Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zakończyło się XV Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przedstawiciele organizacji działających na terenach wiejskich po raz 15 mieli okazję spotkać się w Marózie. W tych przełomowych czasach mogliśmy skoncentrować się na tym, co możemy czynić dla naszych lokalnych społeczności.

W dobie wzmożonego dyskursu politycznego, który dziś obserwujemy, sięgnęliśmy głębiej – do humanistycznego podejścia do słabszych w naszym otoczeniu. Skoncentrowaliśmy się na tym, co możemy zrobić, aby ich życie było bardziej godne.  Hasło przewodnie ”Na światło dzienne”, wyznaczyło tematykę warsztatów, wykładów i dyskusji.


Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Mocnym akcentem spotkania był wykład inauguracyjny Rzecznika Praw Obywatelskich – dr Adama Bodnara, który przypomniał o swojej roli i możliwościach, które posiada w związku z pełnioną funkcją. Apelował do ludzi z organizacji lokalnych do niesienia pomocy grupom niesamodzielnym - osobom starszym, osobom z niepełnosprawnościami. Nie wszystko można przeliczać na pieniądze – należy pomagać, nie licząc na rekompensatę. Należy pamiętać o współczuciu i solidarności ze słabszymi – mówił rzecznik. Zachęcał również wszystkich, którzy czują się dyskryminowani, których prawa nie są respektowane, którzy nie zawsze są chętni do wyrażania własnych trosk i problemów – do większej aktywności, do otwartości i do walki o swoje należne prawa. Było to wystąpienie, które zostanie w pamięci uczestników spotkania i na pewno zmieni wiele w sposobie ich postępowania w przyszłości. Wyjątkową okazją uzyskania pomocy w konkretnych sprawach było otwarte spotkanie z rzecznikiem, w którym mogli wziąć udział wszyscy uczestnicy spotkania w Marózie.

marozzzo82
Warsztat "Wszystko co chcieliście wiedzieć o niepełnosprawności, ale baliście się zapytać".

Przedsiębiorczość to kolejny temat poruszany podczas tegorocznego spotkania. Zarówno przedsiębiorczość społeczna, której zasady i prawa referowali doświadczeni działacze, jak i możliwości zarabiania przez organizacje pozarządowe były tematami, które przyciągnęły dużą liczbę uczestników. Historię sukcesu parku tematycznego Kraina Bałtów przedstawił jego twórca Jarosław Kuba. W ciągu niespełna dziesięciu lat na opuszczonym, pozbawionym miejsc pracy, zaniedbanym terenie powstało ogromne przedsiębiorstwo zatrudniające setki ludzi. Spektakularny sukces tego przedsięwzięcia, na pewno będzie inspiracją dla innych lokalnych społeczności.

Jak rozwiązać problem społeczny? Wokół tego pytania koncentrowaliśmy się podczas zajęć kolejnego filaru. Projekty społeczne, podobnie jak dobra konsumpcyjne są towarami, które należy dobrze promować – zgodnie z regułami rządzącymi rynkiem. Nie zawsze sobie z tego zdajemy sprawę, że aby skutecznie zachęcić innych do wzięcia udziału w naszych działaniach – musimy dobrze sprzedać naszą ideę. Przy okazji poznawania tajemnic dobrego PR-u (czyli naszych relacji publicznych) uczestnicy warsztatów mogli pod okiem trenerki przygotować dla własnych organizacji profesjonalny plan działań, związany z konkretnymi potrzebami. Wyszli z warsztatu nie tylko bogatsi o nową wiedzę, lecz również z planem kampanii w rękach.

marozzzo72Warsztat " Trudny orzech do zgryzienia, czyli sekret skutecznej kampanii społecznej".

Oprócz troski o los naszych bliskich ważne miejsce podczas tegorocznego spotkania zajęła kwestia praw zwierząt. Podczas warsztatów poruszających tematy „zwierzęce” przypomniano nam, że zwierzęta odczuwają emocje, bardzo bliskie ludzkim. Mówiono o niepokojących praktykach wykorzystywania niedoskonałości prawa w celu zarabiania kosztem bezpańskich zwierząt. Poznaliśmy różne spojrzenia na problem krzywdy zwierząt – zarówno ze strony członków organizacji i aktywistów prozwierzęcych, jak i władz samorządowych.

marozzzo132
Budujemy budę dla psa - warsztat "Dobrostan zwierząt".

Nie zawsze nasza wiedza jest wystarczająca, aby móc skutecznie reagować na obserwowaną krzywdę słabszych. Dzięki wystąpieniom specjalistów, więcej spraw wyszło na światło dzienne a wiedza, którą zdobyliśmy będzie pomocna w przyszłych działaniach na rzecz poprawy funkcjonowania słabszych w naszych wspólnotach.

Tekst: Piotr Subotkiewicz
Foto: Przemysław Chrzanowski

***

Ostatnio zmieniany czwartek, 16 czerwiec 2016 12:44

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx