Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nasza przestrzeń, nasza sprawa – warsztaty w Gminie Dobrcz

W sołectwie Strzelce Górne trwają prace nad zagospodarowaniem przestrzeni wspólnych – boiska i parku. Dla obszaru boiska powstaje plan miejscowy.

- Podczas spotkania w kwietniu zaproponowaliśmy mieszkańcom, aby na chwilę oderwali się od myślenia o konkretnych miejscach w sołectwie i aby zastanowili się nad swoimi potrzebami związanymi z użytkowaniem przestrzeni – mówi Krystian Połomski, koordynator projektu z Fundacji Wspomagania Wsi.

- Chcieliśmy odłożyć dyskusję na temat szczegółowych rozwiązań na kolejne etapy. Warto, aby najpierw jak najwięcej mieszkańców i mieszkanek miało szansę zabrać głos i wyrazić swoją opinię.

imag0548zajaMieszkańcy zapisują swoje propozycje.

- Rozwiązania przyjdą w kolejnym kroku. Najważniejsze żeby zidentyfikować, czemu ma służyć wspólna przestrzeń, oraz jakie problemy należy rozwiązać, chociażby te związane z bezpieczeństwem - zwraca uwagę Magdalena Chustecka - trenerka zaangażowana w działania projektowe.

Dlatego uczestnikom i uczestniczkom kwietniowego spotkania zaproponowano wcielenie się w role badaczy społecznych i przeprowadzenie wywiadów ze swoimi sąsiadami.

W kwestionariuszach zadaliśmy następujące pytania:

  1. Z których miejsc publicznych (parki, place, tereny zielone itd.) korzystam w sołectwie Strzelce Górne. W jaki sposób z nich korzystam?
  2. Które miejsca publiczne (parki, place, tereny zielone etc.) omijam i dlaczego?
  3. Czy są takie miejsca, które uważam za niebezpieczne? Jakie to miejsca?
  4. Czy są takie miejsca, które uważam za zaniedbane, brzydkie?
  5. Czy są takie miejsca, które uważam, że są niewykorzystanym potencjałem lub/i nie spełniają swojej roli, tzn. mogłyby służyć mieszkańcom, ale w tej chwili nie są wykorzystane tak jak trzeba?
  6. Czy są takie miejsca, gdzie chciałabym/ chciałbym spędzać czas wolny w moim sołectwie? Jak chciałbym/ chciałabym spędzać wolny czas u siebie na wsi?

imag0557zaja
Dla tego boiska w Strzelcach Górnych powstaje plan miejscowy.

Organizatorom warsztatów: Fundacji Wspomagania Wsi, Urzędowi Gminy Dobrcz, Sołectwu Strzelce Górne zależało, aby poznać głosy różnych grup mieszkańców.

Korzystając z informacji zebranych w ankietach na następnym spotkaniu, które odbyło się w czerwcu, rozmawialiśmy o przestrzeniach wspólnych w sołectwie.

imag0558zaja
Praca z mapą. Mieszkańcy przedstwiają własne pomysły.

Ostatnią część warsztatów poświęcono opracowaniu wspólnej koncepcji zagospodarowania boiska w Strzelcach Górnych. Powstał wstępny projekt zagospodarowania tego terenu, który będzie rozwijany przez mieszkańców i poddany pod dyskusję.

Urząd Gminy Dobrcz we wrześniu planuje publiczne wyłożenie koncepcji zagospodarowania boiska. Mieszkańcy będą mogli obejrzeć swoje pomysły naniesione na makietę oraz zgłosić do nich uwagi. Ten sposób działania pozwoli na realny udział mieszkańców i mieszkanek w planowaniu własnej przestrzeni.

imag0566zaja
Pierwsze propozycje zostają naniesione na mapę.

***

 

Projekt dofinansowany z dotacji przyznanej w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG).

***

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Nasza przestrzeń – nasza sprawa” - spotkania z mieszkańcami gmin Dobrcz, Inowłódz i Wieprz

Jak włączyć się w konsultację miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx