Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Asystent osoby niepełnosprawnej - o pieniądze na świadczenie usług opiekuńczych i asystenckich można starać się w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy

O pieniądze na świadczenie usług opiekuńczych i asystenckich można starać się w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Wnioski o dofinansowanie unijne będą przyjmowane od 14 listopada. − W sumie do podziału jest prawie 8 mln zł – zapowiada Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego. O unijną dotację mogą starać się m.in. samorządy, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej, firmy prowadzące działalność w obszarze pomocy społecznej, kościoły i związki wyznaniowe.

- Liczymy na różnorodne projekty, które osobom niesamodzielnym nie tylko zapewnią realną pomoc opiekunów, ale także poprawią jakość ich życia i otoczenia - mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa.

Asystent osoby niepełnosprawnej to pracownik, dzięki któremu życie i samopoczucie podopiecznego znacząco się poprawia. Jego pomoc w codziennych, podstawowych czynnościach sprawia, że niepełnosprawny może poczuć się osobą sprawną, dobrze funkcjonującą w środowisku lokalnym, np. w miejscu zamieszkania, w pracy lub na uczelni. Często korzysta z tego cała rodzina. Podobną funkcję pełni opiekun dla osoby niesamodzielnej.

Innym rodzajem usług opiekuńczych, które mają szansę na dotację, jest tworzenie miejsc w domach pobytowych (całodobowych i dziennych) i zatrudnianie w nich opiekunów. Osoby niesamodzielne mają tam zapewnioną profesjonalną opiekę w sytuacji, gdy one same – lub przy wsparciu rodziny - nie są w stanie zadbać o swoje potrzeby.

Równie ważne jak zapewnienie bezpośredniej opieki, jest poprawienie warunków życia, a nawet, jeśli to konieczne, leczenia. W składanych wnioskach można zatem przewidzieć szereg działań, m.in. takich jak: usuwanie barier architektonicznych, dowożenie posiłków, wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego, przewóz do miejsca pracy, wolontariat opiekuńczy, a nawet pomoc sąsiedzką.

- Wykorzystujemy też nowoczesne technologie, jak na przykład teleopiekę – mówi marszałek Cezary Przybylski. − Poprzez system przywoławczy do opiekunów dociera sygnał SOS i możliwa jest szybka reakcja w sytuacjach zagrożenia. Cennym uzupełnieniem mogą być urządzenia diagnostyczne, które na życzenie dokonują pomiarów różnych parametrów medycznych. - To szczególnie pomocne w przypadku osób starszych, mieszkających samotnie, ale system teleopieki świetnie się sprawdzi również w ośrodkach pomocy społecznej – zaznacza marszałek.

Aby dowiedzieć więcej o naborze o usługach opiekuńczych i asystenckich napisz do punktu informacyjnego Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub bezpośrednio do urzędu pracy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. albo zadzwoń pod nr tel. 71/39 74 110 lub 111. Więcej informacji znajdziesz również na stronie www.rpo.dwup.pl

Źródło: http://www.umwd.dolnyslask.pl/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx