Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Zapraszamy na szkolenia i warsztaty dla wspólnot gruntowych z woj.mazowieckiego - rekrutacja do 10 września 2014

 

Stowarzyszenie Aktywni wraz z Powiatem Szydłowieckim realizuje projekt „Inkubujemy Wspólnoty Gruntowe II", będący kontynuacją ubiegłorocznej edycji pierwszego w Polsce projektu poświęconego wspólnotom gruntowym.

Celem projektu jest zwiększenie aktywności wspólnot gruntowych z terenu woj. mazowieckiego przez przekazanie wsparcia w postaci BEZPŁATNYCH szkoleń, warsztatów i doradztwa z zakresu prawa wspólnot gruntowych ich reaktywacji, funkcjonowania oraz ekonomii społecznej. Pomoc w ramach projektu skierowana jest do aktywnych oraz nieaktywnych wspólnot gruntowych.

W trakcie cyklu szkoleń, warsztatów i doradztwa w ramach projektu uzyskacie Państwo pomoc między innymi w kwestii porządkowania stanu prawnego wspólnot, ustalania nieruchomości stanowiących mienie, sporządzania projektu wykazu uprawnionych oraz wielkości udziałów we wspólnocie gruntowej, zakładania spółek, opracowania statutu, gospodarowania mieniem, zakładania i prowadzenia stowarzyszeń/fundacji, pozyskiwania zewnętrznego dofinansowania. Szkolenia odbędą się w gminach, w których występują wspólnoty.

Problem wspólnot gruntowych był dotychczas pomijany w polityce społeczno-gospodarczej państwa i przez to szerzej nieznanego.Tylko aktywna wspólnota może zgodnie z obowiązującym prawem funkcjonować, a zatem gospodarować wspólnymi nieruchomościami. Wyniki kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli (Aktualizacja stanu faktycznego i prawnego nieruchomości przez organy gospodarujące mieniem stanowiącym zasób nieruchomości Skarbu Państwa, gminny zasób nieruchomości i mienie gminne, NIK 2009) pokazały, że tylko w woj. mazowieckim występuje 1573 wspólnot gruntowych, z czego większość jest NIEAKTYWNA. Oznacza to, że średnio na każdą gminę wiejską Mazowsza przypada 5 wspólnot gruntowych. Wspólnoty, wobec których nie ustalono uprawnionych do udziału, są uważane za nieposiadające właściciela, co powoduje, iż w większości przypadków grunty wspólnot należą do obszarów najbardziej zaniedbanych gospodarczo. Większość z nich nie ma uporządkowanego stanu prawnego. Taka sytuacja stwarza poważne niedogodności dla samorządów gminnych z powodu trudności z opodatkowaniem tych gruntów oraz trudności z pozyskiwaniem tych terenów na cele związane z realizacją miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Uprawnieni nie mogą gospodarować mieniem wspólnoty, gdy ta jest nieaktywna, tym samym nie mogą czerpać z niej potencjalnych zysków czy działać przez spółkę na rzecz rozwoju swojej miejscowości.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Serdecznie Państwa zapraszamy, rekrutacja trwa do 10 września 2014 roku.


Więcej informacji uzyskacie Państwo na stronie internetowej: www.wspolnotygruntowe.pl
oraz pod numerem: 663 436 836.

Najnowsze