Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Maróz 2017 w obiektywie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO – pod takim hasłem odbyło się tegoroczne Spotkanie Organizacji działających na Obszarach Wiejskich w Marózie. Jego uczestnicy poznali procedury i narzędzia, za pomocą których mogą wyrazić swój głos, tak aby ich interesy zostały uwzględnione w lokalnym prawie i decyzjach samorządu. Dowiedzieli się, jak współdziałać, by ich lokalna przestrzeń była zgodna z ich marzeniami, by byli w niej gospodarzami i decydowali o jej kształcie.

maroz1

Wszystko zaczyna się w holu ośrodka Revita. Wolontariusze z fundacji NIDA zaopatrują uczestników spotkania w niezbędne materiały, przypisują do odpowiednich grup. Dzięki ich wskazówkom łatwo odnaleźć się w marózowej rzeczywistości.

maroz2

Inauguracji wydarzenia tradycyjnie dokonali: Piotr Szczepański, prezes Fundacji Wspomagania Wsi, Krzysztof Margol, prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju „NIDA” i Radosław Jasiński z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

maroz3

W otwierającym spotkanie wykładzie Piotr Szczepański nawiązał do 30-lecia działalności FWW, odpowiadając na pytanie: Skąd wzięła się Fundacja Wspomagania Wsi i o co chodzi w jej działalności?

- Fundacja wywodzi się z tradycji wolności i pragnienia wolności. Pragnienia wolności dla Polski i obywateli. Wolności do wyrażania swoich poglądów i wolności do poszukiwania własnych poglądów, a nie narzucanych przez system. Wolności stowarzyszeń czyli samoorganizacji, brania spraw we własne ręce, doboru sojuszników, wolności działania dla wspólnego dobra, wolności do wyboru co tym dobrem wspólnym jest.

maroz4

Dr Przemysław Sadura w swoim wykładzie opowiedział o prowadzonych badaniach, odnoszących się do diagnozy i prognozy dotyczących polskiej wsi. Wyniki badań będą zaprezentowane w październiku. Przemysław Sadura to socjolog, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, założyciel Fundacji „Pole Dialogu”.

maroz5

Czy w genach zapisane jest całe nasze życie bez możliwości ingerencji środowiska? W jakim stopniu od genów zależą choroby, które się nam zdarzają, ale także talenty, które przejawiamy? Co dziedziczymy po rodzicach, co przekazujemy swoim potomkom? Na te i wiele innych pytań podczas inauguracyjnej sesji odpowiedziała w swoim wykładzie prof. Magdalena Fikus – polska biolog, specjalizująca się w biochemii, biochemii kwasów nukleinowych, biofizyce komórki, inżynierii genetycznej. Propagatorka i popularyzatorka nauki w Polsce. Współtwórczyni Festiwalu Nauki w Warszawie, założycielka Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki i Kawiarni Naukowej 1a w Wawerskim Centrum Kultury.

maroz6

– Mamy cały szereg instrumentów, dzięki którym jesteśmy w stanie walczyć o swoje prawa. Problemem jest to na ile my jesteśmy w stanie z nich korzystać – powiedział dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. W tegorocznej sesji inauguracyjnej wygłosił wykład „Nasze prawa obywatelskie a środowisko zamieszkania”.

maroz7

maroz7a

W holu głównym Budynku Centralnego obok recepcji ustawiono mapę Polski. Uczestnicy spotkania zaznaczali szpilką miejsca, z których przybyli.

maroz8

maroz8a

maroz8b

maroz8c

maroz8d

W największej auli wykładowej ośrodka „Revita” zasiadło około 300 osób. Przybyli tutaj dosłownie z każdego, nawet najbardziej odległego zakątka Polski. Wszyscy złaknieni wiedzy, poszukujący nowych doświadczeń.

maroz9

Po wykładach przerwa kawowa. Moment wytchnienia przed kolejnymi zajęciami, ale także okazja do pierwszej wymiany myśli, pierwszych komentarzy.

maroz10

Podczas przerwy kawowej Andrzej Andrzejewski, lider zespołu Getlight, zaanimował interesujące wydarzenie instrumentalno-wokalne. Spośród uczestników Maróza wybrał osoby, które, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, stawały sie dyrygentami dla pojawiających się zewsząd muzyków.

maroz11

I tak: najpierw pojawił się trębacz, potem kolejny, następnie dołączył do nich flecista, a na koniec muzycy grający na tenorze oraz tubie. Wszyscy pięknie odegrali „Odę do radości”.

maroz12

W międzyczasie wolontariusze wszystkim zebranym wręczyli tekst unijnego hymnu. Było podniośle, radośnie i uroczyście.

x

y

z

Po wykładzie otwierającym i przerwie kawowej ruszyły zajęcia. Odbyło się kilkanaście sesji warsztatowych, podczas których uczestnicy poznali metody radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w swoich społecznościach.

maroz13

Przecież całe lata dyskutujemy o tym jak włączać mieszkańców w podejmowanie decyzji i jak wspólnie zadbać o dobro gminy. Unia Europejska wydała na to setki tysiące euro. Więc czemu wciąż powtarzamy te same scenariusze? Czy to ludzie zawodzą, czy brakuje nam sposobów postępowania? Podczas swojego wykładu odpowiedzi na te pytania szukała Katarzyna Batko-Tołuć – jedna z założycielek i wice-prezeska Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

maroz14

maroz14a

Magdalena Chustecka i Natalia Pawlik przeprowadziły warsztaty, których celem było wskazanie procedur planistycznych i sposobów uczestniczenia mieszkańców w konsultacjach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

maroz15

„Poczuj swój wpływ” to warsztat Szymona Osowskiego i Bartosza Wilka ze Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jak korzystać z prawa, aby wiedzieć, wpływać, a nawet czasem decydować.

maroz16

Czym jest dobro wspólne, jak należy je rozumieć i jaką rolę w dbaniu o nie odgrywa obywatel mówiła Justyna Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi w trakcie wykładu „Nasza gmina – nasze dobro wspólne”.

maroz17a

maroz17

Wieczorem czas na relaks. Na marózowej scenie brawurowo zaprezentował się zespół Getlight, który porwał do tańca nawet najbardziej opornych gości. Skład zespołu to: Aleksandra Kłos – wokalistka, Andrzej Andrzejewski – gitara/gitara basowa oraz Piotr Niemczyk – instrumenty perkusyjne oraz sample.

maroz18

Tradycją marózowych spotkań są wspólne fotografie. Przed laty zdjęcia robiliśmy na schodach i tarasie głównej auli. Potem przenieśliśmy się na skarpę przy jeziorze. Tym razem fotograf zdecydował się popatrzeć na nas z lotu ptaka (a właściwie z… drabiny). Za scenerię do wspólnego zdjęcia posłużyła spokojna tafla marózowego jeziora.

maroz20

Po wykładach i warsztatach mogły pojawić się wątpliwości, niedomówienia. Specjaliści od partycypacji społecznych, czy planowania przestrzennego odpowiadali na wszelkie pytania w plenerze. Na brak zainteresowania nie mogli narzekać.

marpz21

Facebookowa grupa Działamy Dla Wsi, która przed trzema laty utworzona została przez Witrynę Wiejską, rokrocznie spotyka się w Marózie. Tym razem tradycji także stało się zadość.

maroz22

maroz22a

Aby w Marózie weselej spędzić czas, organizatorzy zaproponowali uczestnikom zabawę integracyjną. Podzielono zatem wszystkich na grupy o nazwach: Północnice, Rusałki, Wodniki, Żmije, Dusiołki, Latawice, Chmurniki, Brzeginie, Ogniki, Południce, Strzygi, Topielice, Wąpieże, Wiły. Każda grupa miała ok. 40 minut na wykonanie zadania, którego efekty zostały zaprezentowane w piątek po kolacji. Zabawa była przednia.

 

1

W sobotę uczestnicy Spotkania w Marózie zebrali się po raz ostatni. W sali wykładowej usiedli naprzeciwko siebie, żeby wspólnie omówić, czego się dowiedzieli i z jakimi doświadczeniami wrócą.

zz

Spotkania w Marózie są oparte na dialogu i w takim duchu przebiegało też spotkanie podsumowujące.

3

Tegoroczna edycja Maróza zbiegła się w czasie z 30-leciem Fundacji Wspomagania Wsi. Z tego powodu na ścianach sali wykładowej rozwieszono trzydzieści pustych kart z zaznaczonymi latami od roku 1987 do 2017. Na osi czasu uczestnicy zapisywali najważniejsze wydarzenia z życia ich społeczności oraz osobiste wspomnienia.

4

- Kończąc 16. Spotkanie w Marózie wierzymy, że nasza misja się nie skończyła i z czasem przybędzie kart oraz nowych wspomnień. Cud działania lokalnego polega na tym, że ciągle jest coś nowego do zrobienia. W naszej historii rzadko się zdarzało, żebyśmy żyli w tak dobrych czasach. Mimo to nie wszystkich spotkał dobrobyt. Powinniśmy więc obejrzeć się za siebie, zobaczyć, kogo on nie spotkał i spróbować im pomóc – powiedział na zakończenie spotkania Piotr Szczepański.

Tekst: Przemysław Chrzanowski, Jędrzej Godlewski
Foto: Przemysław Chrzanowski, Jacek Pietrusiak, Jędrzej Godlewski

***

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 25 maj 2017 06:59

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx