Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Dotacje i pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

PYTANIE:

Witam Pani Moniko,

piszę do Pani, aby przybliżyć moją sytuację. Obecnie jestem zatrudniona w banku, ale od 5 lat nie wykonuję pracy gdyż urodziłam 2 dzieci i przebywam na bezpłatnym urlopie wychowawczym. Moje córki mają 4 i 2 lata.

Po zakończeniu urlopu wychowawczego będę zmuszona rozwiązać umowę z bankiem, ponieważ placówka w której pracowałam już nie istnieje oraz moje stanowisko zostało zdegradowane. 

Obecnie stoję przed decyzją co dalej z moją karierą zawodową? Rozważam bardzo poważnie prowadzenie własnej działalności gospodarczej, chciałabym żeby to była turystyka. Planuję wybudować drewniane całoroczne domki dla turystów indywidualnych i zorganizowanych grup, z pełną infrastrukturą (parking, miejsce rekreacji, miejsce na ognisko i grilla). Chciałabym żeby to były stylowe domki nawiązujące do kultury Bieszczadów. 

Do realizacji mojego planu potrzebne są mi środki pieniężne. Chciałabym skorzystać z pomocy skierowanej do osób bezrobotnych lub z dofinansowania na tego typu działalność gospodarczą.

Bardzo proszę o pomoc

[…]

ODPOWIEDŹ:

Witam [..]

dobrze, że Pani już teraz przygotowuje sobie strategię działania. Trzeba bowiem rozpatrzyć różne scenariusze. Czasem jest lepiej być bezrobotnym, aby np. dostać bezzwrotną dotację na założenie działalności gospodarczej, niż osobą zatrudnioną, która np. chciałabym zmienić sposób zarobkowania.  I często jest łatwiej pozyskać dotacje na start, kiedy mieszka się w gminie wiejskiej lub miejsko-wiejskiej, niż w dużym mieście.

Pierwsze kroki skierowałabym do Powiatowego Urzędu Pracy ze względu na obecne miejsce Pani zamieszkania, gdyż to PUP-y dysponują środkami na założenie działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych. Oczywiście przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach – nie wiem, czy są jakieś warunki np. okresu bycia osobą bezrobotną, przy staraniu się o taką bezzwrotną dotację, inaczej mówiąc, jak długo musi się być bezrobotnym, by móc ubiegać się o taką dotację. Ale o to można zapytać urzędnika już dziś.

Jeśli jednak docelowo chciałaby Pani prowadzić działalność na terenie powiatu bieszczadzkiego, to też warto się zastanowić nad przemeldowaniem. Bo znowu – lepiej przy pewnych programach – mieszkać na wsi lub w małym mieście, niż w dużym mieście, gdzie możliwości zarobkowania jest dużo więcej i nie ma tylu programów pomocowych dla osób, które chcą zacząć własny biznes.

Np. teraz jest dobry program ogłoszony w Bieszczadzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Ustrzykach Dolnych, finansowany ze środków unijnych, już niestety zaczęła się rekrutacja do I edycji, ale pewnie będą kolejne. Takiemu programowi bym się przyjrzała. Ale żeby do niego startować, musi Pani mieszkać w określonych powiatach Podkarpacia, np. w bieszczadzkim. Plusem jest to, że jest Pani kobietą, jeśli ma Pani powyżej 29 lat itd. Proszę zajrzeć sobie do programu:
http://barr.wrb.bieszczady.pl/realizowane-projekty/wsparcie-na-starcie-szansa-na-wlasna-firme

Wykluczam sytuację, że Pani lub ktoś z Pani najbliższej rodziny (mąż) jest rolnikiem, ma ziemię w Bieszczadach powyżej 1 hektara i ubezpieczony jest w KRUS-ie, bo wtedy byłaby możliwość skorzystania z programów na rozpoczęcie działalności gospodarczej z innego programu, adresowanego do rolników np.

Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich”objętego PROW 2014-2020, nabór wniosków planowany jest na I kwartał 2017 roku. Informacje szczegółowe u kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania/gospodarstwa:

Informacje wprowadzające do tego tematu:

http://witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc/fundusze-na-start/item/45760-beda-nowe-mozliwosci-rozpoczecia-dzialalnosci-pozarolniczej

Jest jeszcze opcja niewielkich pożyczek, do 30.000 złotych na rozpoczęcie działalności gospodarczej.  

Program mikropożyczkowy Fundacji Wspomagania Wsi na Podkarpaciu, podaję telefon do Stanisława Garbaszewskiego, doradcy pożyczkowego (biuro w Lesku i w Sanoku), który może udzielić szczegółowych informacji. Link do informacji:

http://www.fundacjawspomaganiawsi.pl/index.php/component/k2/item/338-pozyczki-dla-przedsiebiorcow-z-wojewodztwa-podkarpackiego

Stanisław Garbaszewski
38-600 Lesko, ul. Moniuszki 6
Filia: 38-500 Sanok, ul. Kościuszki 37 (I piętro DH "Rolnik")
tel.: 13 464 47 41
 tel. kom. 502 234 510
e mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Po czwarte – może mikrokredyt za pośrednictwem Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej z lokalnego Banku, współpracującego z tą Fundacją:

http://www.efrwp.pl/przedsiebiorczosc/mikrokredyty

Nie wiem, czy te informacje w jakimś sensie będą dla Pani pomocne. Oczywiście chciałabym, żeby były. Ale wszystko zależy teraz od Pani planów, terminów i wyborów. Jeśli będę mogła jeszcze w czymś pomóc, to proszę do mnie pisać.

Podaję jeszcze link do przewodnika po funduszach dla przedsiębiorców, opracowany przez naszą koleżankę z Fundacji Wspomagania Wsi:

http://witrynawiejska.org.pl/strona-glowna/fundusze/item/44092-nowa-perspektywa-finansowa-ue-dla-wsi-wsparcie-przedsiebiorczosci

Nie wiem czy Pani zna tę stronę: www.funduszeeuropejskie.gov.pl   - tam jest dość dobra wyszukiwarka dotacji unijnych, na razie nie widzę jakichś ciekawych programów dla Pani, choć może? – proszę zajrzeć do woj. podkarpackiego

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/wyszukiwarka/osoba-fizyczna/#/wojewodztwo=2820/3756=Osoba%20fizyczna

Warto przeglądać ten serwis,

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

***

Najnowsze