Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Ubóstwo na wsi jest problemem europejskim”. Po warsztacie FAOW

Za nami „Międzynarodowe warsztaty na temat ubóstwa i wykluczenia na wsi” zorganizowane przez Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich. 62 przedstawicieli organizacji pozarządowych z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej spotkało się w Krakowie, żeby wypracować sposoby walki z biedą i alienacją społeczną na obszarach wiejskich. Warsztat odbył się w dniach 25 – 27 czerwca 2017 r.

- Pomysły i inicjatywy zgromadzone w trakcie spotka nia pomogą nam w rozwiązaniu tych problemów oraz w wypracowaniu praktycznych rekomendacji dotyczących działań na przyszłość – powiedział Ryszard Kamiński, prezes Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich, w trakcie inauguracji warsztatu.

Przed Europejskim Parlamentem Wiejskim

Inicjatywa FAOW to część większego przedsięwzięcia wspierającego wyrównywanie szans na wsi.

1zaja33312Z lewej: Dragan Roganović, z prawej: Ryszard Kamiński.

 - Spotkaliśmy się dziś w ramach przygotowań do Europejskiego Parlamentu Wiejskiego 2017*. Wydarzenie to umożliwia ludziom z obszarów wiejskich, pochodzącym nie tylko z Unii Europejskiej, ale i z całej Europy, zakomunikowanie swoich potrzeb – powiedział Dragan Roganović Sekretarz Generalny PREPARE, organizacji która współorganizuje spotkania Europejskiego Parlamentu Wiejskiego.

Głos w tej sprawie zabrała również Magdalena Mach, przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Dostrzegamy problem ubóstwa i wykluczenia społecznego na wsi. W jego rozwiązaniu pomóc może jedynie współpraca wielu różnych organizacji. Dlatego też z zadowoleniem przyglądamy się działalności Europejskiego Parlamentu Wiejskiego.

2zaja33312
Magdalena Mach, przedstawicielka Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W cieniu problemów europejskich

O tym, jak walczyć ze zjawiskami biedy i izolacji społecznej opowiadali przedstawiciele organizacji z różnych zakątków Europy, m.in. Armenii, Bośni i Hercegowiny, Gruzji, Łotwy, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Problemy dotyczące wsi są zróżnicowane i w każdym państwie nieco inne, co można było usłyszeć w trakcie dyskusji po oficjalnej części spotkania. Mimo to wielu uczestników zaznaczyło, że na ubóstwo i wyobcowanie społeczne wpływ mają także wydarzenia polityczne i społeczne dotyczące całej Europy.

Zauważył to też Sándor Köles, prezes Węgierskiej Sieci Wiejskich Organizacji Pozarządowych. W swoim wystąpieniu m.in. zwrócił uwagę na problem migracji ludności ze wsi do miast na Węgrzech i postępującym przez to wykluczeniem społecznym Romów węgierskich na obszarach wiejskich.

3zaja33312
Sándor Köles, prezes Węgierskiej Sieci Wiejskich Organizacji Pozarządowych.

Dodał też, że problem rosnącego ubóstwa na terenach wiejskich jest problemem europejskim. Wątek ten sprowokował dyskusję o uchodźcach i migrantach napływających do Europy z Bliskiego Wschodu i Afryki.

- Władze Węgier nie pozwalają uchodźcom na przekroczenie granicy z Unią Europejską – powiedział Igor Stajic z Centrum Edukacyjnego w Leskovac w Serbii. – Niektórzy z nich zostają więc w Serbii, gdzie mogą tymczasowo zamieszkać w jednym z ośmiu ośrodków na terenach wiejskich. Uchodźcy są u nas mile widziani.

Od teorii do praktyki

Uczestnicy warsztatu mieli też okazję przekonać się, jak wspólne działanie pozwala zmniejszyć skalę ubóstwa i wykluczenia na wsi. W ramach spotkania zorganizowano trzy wizyty studyjne.

Grupa odwiedziła Spółdzielnię Socjalną „Przystań” we wsi Kwapinka (woj. małopolskie, pow. myślenicki) założoną przez Urząd Gminy Raciechowice oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Kwapince.

4zaja33312
Uczestnicy warsztatu w Spółdzielni Socjalnej Przystań.

W Przystani zatrudnienie znaleźli ludzie, którzy wcześniej w pobliskich szkolnych zajmowali się utrzymywaniem porządku i gotowaniem posiłków dla uczniów. Po tym jak zabrakło środków na ich etaty, stracili pracę. Obecnie spółdzielnia m.in. serwuje posiłki dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół, prowadzi działalność cateringową i dba o porządek w szkołach i urzędzie gminy.

Uczestnicy warsztatu odwiedzili też Stowarzyszenie Grupa Odrolnika (woj. małopolskie, pow. tarnowski) oraz Spółdzielnię Socjalną „Kuźnia Smaku” (woj. małopolskie, powiat myślenicki). Obie inicjatywy to przykłady innowacyjnej przedsiębiorczości rolników z małopolski oraz udanej promocji lokalnych produktów.

5zaja33312
Ogród warzywny należący do Stowarzyszenia Grupa Odrolnika.

Celem wizyty studyjnej w Stowarzyszeniu Grupie Odrolnika było pokazanie, jak można zapobiec problemowi ubóstwa i wykluczenia wśród drobnych producentów rolnych, kierując się zasadami zrównoważonego oraz wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Stowarzyszenie prowadzi sprzedaż ekologicznych warzyw oraz owoców z małych i rodzinnych gospodarstw rolnych.

Z kolei w „Kuźni Smaku” uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak dobrze promować bogatą tradycję kulturową regionu.

6zaja33312
Wnętrze sklepiku Spółdzielni Socjalnej „Kużnia Smaku”.

W sklepiku zajmującym małe pomieszczenie w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Czasławiu kupić można tradycyjne wyroby z lokalnych owoców i warzyw, regionalne mięsa oraz rękodzieło.

– Nasi klienci przyjeżdżają nawet z Krakowa – z dumą przyznał Kamil Osielczak wiceprezes Spółdzielni Socjalnej „Kuźnia Smaku” z miejscowości Czasław w gminie Raciechowice. Sklep znajduje się ponad 30 km od stolicy małopolski.

Konkretne rozwiązania

Ostatniego dnia uczestnicy wzięli udział w panelu dyskusyjnym dot. wykluczenia m.in. mniejszości etnicznych oraz imigrantów na wsi.

7zaja33312
Uczestnicy w trakcie panelu dyskusyjnego.

Rozmawiano też o sposobach przeciwdziałania tym problemom. Wypracowane rozwiązania i rekomendacje zostaną zaprezentowane na konferencji Europejskiego Parlamentu Wiejskiego, który zbierze się w październiku br. w holenderskiej wsi Venhorst.

Tekst: Jędrzej Godlewski
Fot.: Martyna Wojnicz, Jędrzej Godlewski

*Europejski Parlament Wiejski działa od 2013 r. Co roku w ramach podsumowania jego działalności odbywa się konferencja, na której omawia się bieżące problemy wsi w różnych krajach europejskich i proponuje ich rozwiązania. Parlament współtworzą trzy międzynarodowe organizacje działające na rzecz rozwoju wsi w krajach europejskich: European Rural Community Alliance (ERCA), PREPARE Partnership for Rural Europe oraz European LEADER Association for Rural Development (ELARD) Polskę reprezentuje miedzy innymi Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx