprawy publiczne na terenie swojej społeczności.

10zaja343

011zaja343

205d2b98-0678-443c-b8c9-0d0ec82ac612zaja343

kampania020zaja343

kampania041zaja343

kampania064zaja343

op2zaja343

polkolonia-foto-11zaja343

polkolonia-foto-13zaja343

Projekt dofinansowany był ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Społecznych (FIO).

Źródło: Materiały nadesłane przez organizatorów projektu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx