Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fundusze dla gabinetu dietetyki na warsztaty edukacji zdrowotnej dla seniorów i sprzęt do badań

 

Dnia 27-04-2015 o 13:20

 

Szanowni Państwo,

od 3 lat prowadzę gabinet dietetyki i zależy mi na rozwijaniu swojej działalności. Gabinet mieści w moim miejscu zamieszkania- ................. W czasie swojej pracy zauważyłam, że sytuacja zdrowotna seniorów na wsi (a jak pokazują ogólnopolskie i światowe badania nie tylko na wsi) oraz ich wiedza na temat chorób, zdrowia i żywienia jest bardzo ograniczona i często oparta na mitach, przyzwyczajeniach wyniesionych jeszcze z domu rodzinnego. Postanowiłam więc podjąć działania mające na celu reedukację zdrowotno-żywieniową seniorów oraz ich aktywizację, a przy okazji chciałabym rozwinąć swoją działalność. Pomyślałam, że dobrym pomysłem będzie stworzenie projektu edukacyjnego dla grupy osób w wieku 50+. W ramach tego projektu osoby w nim objęte mogłyby uczestniczyć w spotkaniach, warsztatach oraz skorzystać z profesjonalnych badań antropometrycznych mówiących wiele o kondycji zdrowotnej. Tematyka spotkań, warsztatów obejmowałaby materiał dotyczący profilaktyki, leczenia chorób, żywienia w zdrowiu i chorobie, czyli szeroko pojętą tematykę zdrowia i żywienia.
Obecnie moim celem jest poszukanie źródeł dofinansowania takiego projektu, gdyż nie ma on szans powodzenia jeżeli spotkania będą płatne. Ponadto dążę do tego aby zakupić specjalistyczny analizator składu ciała, dzięki któremu mogłabym dokładnie określić kondycję zdrowotną danego seniora i w związku z tym udzielić jak najtrafniejszej porady zdrowotno-żywieniowej. Sprzęt ten jest kosztowny i nie mogę sobie na początku mojej drogi pozwolić na taki wydatek.
Będę niezwykle wdzięczna za opinię na temat mojego pomysłu. Proszę jednocześnie o pomoc i informację na temat tego jak i gdzie mogę znaleźć wsparcie finansowe dla mojego pomysłu, firmy. Być może uważają Państwo, że powinnam pójść inną drogą aby rozwinąć swoją działalność.
Z wyrazami szacunku,
......
mgr dietetyk

ODPOWIEDŹ:

Szanowna Pani!
Dziękuję za e-mail do redakcji Witryny Wiejskiej. Nie jestem specjalistą w dziedzinie edukacji zdrowotnej, więc nie odważę się oceniać Pani pomysłu na rozwój działalności gospodarczej. Ale tak na zdrowy rozum, to myślę, że ma Pani dobry pomysł i na rozwój swojej firmy, i że odpowiada on na aktualne zapotrzebowanie społeczne (jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, profilaktyka chorób cywilizacyjnych i związanych z wiekiem nabiera wielkiego znaczenia).

Jeśli chodzi o potencjalne źródła finansowania tego typu działań (czyli koszt prowadzenia warsztatów oraz sprzęt do badań) – powinna Pani poszukać dotacji dla małych firm oraz śledzić stronę Ministerstwa Zdrowia, gdzie od czasu do czasu ogłaszane są konkursy dotacyjne w zakresie edukacji zdrowotnej:
http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-zdrowia/beda-dotacje-na-edukacje-zdrowotna-seniorow,68613.html
oraz www.mz.gov.pl

Jeśli chodzi o fundusze europejskie, proszę zasięgnąć informacji w lokalnym punkcie informacyjnym o funduszach europejskich i pytać o możliwość uzyskania dotacji dla firmy (gabinetu) na warsztaty edukacyjne dotyczące profilaktyki i zdrowia oraz zakup sprzętu do badań zdrowotnych:
http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/punkty/#/wojewodztwo=wielkopolskie/miejscowosc=Pozna%C5%84

Może Pani też sprawdzić lokalną strategię działania opracowywaną przez Lokalną Grupę Działania w Pani okolicy (gminie/powiecie – trzeba szukać LGD. Jeśli w tej lokalnej strategii wpisana jest edukacja zdrowotna mieszkańców – być może będzie Pani mogła (jako osoba fizyczna lub firma - gabinet z propozycją warsztatów edukacyjnych) ubiegać się o dofinansowanie z LGD. Ale to trzeba sprawdzić na miejscu.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę powodzenia i pozdrawiam,
Monika Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx