Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ocalić od zapomnienia- obchody 90. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich we Wzdole Rządowym

Obchody 90. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich we Wzdole Rządowym, gm. Bodzentyn, woj. świętokrzyskie odbędą się 5 czerwca br. Ich organizatorami są KGW we Wzdole Rządowym oraz stowarzyszenia „Wzdolskie Kołowrotki” i „Gmina Bodzentyn-Nasza Mała Ojczyzna”.

Obchody rozpocznie Msza Św. w intencji byłych i obecnych członkiń Koła, mieszkańców wsi i ruchu ludowego odprawiona o godz. 12:00 w miejscowym kościele parafialnym. Później uczestnicy uroczystości przejdą na plac szkolny, gdzie odbędzie się dalsza część obchodów : przypomnienie historii Koła, promocja książki „Ocalić od zapomnienia”, występy zespołów ludowych. Imprezie będzie towarzyszyć wystawa „Od KGW we Wzdole Rządowym do Wzdolskich Kołowrotków”. Odbędą się konkursy wiedzy o bhp na wsi oraz na najsmaczniejszą potrawę z mleka. Najmłodsi będą mogli spędzić czas na placu rozrywki, a miłośnicy motoryzacji podziwiać zabytkowe pojazdy – motocykle i samochody.

Koło Gospodyń Wiejskich we Wzdole Rządowym należy do najstarszych na Kielecczyźnie, zostało założone w 1925 r. Początkowo liczyło 16 pań, przewodniczącą była Rozalia Szafraniec.   W okresie wojny zaprzestało funkcjonowania, a jego członkinie uczestniczyły w ruchu oporu. Wznowienie działalności nastąpiło w 1948 r. Przewodniczącą została Stanisława Latała. Po niej funkcję tą objęła Anna Szabla, która kierowała Kołem przez 20 lat. Od 1979 r. Kołu przewodniczy Marianna Miziewicz.

Swoją działalność członkinie Koła koncentrowały na czterech obszarach ; rozwoju organizacyjnym, podnoszeniu poziomu życia i zdrowia na wsi, działalności oświatowej i kulturalnej oraz opieką nad dziećmi. Panie uczestniczyły w różnorodnych konkursach organizowanych przez instytucje państwowe, struktury kółkowe i samorządowe. Koło było wielokrotnie wyróżniane i nagradzane. W nagrodę otrzymywało sprzęt agd, narzędzia do uprawy warzyw, leczenia zwierząt gospodarskich. Prowadzono kursy kroju i szycia, racjonalnego żywienia, przetwórstwa owocowo-warzywnego, pieczenia ciast, tkactwa i makramy. Przez wiele lat była prowadzona zbiorcza odchowalnia piskląt. Integracji członkiń służyły wycieczki krajoznawcze, do teatrów i kina, organizowanie obchodów Dnia Kobiet i zabaw sylwestrowych. Koło organizowało opiekę nad dziećmi w okresie nasilonych prac polowych, dofinansowywało szkolne zabawy choinkowe, sfinansowało przyjazd teatru lalkowego. Środki finansowe na swą działalność uzyskiwało z nagród konkursowych, składek, loterii fantowej, darowizn instytucji oraz z opłat za wypożyczanie naczyń na uroczystości rodzinne.

Mottem artystycznej działalności Koła stało się przesłanie „Ocalić od zapomnienia”. Działalność artystyczną rozpoczęto wkrótce po powstaniu koła. Utworzono zespół teatralny, który w okresie międzywojennym wystawiał głównie jednoaktówki. Po wznowieniu działalności po II wojnie światowej powrócono do tej działalności. Przy Kole założono amatorski zespół teatralny. Powstał także Zespół Pieśni i Tańca „Wzdolanie”, który w 1983 r. przekształcił się w zespół obrzędowy. Repertuar tego zespołu stanowią widowiska związane tematycznie z porami roku, wydarzeniami w życiu społecznym i osobistym, zajęciami i zawodami na współczesnej wsi nie występującymi. Kierująca od 1964 r. działalnością kulturalną Aleksandra Biskup opierając się na wywiadach przeprowadzonych z najstarszymi mieszkańcami wsi opracowała około dziesięciu scenariuszy widowisk : „Kusoki”, „Pieczenie chleba”, „Prządki”, „U powroźnika” , „Wieczór u Józwowej”, „Weselne dziady” i.in. Prezentowane na konkursach i przeglądach widowiska z uwagi na autentyzm, wierność odtworzenia zwyczajów oraz świętokrzyską gwarę zdobywały najwyższe laury.

Aleksandra Biskup poszukiwań śladów przeszłości nie ograniczyła tylko do sfery kulturalnej. Gromadziła stare przepisy kulinarne w oparciu o które Koło przygotowywało potrawy na konkursy. Specjalnością Koła są takie potrawy jak : spyrok, pasternocek, męcybuły, maścibrzuch, zimiocorz, marchwiok i zalewajka.

Jubileusz Koła jest dobrą okazją przypomnienia dokonań tej organizacji, jej działaczek i wkładu w ochronę przed zapomnieniem kulturalnego dorobku minionych pokoleń.

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx