Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ogólnopolski Tydzień Work-Life Balance

Balansowanie między pracą a życiem prywatnym

Zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym (ang. work-life balance, WLB) wydaje się w dzisiejszych czasach zadaniem niezwykle trudnym. Wielu zadaje sobie w związku z tym pytanie – praca czy rodzina? Co jest dla mnie ważne, istotne, na co chcę teraz postawić? I tu pojawia się dylemat. Z jednej strony pojawia się potrzeba spędzenia czasu z najbliższymi i wychowanie dzieci; z drugiej jednak chęć samorealizacji czy potrzeby finansowe.
I jak to pogodzić?

Naprzeciw tym problemom wychodzi idea godzenia życia zawodowego i prywatnego, która pomimo, iż jej założenia powstały w latach 70. ubiegłego wieku, w Polsce wciąż jest mało znana. Dlatego też Fundacja Aktywności Lokalnej postanowiła to zmienić i zorganizować już po raz drugi Ogólnopolski Tydzień Work-Life Balance w ostatnim tygodniu sierpnia. - Końcówka sierpnia jako termin obchodów tygodnia WLB nie został wybrany przypadkowo. Jest to data symboliczna, ponieważ obejmuje czas, w którym kończy się sezon urlopowy a rozpoczyna okres zwiększonego wysiłku na rzecz pracy zawodowej. W ostatnim tygodniu sierpnia warto poświęcić czas na chwilę refleksji i zastanowić się nad oceną własnej równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym – mówi Iwona Janicka, Dyrektor Generalny Fundacji Aktywności Lokalnej. – Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudne, ale jak pokazuje doświadczenie możliwe. Wprowadzenie WLB w nasze życie wymaga wysiłku, ale osiągnięte efekty rekompensują trudy – dodaje.

Zainspirowani działaniami Center for balance mellem arbejdsliv og familieliv z Danii Fundacja zainicjowała ogólnopolski Dzień Równowagi osobisto-zawodowej, który odbył się 29 sierpnia w 2012 r. Wówczas w mediach ukazały się informacje związane z tą tematyką. - Dla nas było jasne – warto na ten temat rozmawiać! Zachęceni wieloma nowymi pomysłami płynącymi z różnych zakątków Polski zaproponowaliśmy w 2013 roku I Ogólnopolski Tydzień WLB. Inicjatywa wypływa z Wielkopolski, zatem tu odbywało się najwięcej różnych działań, ale okazja do rozmowy, spotkań i wspólnej zabawy była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, firm oraz organizacji pozarządowych z całego kraju – opowiada Jacek Janicki, Prezes Fundacji.

Formuła wydarzenia jest otwarta. Fundacja zaprasza zatem do współdziałania przy organizacji i obchodach II Ogólnopolskiego Tygodnia Work-Life Balance. W tym roku odbędzie się on w dniach od 25 do 31 sierpnia 2014 r. – Do zaangażowania w akcję zachęcamy stowarzyszenia, fundacje, młodzież, domy kultury, grupy np. rodziców, pracowników firm, instytucji, organizacji, wszystkich tych, którzy są zainteresowani problematyką godzenia życia zawodowego i prywatnego z całej Polski– zachęca Iwona Janicka. – Wydarzeniem może być flashmob, spotkanie, piknik, pchli targ, etc. – dodaje.

W ramach realizacji przedsięwzięcia Fundacja organizuje także konkurs minigrantowy, którego celem jest wyłonienie inicjatyw upowszechniających i promujących rozwiązania wypracowane w ramach innowacyjnego projektu pt. „Mam dziecko – pracuję. Analiza, testowanie oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań wspomagających godzenie życia zawodowego i prywatnego w Wielkopolsce opartych na idei flexicurity”. Dofinansowanie na organizację akcji lokalnych otrzymają najciekawsze propozycje, które odpowiadają na potrzeby rodziców, w szczególności dzieci do lat 3, mają atrakcyjne i różnorodne działania, angażują innych do współpracy.

Zgłoszenia z całego kraju przyjmowane będą w dwóch turach do 21 lipca 2014r. (poniedziałek) oraz 5 sierpnia 2014 r.(wtorek).

regulamin konkursu

formularz zgłoszeniowy

Fundacja oprócz minigrantów przewidziała dla organizatorów akcji również upominki, m.in. pluszowe pingwiny – symbol projektu „Mam dziecko-pracuję (…)”.

Szczegóły znaleźć można na stronie www.wlb.org.pl

Kontakt do organizatorów:

ul. 28 czerwca 1956 r. nr 398, Poznań

tel. 61.6686808, 663836373

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx