Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zanim będzie za późno… Wykłady i warsztaty

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozpoczął się drugi dzień spotkania w Marózie. Odbywa się dziesięć sesji warsztatowych, podczas których uczestnicy poznają metody radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w swoich społecznościach.

W sali kinowej Katarzyna Batko-Tołuć, wiceprezeska  Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska prowadzi wykład „Wcale tak być nie musiało”.  Na co dzień pilnuje, żeby przedstawiciele władzy robili to, co powinni. Nie zawsze tak jest, dlatego podczas wykładu porozmawiamy o tym, co nas boli i jak to zmieniać.

Dorota Bregin, Krystian Połomski, Magdalena Chustecka i Natalia Pawlik prowadzą warsztaty, których celem jest wskazanie procedur planistycznych i sposobów uczestniczenia mieszkańców w konsultacjach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Poznają sposoby angażowania lokalnych społeczności, komunikacji z samorządem oraz oceny skutków zmian w planach przestrzennych.

W tym samym czasie odbywa się warsztat pod tytułem „Jak  działać, kiedy w gminie rozpoczynają się niechciane inwestycje”. Prowadzi je Kamila Warcaba, radca prawny, trener i szkoleniowiec z zakresu prawa i procedury administracyjnej. Uczestnicy poznają dostępne środki prawne pomocne w odniesieniu do lokalizacji inwestycji, budzących sprzeciw społeczny. Przedstawiane są możliwości działań organów gminy w celu ograniczenia możliwości lokalizowania potencjalnie uciążliwych inwestycji.

Szymon Osowski i Bartosz Wilk ze Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska prowadzą warsztat „Poczuj swój wpływ”. Chcąc działać i zabierać głos we wspólnych sprawach gminy, mieszkańcy mogą nie tylko organizować się i ubiegać o uwagę wójta oraz radnych, ale też używać twardych instrumentów prawnych. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak korzystać z prawa, aby wiedzieć, wpływać, a nawet czasem decydować.

„Nie ma mobilizacji bez informacji” to warsztat także prowadzony przez działaczy Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Anna Chęć i Martyna Bójko mówią o najbardziej skutecznych sposobach informowania na wsi i typach spraw, które można poruszać, by w gminie działo się dobrze. Przekonują uczestników, że energia zmobilizowanych ludzi potrafi przenosić góry.

Szerzej na temat tego, czym jest dobro wspólne, jak należy je rozumieć i jaką rolę w dbaniu o nie odgrywa obywatel mówiła Justyna Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi w trakcie wykładu „Nasza gmina – nasze dobro wspólne”.

Dla tych, którzy z planowaniem przestrzennym zetknęli się po raz pierwszy Jacek Pietrusiak z Fundacji Wspomagania Wsi, Natalia Pawlik, urbanistka, oraz Marek Klara, wójt Gminy Miejsce Piastowe przygotowali wykład „Nasza Przestrzeń”.

 

Opracowanie: Przemysław Chrzanowski

Ostatnio zmieniany wtorek, 23 maj 2017 11:01

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx