Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zaproszenie do udziału w Obywatelskim wysłuchaniu publicznym dotyczącym projektu ustawy regulującej sposób organizacji wyborów samorządowych i udział obywateli w samorządzie

Zapraszamy serdecznie do udziału w Obywatelskim wysłuchaniu publicznym dotyczącym projektu ustawy regulującej sposób organizacji wyborów samorządowych i udział obywateli w samorządzie. Wysłuchanie odbędzie się w sobotę 9 grudnia 2017 r. w godz. 10:30-16.00 w Warszawie.

CO BĘDZIE PRZEDMIOTEM WYSŁUCHANIA?

Celem wysłuchania jest przedstawienie opinii na temat poselskiego projektu Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, nad którą obecnie pracuje Sejm RP. Jest to ustawa o fundamentalnym znaczeniu – zmieniająca m.in. sposób organizacji wyborów na szczeblu samorządowym, określania granic okręgów wyborczych oraz warunki związane z biernym prawem wyborczym, a także regulująca zasady funkcjonowania organów samorządowych na różnych szczeblach i sposoby udziału mieszkańców w samorządzie.

DLACZEGO ORGANIZUJEMY WYSŁUCHANIE?

Merytoryczne i organizacyjne konsekwencje tych zmian nie były, jak dotąd, przedmiotem szerokiej debaty publicznej  z udziałem zainteresowanych i zróżnicowanych w swoich opiniach stron. Prace nad projektem ustawy, zgłoszonym przez grupę posłów, prowadzone są niezwykle szybko. Nie umożliwiono zaprezentowania pogłębionych stanowisk i opinii przedstawicielom samorządów lokalnych (reprezentantom organów wykonawczych i radnym), ruchów miejskich, organizacji pozarządowych oraz środowisk akademickiego, jak również po prostu i aż obywatelom i obywatelkom, także tym, którzy mają doświadczenie w organizacji i przeprowadzaniu wyborów na szczeblu samorządowym.

Wnioski o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w Sejmie zostały odrzucone przez większość członków Komisji Nadzwyczajnej, która pracuje teraz nad projektem ustawy. Dlatego, jako przedstawiciele strony społecznej i samorządowej, wychodzimy z inicjatywą organizacji Obywatelskiego publicznego wysłuchania.

KTO ORGANIZUJE OBYWATELSKIE WYSŁUCHANIE PUBLICZNE?

Organizatorami wysłuchania są Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kongres Ruchów Miejskich, Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Uniwersytet Warszawski, Związek Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw Rzeczpospolitej Polskiej.

Wśród nas – organizatorów tego wysłuchania – istnieją różnice w ocenie proponowanych rozwiązań, ale to, co nas łączy, to troska o jakość polskiej debaty publicznej: o rzetelność argumentacji i otwarty, partycypacyjny charakter dyskusji.

DO CZEGO ZAPRASZAMY?

Zachęcamy Państwa – jako obywateli i obywatelki zainteresowanych tym, jak działa polski samorząd – do czynnego udziału w wysłuchaniu i wyrażenia swojej opinii w jego trakcie.

W wysłuchaniu można brać także udział jako obserwator/ka – bez zabierania głosu. Przebieg wysłuchania będzie też transmitowany on-line.

Zgłoszenia udziału można przesyłać do 7 grudnia do godz. 12.00.

GDZIE I KIEDY ODBĘDZIE SIĘ WYSŁUCHANIE?

Wysłuchanie odbędzie się w budynku dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28) w sobotę 9 grudnia 2017 r. w godz. 10.30-16.00.

GDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ WIĘCEJ INFORMACJI?

Szczegółowe informacje o wysłuchaniu, w tym jego regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.wysluchanieobywatelskie.pl.

Źródło: Informacja prasowa

1 komentarz

  • Adam/ Arla

    Zaproponowana reforma Kodeku wyborczego jest czysto bolszewickim zamachem na samorządność w Polsce, likwiduje się jednomandatowe okręgi wyborcze, upartyjnia się wybory w gminach do 20 tys. mieszkanców, księżycowym pomysłem jest możliwość kandydowania do danej rady gminy z każdej innej miejscowości byle było się mieszkańcem województwa w którym jest ta rada - to tak żeby o sprawach lokalnej społeczności decydował ktoś z zewnątrz oderwany od potrzeb, problemów i ważnych spraw do rozwiązania czyli osoba której jest to objętne, kuriozalny jest pomysł nowego odgórnego określenia okręgów wyborczych przez komisarzy "kwazi" partyjnych a nie jak dotąd przez samorząd, obsadzanie na komisarzy osób spoza niezależnych sędziów mających przymiot apolityczności, zmiana definicji znaku X na kartach głosowania stwarza ryzyko rozbieżności interpretacyjnych i sprzyjać będzie manipulowaniu głosami wyborców, wykluczenie cześci wyborców z możliwości oddania głosu poprzez zniesienie głosowania korespondencyjnego, nieporozumieniem są dwie komisje: do przeprowadzenia głosowania i odrębna do liczenia głosów - tu ogromne pole do nadużyć i konfliktów między ktymi komisjami, zwielokrotnienie kosztów przeprowadzenia wyborów (było 51 komisarzy - będzie 396, pomnożone x 2 diety dla komisji + zakup kamerek i komputerów), brak wsparcia informatycznej obsługi wyborów - robienie ręczne protokołów to wszystko znacznie opóźni ustalenie wyników wyborów, likwidacja jawności finansowania kampanii wyborczej a przez to kontroli jej zgodności z prawem. To wszystko powoduje ogromny chaos w przeprowadzeniu uczciwych wyborów samorządowych, jest zaprzeczeniem demokracji i pozbawieniem realnego wpływu mieszkańców na rozwój "małych ojczyzn" gdzie przyszło im żyć. Nie można konstruować prawa wyborczego pod doraźne potrzeby partii rządzącej. Naganna jest także partyjna retoryka PIS-u i bezpodstawne uzasadnianie potrzeby reformy Kodeksu wyborczego rzekomym sfałszowaniem wyborów samorządowych w 2014 r. - tego nie potwierdziły sądy (na 40 tys. tylko w 53 powtórzono głosowanie). Narracja ekipy rządzącej antagonizuje - skłóca nasze społeczeństwo, to niegodziwość która nie licuje z warościami chrześcijanskimi do których tak często odwołują się rządzący - szczególnie przed obiektywami kamer. Jeżeli Prezydent RP stoi faktycznie na straży praworządności, ładu demokratycznego i ceni dotychczasowe dokonania samorządu - to powinien zawetować w wymienionej części proponowane zmiany prawa wyborczego.

    Adam/ Arla wtorek, 05, grudzień 2017 08:27 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx