Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Maróz 2016 w obiektywie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

NA ŚWIATŁO DZIENNE – pod takim hasłem odbyło się XV Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie. Organizatorzy, Fundacja Wspomagania Wsi oraz Nidzicka Fundacja Rozwoju „NIDA”, zaprosili do udziału w przedsięwzięciu szczególnie te osoby, które widzą swoją rolę jako liderów zmiany, chcących zaangażować społeczność wokół jakiejś idei, podejmujących odpowiedzialność także za słabszych członków wspólnoty.

fotorepo13

fotorepo23

fotorepo33

Do Maróza przybyło ponad 300 osób z całej Polski. Zaproponowano im, zależnie od ich zainteresowań, wybór spośród czterech tematów (filarów). Każdy filar rozpoczął się dwugodzinną dyskusją z udziałem ekspertów.

fotorepo73

fotorepo83

fotorepo93

Jak rozwiązać problem społeczny? Od diagnozy do działania. Niesamodzielni wśród nas. Jak ich włączać w życie wspólnoty? Zwierzęta – towarzysze ludzi. Jak zachęcić wspólnotę do dbania o ich los? Przedsiębiorczość społeczna. Jak połączyć cele społeczne i ekonomiczne organizacji? To na te pytania starali się znaleźć odpowiedzi uczestnicy trzydniowego spotkania.

fotorepo43

Kilka słów wstępu oraz wprowadzenie do programu spotkania przedstawiła uczestnikom Justyna Duriasz-Bułhak z zespołu Fundacji Wspomagania Wsi.

fotorepo53

Zanim oficjalnie zainaugurowano spotkanie głos zabrała pani Barbara Garus, która na jubileuszowy Maróz przygotowała wiersz. Przywiozła również 15 sadzonek róż – z okazji 15-lecia imprezy.

fotorepo63

Otwarcia spotkania dokonali Piotr Szczepański z Fundacji Wspomagania Wsi, Krzysztof Margol z Nidzickiej Fundacji Rozwoju „NIDA” oraz Mirosław Czyżewski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

fotorepo103

„Jacy jesteśmy, jak się zmieniamy? Portret wiejskich organizacji w 2016 roku” – podczas sesji inauguracyjnej mówił o tym Piotr Adamiak z zespołu badań Klon/Jawor.

fotorepo113

O aktywności Rzecznika Praw Obywatelskich na rzecz praw człowieka osób słabszych, potrzebujących wsparcia mówił dr Adam Bodnar.

fotorepo123

fotorepo133

Zwierzęta to towarzysze ludzi. O tym jak zachęcić wspólnotę do dbania o ich los dyskutowali przedstawiciele organizacji zajmujących się prawami zwierząt .

fotorepo143

W trakcie zajęć poruszono kwestię humanitarnego traktowania zwierząt na terenach wiejskich jako wyzwania cywilizacyjnego i nowego pola działania dla organizacji pozarządowych. Między innymi na ten temat wypowiadał się tutaj prof. Wojciech Pisula.

fotorepo153

fotorepo163

W największej auli marszowego kompleksu spotkali się zainteresowani przedsiębiorczością społeczną. Tutaj swoje prelekcje wygłosili Krzysztof Margol, Tomasz Schimanek oraz Małgorzata Ofierska.

fotorepo173

fotorepo183

Czy społeczność lubi liderów? Na to pytanie starali się znaleźć odpowiedź Mateusz Luft, Przemysław Sadura, Jan Mencwel oraz Daniel Rycharski.

fotorepo193

Niesamodzielni wśród nas. O problemach osób niepełnosprawnych w społecznościach wiejskich mówili w zaciszu marózowej kawiarni Magdalena Arczewska, Bartłomiej Piotrowski (PFRON), Agnieszka Pleti (Fundacja Jaśka Meli) oraz Agata Gawska (Fundacja Aktywizacja).

fotorepo203

fotorepo213

fotorepo223

fotorepo233

Tradycją marózowych spotkań jest jarmark inicjatyw. Można tu zapoznać się z lokalną twórczością ludową, zakosztować regionalnych produktów, posłuchać dobrej muzyki. Na scenie zaprezentował się zespół In Taberna.

fotorepo253

fotorepo263

Drugi dzień trzeba zacząć aktywnie. Program jest jak zwykle przebogaty, uczestnicy muszą wykrzesać z siebie maksimum energii.

fotorepo273

fotorepo283

Jak uczyć tak, żeby nauczyć? Podczas sesji warsztatowej uczestnicy spotkania starali się odnaleźć odpowiedź na to pytanie pod kierunkiem Katarzyny Górkiewcz oraz Marty Puciłowskiej z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

fotorepo293

fotorepo303

Twardym orzechem do zgryzienia jest skuteczna kampania społeczna. Wszelkie wątpliwości w tym temacie starała się rozwiać Maria Wróblewska.

fotorepo313

fotorepo323

fotorepo333

O niepełnosprawności wiemy wciąż niewiele –Wojciech Piętka z Fundacji Aktywizacja starał się to zmieni ć. Przy pomocy prostych sposobów pokazał jak otaczające nas bariery ograniczają egzystencję osób niepełnosprawnych.

fotorepo343

Wspólna fotografia – to wieloletnia tradycja marózowych spotkań. Kiedyś wykonywaliśmy je na schodach i tarasie sali Relaks, od kilku edycji fotografujemy się na skarpie przy jeziorze.

fotorepo353

fotorepo363

fotorepo373

Jak powinna wyglądać dobra psia buda? Z jakich materiałów należy ją wykonać? O jakich psich zwyczajach należy pamiętać przy konstruowaniu budy? Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatowego spotkania, które w plenerze przeprowadził Piotr Szczepański z FWW.

fotorepo383

fotorepo393

O efektywności ekonomicznej i marketingu organizacji pozarządowej mówił Jarosław Kuba, na co dzień związany ze Stowarzyszeniem „Bałt”.

fotorepo433

fotorepo443

Już po raz drugi w Marózie spotkali się przedstawiciele grupy Działamy Dla Wsi, funkcjonującej w przestrzeni social media Witryny Wiejskiej. Grupa skupia blisko 3000 osób.

fotorepo403

fotorepo453

fotorepo463

fotorepo473

Wieczorową porą na wszystkich czekała dobra zabawa przy ognisku i dobrej muzyce. O szczególne doznania estetyczne zadbał Wiejski Klub Tańca – Zawołany Skład Weselny.

Tekst i Foto: Przemysław Chrzanowski

***

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 16 czerwiec 2016 12:45

2 komentarzy

 • betita61

  Byłysmy tam,urocze miejsce,uroczy ludzie,doskonałą organizacja spotkania.Dziękujemy ,pozdrawiamy z Pajęczna

  betita61 niedziela, 29, maj 2016 18:16 Link do komentarza
 • Dorota Dembińska

  Dziękujemy Wam Kochani za tę możliwość spotkania, szkoleń , warsztatów i cudną organizację czasu:-) .Ogromne podziękowania dla całej druzyny
  FWW i Nidy :-) Pozdrowienia

  Dorota Dembińska czwartek, 26, maj 2016 21:27 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx