Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Od czego trzeba zacząć przy staraniu się o fundusze na plac zabaw?

PYTANIE:

DZIEŃ DOBRY MAM PYTANIE DOTYCZĄCE BUDOWY REMONTU PLACU ZABAW NA ŚWIEŻYM POWIETRZU DLA DZIECI SZCZEGÓLNIE 3-6LAT MIESZCZACEGO SIE PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NA WSI CZY JEST MOŻLIWOŚC UZYSKANIA DOFINASOWANIA Z UNI EUROPEJSKIEJ I OD CZEGO TRZEBA ZACZAĆ MIEJSCOWOŚĆ ZNAJDUJE SIE W WOJ LUBELSKIE [..] DZIEKUJE ZA INFORMACJE

ODPOWIEDŹ:

Witam serdecznie!

Dziękuję za list do redakcji.

Pierwsza sprawa – proszę sprawdzić (może Państwo już wiecie), kto jest właścicielem działki, na której ma być plac?

Druga  - kto będzie odpowiedzialny za utrzymanie placu zabaw (konserwacja sprzętu, zapewnienie, że sprzęt będzie miał certyfikaty bezpieczeństwa).

Trzecia - przy pisaniu wniosków o dotację na plac zabaw – bardzo istotne jest dobre uzasadnienie potrzeby takiego placu – odpowiednia liczba dzieci we wsi, które będą z niego korzystały i pomysł na jego wykorzystanie (program wydarzeń lokalnych, które tam mogą być realizowane).

I ostatnia sprawa, na którą pragnę zwrócić uwagę – kto będzie właścicielem sprzętu? Czyli kto będzie występował o dotację – szkoła czy lokalna organizacja? Odbiorcą dotacji zwykle musi być zarejestrowany sądownie podmiot prawny, który posiada konto w banku.

Może to być lokalna organizacja, która zgodnie ze swoim statutem może wspierać działania edukacyjno-rekreacyjne dla dzieci i może być partnerem Waszej szkoły np. lokalne, zarejestrowane koło gospodyń wiejskich czy ochotnicza straż pożarna albo jakieś inne lokalne stowarzyszenie. Jeśli to szkoła/gmina będzie występowała o dotację, co też jest możliwe – choć niektórzy darczyńcy nie mogą przekazywać dotacji gminom i preferują organizacje pozarządowe – to wtedy gmina będzie właścicielem sprzętu i dotacja będzie przechodzić przez konto gminne i będzie rozliczana przez gminę.

Będziecie musieli Państwo przygotować projekt zawierający plan działań dla dzieci, np. jakieś wydarzenia, które zorganizujecie na tym placu zabaw, potrzebne środki, narzędzia, określić budżet, wypełnić wniosek, wskazać formalnego odbiorcę ewentualnej dotacji. Nadmienię, że projekt to pewnego rodzaju zestaw różnych i dziejących się w różnym czasie działań, które zmierzają do jakiegoś długofalowego celu – np. zagospodarowanie wolnego czasu dzieciom ze wsi w ciągu roku szkolnego i wakacji, integracja społeczności lokalnej wokół wspólnych działań na placu zabaw itd.. Projekt nie może polegać wyłącznie na zakupie sprzętu do placu zabaw.

Możliwości pozyskania środków na budowę placu zabaw wraz z jakąś propozycją zajęć na tym placu – jest wiele.  Jeśli chodzi o źródła z funduszy europejskich to proszę przede wszystkim pytać lokalne LGD – Lokalną Grupę Działania, która dysponować będzie środkami ze źródeł europejskich – PROW /małe projekty. W Waszym przypadku jest to Stowarzyszenie G6 Grzędy Sokalskiej.http://www.stowarzyszenieg6.pl/

Proszę się skontaktować z tą organizacją, zapytać na jakim etapie jest Lokalna Strategia Rozwoju LSR na lata 2014-2020 w ramach PROW ( bo na stronie jest stara strategia, a widzę, że spotkania konsultacyjne nad nową LSR  odbywały się w 2015 roku - http://www.rachanie.gmina.pl/news,83,zaproszenie-g6-grzedy-sokalskiej.html

Proszę zapytać- czy w ramach tzw. małych projektów przewidziane jest wsparcie na budowę placu zabaw na wsi? I czy możecie występować o dotację jako szkoła?

Po drugie nawiązałabym kontakt z Waszym ośrodkiem programu „Działaj Lokalnie”, który organizuje konkursy dotacyjne na projekty, które tworzą jakieś dobro wspólne, może nim być Wasz plac zabaw. Jak widzę na terenie Waszego województwa działa kilka organizacji grantowych – proszę sprawdzić, czy swoim działaniem obejmują konkretnie Waszą gminę? www.dzialajlokalnie.pl

http://www.dzialajlokalnie.pl/log/przegladaj.html#.WABT4uWLTIV

Inne możliwe źródła:

Konkurs Bank Dziecięcych Uśmiechów Banku Zachodniego WBK (konkurs cykliczny)

Konkurs Fundacji BGK pt. Na dobry początek, na działania dla dzieci w wieku 2-8 lat (konkurs cykliczny)

Konkurs Kulczyk Foundation – inicjatywy infrastrukturalne, II edycja – wnioski należy składać od 1 lipca do 31 grudnia b.r.

Regulamin

Podałam tylko kilka propozycji.

Można też jeszcze spróbować sił w regionalnym FIO – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, zapytać czy możecie składać wniosek jako szkoła i kiedy planowany jest kolejny nabór wniosków w 2017 roku?

Jeżeli potrzebujecie pomocy przy napisaniu projektu, warto skontaktować się z najbliższą organizacją doradczą np.
  http://siecsplot.pl lub z Ośrodkiem Programu „Działaj Lokalnie”, o którym wspominałam na samym początku.

W imieniu Witryny Wiejskiej serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia w znalezieniu potrzebnych funduszy!

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

***

Najnowsze