Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Trwa nabór do II edycji Lekcji Obywatelskich

11 września ruszył nabór do drugiej edycji Lekcji Obywatelskich organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Marszałek Wojciech Saługa zaprasza nauczycieli i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego do wzięcia udziału w bezpłatnych lekcjach, których celem jest edukacja młodzieży w zakresie samorządności, wiedzy o regionie, budowy podstaw społeczeństwa obywatelskiego oraz świadomości ekologicznej.

"Jestem przekonany, że lekcje obywatelskie pozwolą młodzieży pogłębić nie tylko wiedzę na temat samorządu i regionu, ale przede wszystkim umożliwią w praktyce podjęcie realnych inicjatyw oddolnych, dając im przedsmak realnego zaangażowania się i wpływu na życie publiczne. Tematem przewodnim tegorocznych warsztatów będzie „Eko Śląskie", liczymy więc na ciekawe, oryginalne projekty młodych ludzi mające na celu poprawę jakości powietrza w naszym regionie" - mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Do projektu zostanie zakwalifikowanych 25 szkół z terenu województwa śląskiego, w tym po 5  szkół z  subregionu  północnego, południowego i zachodniego oraz 10 szkół z  subregionu centralnego, które zgłoszą się jako pierwsze (decyduje kolejność zgłoszeń).

Zajęcia podzielone są na trzy 45-minutowe lekcje prowadzone przez profesjonalistów w formie ciekawego wykładu i kreatywnych warsztatów. Podczas pierwszej godziny uczniowie zapoznają się z informacjami dotyczącymi samorządności oraz historii i geografii regionu. Druga godzina pozwoli zapoznać się  z mechanizmami przygotowania budżetu obywatelskiego/inicjatywy oddolnej, co da szansę na wypracowanie pomysłu na autorski projekt o charakterze ekologicznym. W czasie  trzeciej godziny młodzież pozna narzędzia marketingowe umożliwiające im przygotowanie podstaw kampanii promocyjnej zachęcającej do głosowania na dany projekt.

Ostatnim  - integralnym - etapem lekcji obywatelskich jest udział uczniów w konkursie „Nasz pomysł na EKO Śląskie". Wypracowane podczas lekcji  projekty ekologiczne, wzbogacone działaniami promocyjnymi, będą rywalizować o uznanie komisji konkursowej. Autorzy sześciu najlepszych  projektów zostaną zaproszeni wraz z klasą do finału konkursu mającego miejsce w grudniu br. w Katowicach. W finale uczniowie „na żywo" przedstawią swój projekt wraz z kampanią promującą oraz wezmą udział w quizie wiedzy o samorządności i regionie.

Zwycięskie klasy otrzymają nagrody pieniężne, a uczniowie indywidualne nagrody rzeczowe.

Nagroda za I miejsce dla  całej klasy to  3000 zł oraz bony upominkowe dla członków 3 osobowej drużyny - po 100 zł każdy.

Nagroda za II miejsce - 2000 zł

Nagroda za III miejsce - 1500 zł

Miejsca IV,V i VI - nagroda po 1000 zł

Szkoły zainteresowane udziałem w lekcjach obywatelskich prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w temacie wpisując hasło „LEKCJE OBYWATELSKIE 2017".

Termin nadsyłania zgłoszeń do 22.09.2017 r.

Wszelkich informacji udzielają: Fundacja Viribus Unitis - Michał Witas
telefon/fax -  32 20 91 702, tel. +48 502 769 474
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urząd Marszałkowski, Wydział Komunikacji Społecznej - Magda Błaszczyk
tel. 32 77 40 150.


Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx