Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Nasza przestrzeń – nasza sprawa” - spotkania z mieszkańcami gmin Dobrcz, Inowłódz i Wieprz

W ramach projektu „Nasza przestrzeń – nasza sprawa” w lutym i w marcu br. odbyły się spotkania z mieszkańcami gmin Dobrcz, Inowłódz i Wieprz.

Spotykaliśmy się w świetlicach wiejskich, szkołach, urzędach gmin, plebaniach z radnymi, sołtysami, wójtami, dziećmi i młodzieżą, rolnikami a także z projektantami planów miejscowych.

Spotkania prowadzili trenerzy we współpracy z architektami i urbanistami.

Rozmawialiśmy o wpływie mieszkańców na zagospodarowanie przestrzeni wspólnych – placów zabaw, parków, miejsc rekreacji i wypoczynku, boisk sportowych. Rozmawialiśmy o potrzebach różnych grup mieszkańców w odniesieniu do tych samych przestrzeni.

Miejsca w których organizowaliśmy spotkania to niejednokrotnie miejscowości z bogatym dziedzictwem kulturowym – takie jak Spała, Strzelce Górne, Wieprz, Frydrychowice.

 

1

Pierwsze spotkanie odbyło się na początku lutego w zabytkowej Szkole Podstawowej w Strzelcach Górnych (gmina Dobrcz, woj. kujawsko - pomorskie). Wzięły w nim udział dzieci z klas IV – VI.

2

Dzieci pracowały w małych zespołach, aby wyrazić swoje potrzeby poprzez wspólne projektowanie.

3

Dzieci na rysunkach przestawiały swoje pomysły na organizację przestrzeni wspólnych. Wśród propozycji pojawiły się: świetlica, plac zabaw, pomost dla wędkarzy nad jeziorem, chodnik – aby bezpiecznie móc wrócić do domu, dom dla osób starszych – aby dziadkowie nie musieli nudzić się w domach.

 

4

W spotkaniu pełnym emocji, mieszkańcy Strzelec Górnych dyskutują z urzędnikiem gminnym na temat przyszłości zagospodarowania terenu boiska.

5

Dyskusja dotyczyła poszerzenia granic boiska, tak aby na tym terenie móc zaprojektować również świetlicę, plac zabaw i szatnię.

6

W spotkaniu na zamku w Inowłodzu (woj. łódzkie) wzięli udział m.in. radni i sołtysi. Jeszcze do niedawna zamek był ruiną. Teraz po odbudowie służy jako Gminny Ośrodek Kultury.

7

Spotkanie z dziećmi i młodzieżą w świetlicy środowiskowej w Spale (woj. łódzkie). Wśród pomysłów na zagospodarowanie wspólnych przestrzeni znalazły się: dyskoteka, boisko do gry w piłkę nożna i siatkówkę. Wspomnienia rodziców, pamiętających dawną Spałę były źródłem pomysłów na współczesne zagospodarowanie przestrzeni. W latach 70- 80 XX w. W Spale bardzo modne i popularne były dancingi.

8

Spotkanie w salce katechetycznej w Spale. W kościółku obok odbywają się cykliczne dożynki prezydenckie.

9

Podczas spotkania w Spale zastanawialiśmy się nad optymalnym zaplanowaniem przestrzeni w centrum miejscowości. W spotkaniu uczestniczyli również lokalni przedsiębiorcy.

10

Jednym z etapów przygotowania mieszkańców do konsultacji planów miejscowych były spacery badawcze.

11

Dużym wyzwaniem było prowadzenie konsultacji z licznymi grupami młodzieży w różnym wieku. Spotkanie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym we Frydrychowicach (woj. małopolskie).

12

Spotkanie w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Wieprzu (woj. małopolskie). Sołtyska i zarazem radna, Barbara Herma mówi o problemach części sołectwa i przedstawia pomysły na ich rozwiązanie.

13

Dużą pomocą podczas planowania lokalnego mogą okazać się ogólnodostępne internetowe serwisy mapowe: np. GoogleMaps i Geoportal.

14

Spotkanie we Frydrychowicach (województwo małopolskie). Pisanie wniosku do planu miejscowego.

15

Każde spotkanie kończyło się przygotowaniem wniosków do planu miejscowego, które później były składane w urzędzie gminy.

 

Dalsze działania w ramach projektu „Nasza przestrzeń – nasza sprawa” przewidują prace nad wzmocnieniem stanowiska mieszkańców w projektowaniu przestrzeni wspólnych.

Kolejne spotkania odbędą się w kwietniu i maju br.

Już teraz zapraszamy do udziału. Dodatkowe informacje będą publikowane na lokalnych stronach internetowych, tablicach i słupach ogłoszeń a także na portalu www.witrynawiejska.org.pl.

 

***

 

Projekt dofinansowany z dotacji przyznanej w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG).

 

***

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak włączyć się w konsultację miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego?

Nasza przestrzeń jest naszą sprawą!

Zapraszamy do udziału w projekcie „Nasza przestrzeń - nasza sprawa”

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx