Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Seminarium IRWiR PAN "Wielowymiarowe konteksty rozwoju wsi kosznajderskich – od Prus Zachodnich przez II RP i Polskę Ludową do czasów współczesnych"

Seminarium odbyło się 6 lutego 2017 r. w Warszawie, w bibliotece IRWiR PAN. Referat wygłosił dr Tomasz Marcysiak z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Autorem fotografii wykorzystanych w prezentacji jest Dariusz Bareya.


dr Tomasz Marcysiak z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Abstrakt

Temat moich badań nad tożsamością społeczności postemigracyjnych wziął swój początek z projektu realizowanego w latach 2012-1016 w Cekcynie, w gminie powiatu tucholskiego. Terenowe badania jakościowe odkrywały za każdym razem nowe głębsze karty historii tych, którzy w Borach Tucholskich mieszkali od pokoleń oraz tych, którzy są tam nowymi osadnikami.

Między jedną wsią a drugą pomiędzy polami, czasem gdzieś w lasach mijamy zapuszczone ewangelickie nekropolie, będące świadectwem pochodzenia dawnych właścicieli tych ziem. Bory Tucholskie to szczególne miejsce i pod względem przyrodniczym i pod względem historycznym.

To granica Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku a także niezwykłe miejsce kryjące dawne warsztaty, huty, torfowiska, szlaki handlowe, które dziedziczyli w trudnych czasach mieszkańcy nazywani Borowiakami Tucholskimi.

Na północy sąsiadowali z Kociewiakami i Kaszubami. Ci ostatni bardzo mocno przywiązani do swojej etnicznej odmienności potrafili do dziś zachować język, kulturę i obyczaje i stawiani są często, jako wzór wytrwałości (nie tylko w miejscu zamieszkania), ale także tej mentalnej, kształtującej przywiązanie do wspólnoty, identyfikowanie się z własną historią i wyraźne opowiedzenie się za przynależnością do narodu polskiego, czyli tożsamością.

Na zachód od Borowiaków a na Południe od Kaszubów przez wieki wykształciła się nowa społeczność, pochodząca z Niemiec, ale i stosunkowo mocno zintegrowana z sąsiadami (to oczywiście wciąż jest dyskusyjne). Fakt jednak, że byli to głownie katolicy oraz rolnicy zbliżał ich do mieszkańców dzielących tą samą pracę i to samo wyznanie.

Po 1945 roku niemal ślad po nich zaginął, niemal, bo wciąż jest wiele pozostałości, szczególnie kultury materialnej, ale i wiele do odkrycia, nie tylko, jak sądzę, dla archeologów.

Miejsce po Kosznajdrach zasiedlili przesiedleńcy z centralnej i wschodniej Polski oraz sąsiedzi. Jak dziś mówią o dawnych osadnikach, o „tych Niemcach” jak ich pamiętają i co przekazują kolejnym pokoleniom? O tym moja kolejna próba zaspokojenia naukowej, czasem socjologiczno-wścibskiej ciekawości.

Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z seminarium

Opracowanie: P.S.

***

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 luty 2017 08:36

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx