Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Konferencja międzynarodowa "Rolnictwo rodzinne w XXI wieku: różnorodna rzeczywistość"

Warszawa, 26 września 2014 r.
Centralna Biblioteka Rolnicza, ul. Krakowskie Przedmieście 66

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła rok 2014 rokiem rolnictwa rodzinnego, specyficznej formy organizacji produkcji rolnej. Jest to znacząca decyzja w sytuacji, gdy dominująca uwaga polityków, badaczy i opinii publicznej skoncentrowana jest na globalizacji i jej konsekwencjach, które dotyczą także podmiotów zakotwiczonych lokalnie. Taki także zdają się być rodzinne gospodarstwa rolne, stanowiące wciąż jeszcze przynajmniej w sensie ilościowym dominująca formę organizacji produkcji w rolnictwie.

Wśród 1,9 miliarda zatrudnionych w rolnictwie większość pracuje w bardzo różnych gospodarstwach rodzinnych, funkcjonujących w różnych warunkach klimatycznych, narożnych poziomach rozwoju technicznego, wtapiając się w bardzo różne systemy społeczno-gospodarcze oraz konteksty i tradycje kulturowe. To zróżnicowanie sprawia, że precyzyjna definicja rodzinnego gospodarstwa rolnego jest bardzo ogólna i odwołuje się do rodzinnych zasobów ziemi, kapitału i pracy. Czasem też wskazuje się na organiczne powiązanie takiego gospodarstwa rolnego z gospodarstwem domowym oraz brakiem pojawienia lub tylko marginalną rola najemnej siły roboczej.

Z tej okazji Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz Instytut Socjologii UJ organizują 26 września 2014 roku konferencje naukową, poświęcona tej problematyce. Jej celem jest ukazanie zróżnicowania tego zjawiska w świecie a na tym tle polskiego rolnictwa rodzinnego i jego specyficznych problemów, wynikających z ułomnej modernizacji po II wojnie światowej, żywiołowej akomodacji do warunków gospodarki rynkowej po 1989 roku oraz „wielofunkcyjnego” rozwoju w społeczeństwie ponowoczesnym. Konferencja ta odbędzie się w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie.

Przedmiotem analiz i dyskusji w ramach konferencji chcielibyśmy uczynić nie tylko kierunek i dynamikę ewolucji rodzinnych gospodarstw w ostatnim ćwierćwieczu, ale także sposoby ich integracji z gospodarka narodową (i globalną), funkcje jawne i ukryte różnych typów tych gospodarstw, szanse w konkurowaniu w przedsiębiorstwami rolnymi, mechanizmy wpływu na politykę wobec wsi i rolnictwa, itp. Zakładamy, że konferencja przyczyni się do pogłębienia wiedzy o najbardziej współczesnych przeobrażeniach interesującego nas zjawiska społecznego, jakim jest właśnie rodzinne gospodarstwo rolne jako pewna forma organizacji produkcji. Zakładamy też, że we oparciu o przedstawione referaty i dyskusję, możliwe będzie sformułowanie rekomendacji dla polityki rozwoju wiejskiego, w którym rolnicy odgrywają ważną i jednocześnie ambiwalentną, a nie zawsze doceniana rolę.


Będzie to konferencja międzynarodowa, jednodniowa, dwujęzyczna z tłumaczeniem symultanicznym. Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne. Referaty oraz głosy w dyskusji zostaną wydane jako numer specjalny kwartalnika „Wieś i Rolnictwo”. Konferencja jest podzielona na dwie części. Pierwszą część proponujemy zatytułować, nawiązując do tytułu klasycznej publikacji Williama Thomasa i Floriana Znanieckiego, jako: „Rolnik rodzinny w Europie i Ameryce”. Jej celem byłoby naszkicowanie ogólniejszych tendencji dotyczących współczesnych problemów rolnictwa rodzinnego na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch regionów, tj. Unii Europejskiej oraz Ameryki Północnej (USA, Kanada). Regiony te zostały dobrane w sposób celowy jako obszary najbardziej zaawansowanego technicznie rolnictwa w skali całego świata. Sesja druga, zatytułowana „Od represyjnej tolerancji przez opresyjną wolność do …?” skoncentruje się na problematyce rolnictwa rodzinnego w Europie Środkowo-Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Polsce.

Program

9:00-9:15 Rejestracja uczestników / Arrival and registration of the participants
9:15-9:45 Powitanie uczestników i wprowadzenie / Welcome and opening remarks
Mirosław Drygas, IRWiR PAN, Andrzej Hałasiewicz, MSZ / FAO
9:45-12:15 Część 1/ Part 1
Rolnictwo rodzinne w Europie i Ameryce / Family Farming in Europe and America
Moderator: Jerzy Wilkin, IRWiR PAN
9:45-10:20 „Rolnictwo rodzinne: wyzwania i stawki. Perspektywa światowa” / “Family farming in the World:  Chellenges and Stakes”
Referent/Researcher: Jean Michel Sourisseau, CIRAD, Montpellier, Francja
10:20-10:55

„Gospodarstwa rodzinne w UE: ich strukturalna i ekonomiczna różnorodność a możliwości rozwoju” / “Family Farms in the EU: ther Structural and Economic Diversity in the Context of Development Possibilities”
Referent/Researcher: Walenty Poczta, Uniwersytet Rolniczy, Poznań, Polska

10:55-11:30 „Rolnictwo rodzinne w USA: skala relacji społecznych  i regionalnych” / “Family Farming in US: Social Relations Scale and Region”
Referent/Researcher: Patrick H. Mooney, Uniwersytet Stanowy Kentucky w Lexington, USA
11:30-12:15 Dyskusja / Discussion
12:15-13:00 Lunch
13:00-16:15 Część 2 / Part 2
Od represyjnej tolerancji przez opresyjną wolność do …? /
From repressive tolerance through oppressive freedom to what …?
Moderator: Andrzej Hałasiewicz, przedstawiciel Polski przy FAO
13:00–13:35 „Gospodarstwo rodzinne od zaniku do powrotu: analiza hipotetycznych ścieżek  zależności we Wschodniej i Środkowej Europie” / “Family farm from disappearance to recovery? Questioning the path dependency hypothesis in Central and Eastern Europe”
Referent/Researcher: Marie-Claude Maurel, EHESS, Paryż, Francja
13:35-14:05 „Rolnictwo rodzinne w Polsce: specyficzna ewolucja i zmienne funkcje” / “Family farming in Poland: specific evolution vs variable functions ”
Referent/Researcher: Maria Halamska, IRWiR PAN & Uniwersytet Warszawski, Polska
14:05-14:40 „Spółdzielczość rolnicza w Polsce: stary czy nowy ruch społeczny?” / “Agricultural cooperatives in Poland: Old or New Social Movement?”
Referenci/Researchers: Piotr Nowak i Krzysztof Gorlach, Uniwersytet Jagielloński, Kraków, Polska
14:40–15:15 „Społeczne funkcje drobnych gospodarstw rolnych” / “Social Functions of Smallholder Farms”
Referent/Researcher: Janusz Żmija, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Polska
15:15-16:00 Dyskusja / Discussion
16:00-16:15 Podsumowanie konferencji / Final reflections
Referent/Researcher: Jerzy Wilkin, IRWiR PAN & Uniwersytet Warszawski, Polska
Pożegnalna lampka wina / Farewell Refreshments

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne polsko-angielskie i angielsko-polskie.

Formularz rejestracji dla uczestników

Miejsce konferencji:
Centralnej Bibliotece Rolnicza
ul. Krakowskie Przedmieście 66
Warszawa
Mapy dojazdu: www.targeo.plwww.maps.google.pl

Organizatorzy:
Instytut Socjologii Uniwersytet Jagieloński oraz
Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN

Osoba do kontaktu:
Ilona Stańczyk
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon: +48 22 657 2772

Źródło: http://www.irwirpan.waw.pl

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx