Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Podatek dochodowy od wynajmu terenu pod namiot na organizację imprez – działalność gospodarcza do opodatkowania, czy agroturystyka z możliwością zwolnień podatkowych?

PYTANIE:

Witam,

Moj mąż jest rolnikiem i wraz z ojcem prowadzi gospodarstwo szkółkarskie.
Chciałby poszerzyć swoja działalność o wynajmowanie terenu wraz z namiotem imprezowym na organizacje wszelkiego rodzaju  imprez typu  wesela itp.

Proszę o informacje, jak sprawa wygląda od strony prawnej. Czy w związku z dzierżawą terenu na cele nierolnicze będzie musiał płacić podatek dochodowy  od wynajmu?
Jak to wygląda od strony technicznej?
Czy musi gdzieś w gminie zgłaszać taką działalność?
Czy można to podciągnąć pod agroturystykę?
Czy możemy pozyskać jakieś fundusze na ta okazje?

Z góry dziękuje za odpowiedź lub kontakt do osób/organów, które mogą mi udzielić odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Pozdrawiam,

[…] 

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie!

Dziękuję za list do redakcji Witryny Wiejskiej. Na początku muszę zaznaczyć, że moja odpowiedź nie ma charakteru porady prawnej, jest tylko informacją.

W mojej ocenie - wynajmowanie terenu pod namiot na organizację imprez okolicznościowych - nie może być traktowane jako agroturystyka, tylko jako działalność gospodarcza, od której powinien być odprowadzany podatek dochodowy. Gdybyście Państwo już prowadzili działalność agroturystyczną, a w/w namiot byłby wykorzystywany do organizacji dodatkowych atrakcji dla Waszych gości – pewnie mógłby być zakwalifikowany jako rozszerzenie oferty agroturystycznej. Działalność agroturystyczną i jej specyficzne uwarunkowania prawne dość dobrze opisuje artykuł dr Michała Romana:

http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/agroturystyka/item/20158-aspekty-organizacyjno-prawne-dzialalnosci-agroturystycznej

Jeśli chodzi o drugie pytanie - proszę określić i napisać, na co chcielibyście Państwo uzyskać dotację, na jakiego typu działalność i jakiego typu koszty chcielibyście z tej ew. dotacji pokryć? Proszę podać przy okazji powiat/gminę, abym mogła bardziej precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej

Serdecznie pozdrawiam,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx