Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zaproszenie do więcia udziału w tegorocznej edycji konkursu dla dziennikarzy im. Lorenzo Natalego

Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie kolejnej edycji (2017) konkursu, w którym przyznawane są nagrody ku pamięci Lorenza Natalego za wybitne osiągnięcia dziennikarskie w dziedzinie rozwoju i eliminacji ubóstwa. Konkurs skierowany jest do dziennikarzy zawodowych, dziennikarzy amatorów, nadawców oraz blogerów.

Neven Mimica, komisarz do spraw współpracy międzynarodowej i rozwoju, powiedział: W tym roku obchodzimy 25. rocznicę nagrody im. Lorenza Natalego. Zakres konkursu poszerzył się przez lata. Jest on obecnie skierowany zarówno do dziennikarzy zawodowych, jak i amatorów, jednak jego cel pozostaje ten sam: wyłonić najlepsze prace dziennikarskie dotyczące kwestii rozwoju. Zachęcam dziennikarzy do udziału w tym konkursie i podzielenia się swoimi reportażami z resztą świata.

Nagroda jest formą uznania dla najlepszych tradycji dziennikarstwa, które odkrywa sugestywne i poruszające historie i oddaje głos tym, którzy często nie mają szansy zostać wysłuchanymi. Promujący ją Konkurs stanowi okazję dla dziennikarzy do zaprezentowania swojego zaangażowania w podejmowanie tematów takich jak rozwój, eliminacja ubóstwa i demokracja oraz w inspirowanie ludzi do poprawy życia w ich własnych społecznościach.

Nagroda dziennikarska im. Lorenza Natalego zostanie przyznana jednemu dziennikarzowi zawodowemu i jednemu dziennikarzowi amatorowi z następujących regionów: Afryki, świata arabskiego i Bliskiego Wschodu, Azji i krajów Pacyfiku, Ameryki Łacińskiej i Karaibów, oraz Europy. Każdy laureat otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. euro.

Oprócz wymienionych wyżej tematów tegoroczna edycja konkursu będzie również obejmować nagrodę specjalną dotyczącą wolności religii lub przekonań poza Europą (Special Prize on Freedom of Religion OrBelief outside Europe). Zostanie ona przyznana za inspirujące historie i inicjatywy promujące tę wolność, poszanowanie różnorodności religijnej i współpracę między religiami. Nagroda specjalna w wysokości 5 tys. euro zostanie przyznana jednemu dziennikarzowi zawodowemu i jednemu dziennikarzowi amatorowi.

Źródło: http://europa.eu/

Ufundował ją Ján Figeľ, specjalny wysłannik ds. promowania wolności religii lub przekonań poza Unią Europejską, wybrany na to stanowisko przez przewodniczącego Komisji Europejskiej w maju 2016 r.

W tym przypadku również jeden dziennikarz amator i jeden dziennikarz zawodowy otrzymają taką samą nagrodę w specjalnej kategorii poświęconej wolności religii lub przekonań.

Zgłoszenia na konkurs w kategorii głównej oraz w kategorii specjalnej będą oceniane przez niezależne jury, które dodatkowo przyzna również nagrodę główną w wysokości 5 tys. euro jednemu ze zwycięzców.

Nagrody zostaną wręczone wszystkim 13 laureatom podczas specjalnej ceremonii w trakcie Europejskich Dni Rozwoju 2017, obchodzonych w czerwcu w Brukseli.

Jak zgłosić swoją kandydaturę?

Zachęcamy dziennikarzy zawodowych i amatorów do zgłoszenia swoich prac dotyczących tematów konkursu im. Lorenza Natalego. Reportaże mogą mieć dowolny format, tzn. mogą być to publikacje w internecie (w tym blogi), drukowane oraz w formie krótkich audycji radiowych, telewizyjnych lub wideo. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji oraz zasady konkursu zamieszczono poniżej.

Zgłoszenia można przesyłać od dnia 7 lutego do dnia 10 marca 2017 r. Zob. zasady i kryteria konkursu

Kontekst

Ustanowiona 25 lat temu przez Komisję Europejską nagroda dziennikarska jest przyznawana ku pamięci Lorenza Natalego – byłego komisarza ds. rozwoju i zagorzałego obrońcy wolności słowa, demokracji, praw człowieka i rozwoju.

Dodatkowe informacje

Strona internetowa poświęcona nagrodzie dziennikarskiej im. Lorenza Natalego: http://ec.europa.eu/europeaid/lnp

Zasady i kryteria: https://ec.europa.eu/europeaid/lnp/lorenzo-natali-prize/rules-faq_en

Jak zgłosić się do udziału w konkursie? http://lorenzonataliprize.eu/login.php

Europejskie Dni Rozwoju https://www.eudevdays.eu

Źródło: http://europa.eu/

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx