Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Konkurs dla samorządów rozwijających turystykę rowerową

Do 10 sierpnia przyjmowane są zgłoszenia do tegorocznej, czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu PTTK „Gmina przyjazna rowerzystom”. Konkurs prowadzony jest pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Działania w zakresie rozwoju i promocji turystyki aktywnej wpisują się w plan powołania przez POT konsorcjum produktowego w zakresie turystyki aktywnej – z ukierunkowaniem na turystykę rowerową.

Budowanie świadomości zalet turystyki rowerowej, który trwa w Polsce od dłuższego czasu, sprawia, że ze szlaków rowerowych korzysta wielu miłośników dwóch kółek. Podejmowane działania na rzecz rozwijania turystyki rowerowej w regionach, popularyzują i zachęcają rosnącą liczbę mieszkańców i turystów do wyruszenia na krajowe szlaki.

Warunki konkursowe

Zamierzeniem twórców i patronów konkursu jest upowszechnianie bezpiecznych form uprawiania turystyki rowerowej, promowania jednostek samorządowych tworzących infrastrukturę odpowiednią dla ruchu rowerowego, popularyzowanie informacji o gminach, które w swoich planach i działaniach uwzględniły potrzeby rowerzystów, popularyzują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą rowerową infrastrukturę, uczestniczą aktywnie w imprezach i akcjach rowerowych, wydają przewodniki i mapy dla rowerzystów. Idea organizacji konkursu dla gmin zrodziła się w 2012 roku ustanowionym przez PTTK Rokiem Turystyki Rowerowej.

Wręczenie certyfikatów i wyróżnień odbędzie się 30 września podczas Międzynarodowych Targów Rowerowych Kielce Bike Expo. Oprócz certyfikatu upoważniającego do posługiwania się tytułem „Gmina przyjazna rowerzystom”, laureaci konkursu będą mieli możliwość promowania gmin podczas Kielce Bike Expo na stoisku „Rowerem przez Polskę”. Nagrody rzeczowe dla laureatów. Jedna spośród gmin, które uzyskały trzykrotnie certyfikat Gminy Przyjaznej Rowerzystom, otrzyma rower ze wspomaganiem elektrycznym. Inną ciekawą nagrodą jest ufundowana przez związek Powiatów Polskich aplikacja 3D promująca atrakcje dla turystów rowerowych.

Gminy przystępujące do konkursu oceniane będą w kilku kategoriach. Gmina wiejska, gmina miejska, gmina miejsko-wiejska i gmina miejska na prawach powiatu. Jurorzy będą brali pod uwagę zrealizowane inwestycje od roku 2015 do lipca 2016, między innymi długość utworzonych dróg, ścieżek rowerowych, oznakowanych szlaków i miejsc postojowych, działania w celu konserwacji i utrzymania istniejącej infrastruktury rowerowej, a także liczbę i rodzaj organizowanych imprez dla rowerzystów i sposób popularyzacji ruchu i turystyki rowerowej. W formularzach zgłoszeniowych do konkursu należy podać szczegółowy opis zrealizowanych inwestycji między innymi długość dróg, ścieżek rowerowych i oznakowanych szlaków, liczbę urządzeń i miejsc postojowych w okresie objętym konkursem. Treść powinna być uzupełniona możliwie obszerną dokumentacją, mapami, planami, zdjęciami, kopiami publikacji prasowych, własnymi wydawnictwami, wykazami organizowanych rajdów, zlotów i innych imprez dla rowerzystów, a także informacjami na temat innych działań uzasadniających starania o certyfikat oraz planach utrzymania istniejącej infrastruktury rowerowej.

Wzorować się na najlepszych

Wprowadzenie przez organizatorów konkursu osobnych kategorii dla gmin większych i zamożniejszych oraz dla tych niewielkich o skromniejszych możliwościach – sprawia, że wszystkie mają szansę na promocję i otrzymanie tytułu „Gminy Przyjaznej Rowerzystom”. Podczas czterech edycji nagrodzono i wyróżniono 78 miast i gmin. Najwięcej, 38, w kategorii od 10 do 50 tys. mieszkańców. Spośród nich Kruszwica i Murowana Goślina otrzymały certyfikat trzy razy i tym samym, zgodnie z regulaminem, będą mogły ubiegać wie w tym roku o nagrodę Grand Prix. Rywalizował będzie z nimi tylko Malbork klasyfikowany w kategorii od 25 do 100 tys. mieszkańców. W przyszłym roku do tego grona będą miały szansę dołączyć większe miasta, Białystok, Rzeszów i Toruń, a także małe gminy, Rzeczniów w województwie mazowieckim i Szklarska Poręba, którym jurorzy konkursu dwukrotnie przyznawali certyfikat „Gminy Przyjaznej Rowerzystom”. Szklarska Poręba drugi certyfikat odebrała podczas ubiegłorocznych targów Kielce Bike Expo. Na jej terenie wytyczono ponad 500 km tras rowerowych, organizowanych jest wiele imprez rowerowych na przykład Bike Week, a w jego programie zawody sportowe oraz Zlot Rowerów Niezwykłych ze znaczącą pulą nagród dla właścicieli najbardziej oryginalnych dwuśladów. Dla użytkowników smartfonów z systemem Android i IOS opracowana została aplikacja z mapą szlaków rowerowych. Każda trasa posiada dokładny opis wraz długością trasy, szacunkowym czasem przejazdu i podziałem na poziom trudności oraz listę najciekawszych obiektów zabytkowych, miejsc przyrodniczych i informację na temat bazy noclegowo-gastronomicznej. Aplikacja jest na bieżąco aktualizowana. Zdobyła nagrodę Mobile Trends Awards przyznawaną najlepszym programom tego typu.

Karta zgłoszenia

Zgłoszenia do konkursu „Gmina przyjazna rowerzystom” przesyłać należy do 10 sierpnia na adres Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Zarząd Główny, 00-075 Warszawa ul. Senatorska 11, z dopiskiem Gmina Przyjazna Rowerom. Szczegółowych informacji na temat konkursu udziela Jolanta Śledzińska, sekretarz ZG PTTK ds. promocji i kontaktów zewnętrznych. Tel.: 22 826 57 35; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kartę zgłoszenia można pobrać na stronie: www.narowerze.pttk.pl lub klikając w link:

V OGÓLNOPOLSKI KONKURS GMINA PRZYJAZNA ROWERZYSTOM - karta_zgłoszenia

Źródło: http://www.aktualnosciturystyczne.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx